BREZA. Jednou z úloh Slovenského Červeného kríža (SČK) je vzdelávanie ľudí v oblasti prvej pomoci. Raz za rok si družstvá prvej pomoci dospelých z dedín zmerajú sily na súťaži.
Pribudli nové zranenia
„Súťaž organizujeme preto, aby ľudia, ktorí v obciach zabezpečujú prvú pomoc pri kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach, boli stále pripravení a vedeli ju poskytnúť,“ povedala Zuzana Kršková, riaditeľka Územného spolku Orava. „Udržiavanie a zdokonaľovanie vedomosti, zručností a schopností je veľmi dôležité.“
Aj preto sa každý rok snažia meniť zranenia, ktoré simulujú figuranti. Tento rok pribudol astmatický a epileptický záchvat, zranenie chrbtice a utopenie.
Výkony súťažiacich hodnotili profesionálni zdravotníci. „Teší nás, že každý rok stúpa úroveň tejto súťaže a družstvá sa neustále zlepšujú,“ povedala hlavná rozhodkyňa Eva Majchráková.
Získali plný počet bodov
Prvenstvo si už štvrtýkrát za sebou odniesli Istebňania v zložení Martin Kahan, Ingrid Kahanová, Jaroslava Bednárová, Lenka Katreniaková, Gabriela Žúborová.
Zuzana Kršková ich účinkovanie hodnotila vysoko. „Ako jediní získali plný počet bodov pri resuscitácii utopeného. Naozaj poskytli profesionálnu prvú pomoc.“

Pri utopenom je dôležité, aby dostal najskôr päť vdychov do pľúc, potom 30 stlačení hrudníka, dva vdychy a znovu stláčanie hrudníka. Pri resuscitácii v ostatných prípadoch sa vždy začína najskôr 30 násobným stlačením hrudníka, až potom nasledujú dva vdychy.
„Vyhrávame preto, lebo naši členovia majú záujem vzdelávať sa v oblasti prvej pomoci,“ povedala Mária Vojvodová, predsedníčka miestneho spolku v Istebnom. „Máme stabilné družstvo, ale stále sa je v čom zdokonaľovať.“ Počas prestávok nezaháľali, ale využili možnosť získať nové vedomosti od inštruktorky prvej pomoci Danky Javorekovej.
„V správaní tohto družstva je vidno istotu, výbornú komunikáciu, rozdelenie úloh,“ pochválila ich Zuzana Kršková.
Prišli aj Američania
Domáci organizátori pripravili okrem výborných podmienok aj kultúrny program. Zaspieval Detský folklórny súbor Grúnik a FS Kýčera. Pribudli dve úplne nové stanoviská.
„V prvom, zábavnom, si súťažiaci losovali tombolu, v druhom, oddychovom, sme im na stoly pripravili domáce dobroty, koláče, štedráky, makové a slivkové rožky,“ povedala Emília Hládeková, predsedníčka miestneho spolku v Breze.

Na podujatie prišli aj dobrovoľníci zo Spojených štátov amerických. „Podujatie je dobre zorganizované a má príjemnú atmosféru,“ povedala Abi Dozier. Ethana Jonesa tiež prekvapila šikovnosť dobrovoľníkov. „Sme ohúrení profesionálnou úrovňou. Sme vďační, že sme mali možnosť pozorovať postupy pri podávaní prvej pomoci.“
Jediným mínusom akcie bola nízka účasť. V iných rokoch využilo možnosť zmerať si sily viac ako desať družstiev. Teraz prišli len tri. Istebné, Vasiľov a Klin. V takom poradí sa umiestnili.

„Mrzí nás nízka účasť, ale niektoré objektívne príčiny, ktoré to zapríčinili, sú pochopiteľné a žiaľ, niekedy vyššia moc zasiahne,“ povedal Pavol Ľorko, predseda Územného spolku Orava.
„Veľkým pozitívom je, že družstvá majú z roka na rok viac vedomostí a dokážu si poradiť aj so zložitejšími nasimulovanými situáciami. V organizovaní súťaže budeme určite pokračovať, lebo s nasimulovanými situáciami sa môžeme stretnúť v bežnom živote a pripravení ľudia dokážu zachrániť ľudský život.“