DOLNÝ KUBÍN. Na Slovensku daruje krv viac ako 300-tisíc ľudí, pravidelných darcov je približne 115-tisíc. Patria medzi nich aj ľudia, ktorí sa v Dolnom Kubíne zišli na slávnostnom odovzdávaní ocenení pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý pripadá na 14. júna.
Krv daroval na guľáši
Zástupcovia Slovenského Červeného kríža odovzdali 78 bronzových, 37 strieborných, 26 zlatých a 11 diamantových plakiet. Dvaja si odniesli plaketu MUDr Kňazovického za viac ako sto odberov krvi.
„Takej vzácnej tekutiny, ako je krv, nikdy nie je dosť,“ povedala Zuzana Kršková, riaditeľka Územného spolku SČK Orava. „Vďaka týmto ľuďom ju majú všetci, ktorí ju potrebujú. Toto stretnutie a ocenenie je len malé poďakovanie, morálne ocenenie, že na nich nezabúdame.“
Za 30 odberov si zlatú plaketu prebrala Darina Matečková z Dolného Kubína. Prvý raz si do kresla sadla kvôli osemročnej dcére. „Spúšťačom bola plánovaná operácia kardiostimulátora, ktorý mala dostať moja dcéra. Potom sa pridal manžel a dnes má už aj staršia dcéra bronzovú plaketu.“

Vladimír Mrekaj z Bobrova, je dobrovoľným hasičom. Vzácnu tekutinu daroval 80-krát, za čo získal diamantovú plaketu. Stihol to za desať rokov. V jeho prípade rozhodla náhoda. „Okolo mňa už všetci mali takú a onakú plaketu, iba ja nič. Keď som prišiel na Medzinárodné majstrovstvá záchranárov vo varení guľášu do Krušetnice, brali tam krv. Povedal som si, že to skúsim.“
Zapáčilo sa mu to a keď neskôr dostal ponuku, či by nechcel pomôcť krvnými doštičkami, neodmietol. „Po rozbore krvi mi zistili, že mám hustú krv práve kvôli vysokému obsahu doštičiek. Odberom si ju zriedim a hneď mi je lepšie.“
Na začiatku bola zvedavosť
Petra Janíčka z Dolného Kubína priviedla do transfúznej stanice zvedavosť. „Nevedel som, akú mám krvnú skupinu, tak som išiel dať krv.“

Od 24 rokov sa do transfúznej stanice vracal pravidelne každé tri mesiace, potom ho kamarát zavolal do Martina kvôli krvným doštičkám. „Opýtali sa ma, či budem ochotný prísť, keď budú doštičky potrebovať.“ Súhlasil. Aj preto má dnes za sebou 113 odberov a plaketu MUDr. Kňazovického.
Peter Janíček je vrcholový športovec, vzpierač. S klubom WLC Elkop Dolný Kubín získal niekoľkokrát titul majstra Slovenska. Na otázku, či strata krvi alebo krvných doštičiek nemá vplyv na jeho výkon, odpovedal jednoznačne. „Po darovaní sa cítim lepšie, dokonca mám pocit väčšej sily.“

Vo vrcholovom športe sa často hovorí o dopingu. „Pred odberom doštičiek aj po ňom robia pečeňové testy, ktoré by doping odhalili,“ hovorí dnes už viac ako 40-ročný vzpierač, ktorý je stále aktívnym športovcom a nemieni prestať so vzpieraním ani darovaním nenahraditeľnej tekutiny.