HLADOVKA, TRSTENÁ, LIESEK. Jazykové, počítačové, fyzikálne, biologicko-chemické i polytechnické. Tieto učebne sa zmenia alebo pribudnú v šiestich základných školách Tvrdošínskeho okresu. Dokopy dostanú viac ako 841-tisíc eur. Cieľom je prepojiť teoretické vyučovanie s praktickým a zlepšiť zručnosti žiakov.
Prerobia aj miestnosti
Hladovka dostala viac ako 161-tisíc eur. Nové učebne však vyjdú obec vyše 220-tisíc eur. Rozdiel zaplatí z vlastného rozpočtu.
Viac peňazí treba na stavebné úpravy. Tri zo štyroch učební totiž pribudnú na zatiaľ nevyužívanom druhom podlaží, ktoré obec v súčasnosti rekonštruuje. Hladovskí školáci budú mať novú počítačovú, biologicko-chemickú a prírodovedeckú učebňu. Obec doplní a zrekonštruuje polytechnickú. „Vymeníme stoly, sústruhy, vŕtačky,“ hovorí starosta Marián Brnušák. „Je základ prepájať prax s teóriou. To, čo sa deti naučia, si musia aj prakticky vyskúšať.“
Projekt má byť ukončený do 8 mesiacov od podpísania zmluvy. Starosta verí, že začnú najneskôr v septembri. V škole je 234 školákov.

Liesek dostal toľko, koľko žiadal. Necelých 73-tisíc eur z dotácie použije na vytvorenie polytechnickej a jazykovej učebne. Pribudnú k už existujúcim. Vzniknú v miestnostiach, ktoré dnes škola využíva ako klasické triedy. „Časť peňazí pôjde na novú elektroinštaláciu, podlahy, stierky, zvyšok do vybavenia,“ povedal starosta Martin Dreveňák.
Základná škola v Liesku má tento školský rok zhruba 450 detí.
Žiaci budú aj píliť
Najvyššiu dotáciu získala Cirkevná základná škola Rudolfa Dilonga v Trstenej. Prilepší si o 190-tisíc eur. Do existujúcich učební, informačno-komunikačných technológií a jazykových, škola nakúpi vybavenie, pribudnú aj tri nové – fyzikálna, biologicko-chemická a polytechnická. Časť peňazí investuje do školskej knižnice.

Školáci budú mať k dispozícii množstvo nových prístrojov. „Kúpime notebooky, tablety, projektor, projekčnú tabuľu, multifunkčnú aj 3D tlačiareň,“ vymenovala riaditeľka Eva Ragalová len malú časť z plánovanej výbavy. V jazykovej učebni budú klientske stanice s kompletným počítačovým vybavením, v chemických, biologických a fyzikálnych nové laboratóriá. Polytechnickú učebňu urobia na najvyššom poschodí. Deti sa v nej naučia pracovať s drevom, obrábať kov, vŕtať, brúsiť aj píliť. Všetko na nových prístrojoch.
S projektmi na vybavenie odborných učební uspela aj základná škola v Zuberci, v Nižnej a Základná škola Márie Medveckej v Tvrdošíne.