DOLNÝ KUBÍN. „Oci, nechceš pivo?“ Takúto otázku počas tohto školského roku rodičia počúvali častejšie. Dôvodom bola súťaž v zbere hliníkového odpadu, medzi ktorý patria aj plechovky od piva. Deti sa aj týmto spôsobom snažili nazbierať ich čo najviac, aby mohli nakŕmiť Alina.
Jedáva hliník
Alino k nám priletel z inej galaxie, no havaroval tu. Hrozilo, že zomrie od hladu. Na jeho planéte sa všetci živia hliníkom. Aby prežil, potreboval, aby mu deti priniesli hliníkovú potravu.
Preto sa s chuťou pustili do zbierania hliníkových viečok z mliečnych výrobkov, šalátov, paštét, syrov, z ktorých vyrábali halušky. Hliníkové guľky vytvárali z obalov čokolád a alobalu. Malému usmievavému mimozemšťanovi chutia aj hliníkové pagáčiky z obalov paštét, vrchnákov a nápojov.
„Toto je výborný spôsob, ako deti zapojiť nenásilne do ochrany prírody,“ povedala Katarína Števonková, riaditeľka ZŠ M. Kukučína v Dolnom Kubíne, pri preberaní sošky putovného Alina. Škola ju získala za 1073 kilogramov hliníkového odpadu, ktorý priniesli deti za tento školský rok. Na Slovensku žiadna škola nenazbierala viac.
Najlepší zberači sú z 2. C
Najvýkonnejšími recyklátormi sú žiaci 2. C. „Zbierali sme celý rok a pomáhal nám aj starký z Kostolian,“ povedala Sonička Mikulášová.
Z výhry sa tešila aj jej spolužiačka Anička Páltiková z Veličnej. „Plechovky a vrchnáčiky sme zbierali celý rok u nás doma, prispela aj starká. Robili sme to preto, lebo sme chceli vyhrať a zároveň chrániť našu prírodu.“

Triedna učiteľka Eva Paveleková deti pochválila. „Plechovky sme zbierali aj na prechádzke po meste či v prírode. Keď deti videli, že sa pohybujeme na prvých miestach, tak ešte viac pridali. Zapojili nielen svoju rodinu, ale aj starých rodičov, kamarátov, susedov a ďalších ľudí v okolí. A to je aj cieľom tejto súťaže. Prostredníctvom detí priviesť ku recyklácii staršie generácie, ľudí, ktorí odpad neseparujú.“
O putovnú sošku Alina sa bojovalo do posledného dňa. Deti okrem pochvaly dostali od futbalistov MŠK Žilina futbalovú loptu, dresy s podpismi a ďalšie darčeky.
„Kilogramy hliníkových obalov je jedna vec,“ povedal Marián Beniač, ktorý ceny a Alina prišiel žiakom odovzdať. „Ale hlavným bonusom je, že získavajú návyky a rozvíja sa u nich environmentálne správanie.“

Po minuloročnom treťom mieste prvenstvo deti potešilo. Už teraz sa tešia na ďalší ročník súťaže a spoločnú zábavnú akciu. Zorganizuje ju neziskovka Pre Alina, ktorá súťaž vyhlásila.
„Deti budú súťažiť v skladaní plechoviek na čas, hode guľkou z alobalu na diaľku a na cieľ,“ povedala školská koordinátorka Danka Lakoštíková.