DOLNÝ KUBÍN. Na prvý ročník Dňa bez bariér prišli nielen zdravotne hendikepovaní ľudia, ale aj tí, ktorí sa o nich starajú.
Moderné zariadenia pomáhajú
„Veľmi dobré podujatie,“ povedal Dušan Sotoniak, 31-ročný vozičkár z Dolného Kubína. „Stretneme sa s priateľmi, spoznáme nových. Uvidíme nové veci, ktoré sú pre nás veľkou pomocou. Škoda, že zdravotné poisťovne nepreplatia celú cenu.“
Pozvanie prijali aj ľudia s podobným osudom z Tvrdošínskeho, Námestovského a Ružomberského okresu. Organizátori pre nich zabezpečili odvoz autobusmi.
Pri špeciálnom zariadení na nakladanie ľudí do auta sme zastihli Ladislava Kvaka z Tvrdošína. Stará sa o syna Mariána, ktorý ochrnul po skoku do vody. „Toto zariadenie sa mi veľmi páči, lebo je spratné, neuberie z počtu miest na sedenie tak ako vozík, ktorý naložíme do auta pomocou plošiny.“
Marián po skúške malý žeriav, ktorým ho naložili do auta, chválil. „Dokáže ho ovládať aj jeden človek, čo je obrovská výhoda. Keď ostaneme doma s mamou sami, vždy musíme pýtať o pomoc iných ľudí. Priestoru okolo auta je málo, dvaja ľudia si tam už zavadzajú. Toto zvládne pomocou diaľkového ovládania aj mama sama.“
Zdraví pomáhajú chorým
Výstava najmodernejších špeciálnych pomôcok a zdravotnej techniky tvorila jednu časť akcie. Druhá, veselšia sa odohrávala na pódiu a pred ním.

Námestím sa niesol spev poloprofesionálnych spevákov, ale aj úplných amatérov z radov návštevníkov, ktorí našli odvahu postaviť sa pred mikrofón.
„Pre deti sme pripravili vedomostné súťaže, maľovanie na tvár, trampolínu aj nafukovací hrad,“ povedal spoluorganizátor Martin Gočala z občianskeho združenia Ľudia proti hendikepu.
Doplnila ho kolegyňa Zuzana Jurisová. „O zdravotnú službu sa postaral Slovenský Červený kríž, ktorého zástupkyne ľuďom merali tlak krvi a obsah cukru v nej. Prišli aj zástupcovia združenia Zmysel života, ktorí sa venujú kanisterapii. Priviedli psov, pomocníkov hendikepovaných ľudí. S nimi lepšie zvládajú život so zdravotným postihnutím.“

Svoj stánok mali aj zástupcovia nepočujúcich. Špeciálne okuliare priniesla Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. „Okuliare majú úpravy, ktoré simulujú poruchy zraku,“ povedala Erika Kanátová z krajskej centrály únie v Žiline. Ľudia mali možnosť vyskúšať, ako človek vidí po mozgovej porážke, pri glaukóme, výpadku centrálneho videnia, poškodení svetlocitu, astigmatizme.
Napriek rôznym zdravotným postihnutiam väčšiny účastníkov vládla na námestí výborná atmosféra a ľudia, aj tí hendikepovaní, odchádzali domov spokojní.