Spojená škola v Nižnej ide s dobou, učí sa od úspešných a vidí do budúcnosti

Z kedysi televízorovej tesláckej školy je dnes škola, v ktorej pribúdajú laboratóriá, moderné prístroje a svetové softvéry.

Príprava žiakov na priemyselných výrobných linkáchPríprava žiakov na priemyselných výrobných linkách (Zdroj: Archív SŠ)

NIŽNÁ. Z odborného učilišťa, ktoré sa v minulosti staralo takmer výlučne o prípravu odborníkov pre fabriku na výrobu televíznych prijímačov, je dnes škola, ktorá zachytáva trendy v spoločnosti.

Po roku 1989 škola upustila od televíznej techniky, postupne sa z nej vyprofilovala moderná škola, ktorá zastrešuje žiadané technické i umelecké odbory.

Vývoj hospodárstva

Prispôsobiť sa rýchlemu technickému pokroku v súčasnosti nie je vôbec jednoduché. Vedenie školy sa však snaží robiť všetko pre to, aby z tohto rýchlo sa meniaceho kolotoča ani na chvíľu nevypadlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V súčasnosti ponúkame študijné a učebné odbory, ktoré korešpondujú s vývojom slovenského hospodárstva,“ hovorí riaditeľ Peter Smolár. „Potvrdilo sa nám, že táto cesta je správna, pretože verejnosť, žiaci aj rodičia, reagujú na zmeny pozitívne. Absolventi získavajú zamestnanie, robia v oblasti, ktorú študovali a tá ich živí. Oceňujú náš zámer a to, že ideme s dobou.“

Preškoľovanie učiteľov

Stredná odborná škola technická, ktorá je súčasťou Spojenej školy, má v súčasnosti štyri odbory – autoelektronika, energetika, osobný počítač a počítačové siete a programovanie a riadenie CNC strojov.

Prečítajte si tiež: Nájdite si čas na voľný čas. Kam vyraziť Čítajte 

V každom odbore sú nevyhnutné inovácie. To si však vyžaduje aj školených a kvalifikovaných učiteľov. A tých je stále nedostatok. „Musia sa neustále vzdelávať, školiť, reagovať na novinky,“ hovorí Smolár. „Na druhej strane, starší odchádzajú do dôchodku, prichádzajú mladí, ktorí sú už inak spojení s technikou, robia s ňou a rozumejú jej. A pri ich prijímaní pozeráme na to, aby sa uchádzač vyznal v problematike.“

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie školy tak môže s čistým svedomím povedať, že žiakov učia učitelia, ktorí sa vyznajú. A hoci tí skôr vyštudovaní o aktuálnych trendoch kedysi ani len nechyrovali, aj oni sa snažia ísť s dobou a robia všetko pre to, aby spĺňali súčasné požiadavky.

„Výhodou je aj naša spolupráca s mnohými firmami, ktoré nám ponúkajú stáže, chodíme sa tam učiť, preberáme od nich techniku. Žiaci posledných ročníkov majú odbornú prax priamo vo firme, vidia reálne podmienky, robia na reálnych strojoch, s ktorými sa po škole stretnú. Sú aj finančne ohodnotení, ak sú produktívni. Dostávajú tiež potvrdenie o praxi, ktoré je na trhu práce vždy žiadané.“

Individuálny prístup

Žiaci robia rovnaké prijímacie skúšky do školy, nech už sa uchádzajú o ktorúkoľvek špecifikáciu. Ak uspejú, môžu si vybrať, čo pôjdu študovať. Pre šikovnejších sú štvorročné odbory, dostupné sú však aj trojročné s podobným zameraním.

SkryťVypnúť reklamu

„Variabilita je nastavená dobre, vieme s každým žiakom individuálne pracovať a ponúknuť mu také vzdelanie, ktoré bude vyhovovať jeho schopnostiam,“ povedal riaditeľ.

Prečítajte si tiež: Šora s kalapom na hlave diľovala. Aj takto sa plátenníci spolu rozprávali Čítajte 

Spojená škola sa už dlhšie pripravuje na zavedenie duálneho vzdelávania. Má dlhodobú a aktívnu spoluprácu s firmou v Krivej. Chce ju povýšiť na vyššiu úroveň, čaká však na úpravu zákona o odbornom vzdelávaní. V ňom by sa mali ujasniť podmienky pre školy a firmy, s ktorými budú spolupracovať, tak, aby vyhovovali obom stranám.

„Ak sa nám podarí zaviesť duálne vzdelávanie, naši žiaci budú chodiť do firmy od druhého ročníka, budú tam mať vlastnú dielňu, samostatných inštruktorov, prejdú vzdelávacím systémom priamo od pracovníkov spoločnosti.“

Firma by následne dávala požiadavky na teoretické vzdelávanie s odporúčaním, čo má škola vo vyučovaní zmeniť, kam má nasmerovať výučbu. „Ona určí, čo máme učiť, aby žiaci po škole vedeli, čo a ako robiť, aby rozumeli výkresom, technike, dokumentáciám,“ hovorí Peter Smolár.

Jeden namiesto piatich

Výhod praxe žiakov priamo vo firmách je viacero. Jednou z nich je aj to, že priamo v reáli vidia, ako sa prelínajú jednotlivé špecializácie. Motivuje to žiakov, aby sa počas výučby striktne nezameriavali len na jednu oblasť, aby sa na techniku pozerali komplexne.

„Nám vyhovuje, že to vidia vo firmách, pretože my sme takto nastavení. Máme síce štyri oddelené odbory, ale smerujeme k ich prelínaniu, pretože trh si to vyžaduje. Čoskoro už nebude elektrotechnik, automatizér, mechatronik. Zo školy musí vyjsť jeden univerzálny človek, ktorý sa vyzná vo viacerých oblastiach.“

Dôvodom je aj skutočnosť, že nielen trh, ale aj bežný spotrebiteľ už začína vyžadovať, aby mu všetky technické záležitosti okolo domu urobil jeden človek a nie piati.

Prečítajte si tiež: Na potulkách oravskými ihriskami Čítajte 

Inovácie a pohľad do budúcnosti zrejme v Spojenej škole Nižná padajú na úrodnú pôdu. Za ostatných šesť rokov tam totiž neklesol počet žiakov. Majú ich toľko, koľko môžu prijať. Riaditeľ za tým vidí nové technické vybavenie, ale aj pedagogický zbor.

„Niekto hovorí, že žiaci sú zlí, apatickí, že sa im nechce. Áno, sú iní ako pred 30 rokmi. Ale ak dostanú moderné veci, tie každého zaujmú. Samozrejme, musí to byť prepojené – kvalitný učiteľ, príjemné prostredie a nová technika. Vtedy záujem u žiakov vieme vzbudiť. Potom už len musíme dbať, aby tí, ktorí chcú, dostali všetko, čo im vieme dať.“

Klasické učenie už nestačí

Štyri odbory jednej technickej školy, štyri rozpracované vízie. Žiaci musia po skončení vedieť to, čo si žiada technický trh.

Inteligentné domy sa dostávajú do popredia čoraz viac. Už nám nestačí obyčajné osvetlenie, nechce sa nám vystupovať z auta a otvárať bránu, vyhovovalo by nám, keby sme si mohli v byte zakúriť, ešte kým sme v práci. Aj na to sa budú pripravovať žiaci Strednej odbornej školy technickej, ktorá existuje pod hlavičkou Spojenej školy v Nižnej. Vedenie má vízie pre každý jeden zo štyroch odborov. Niektoré už začalo zavádzať do vyučovania.

Celosvetový trend v autoelektronike je už určený. Do popredia sa dostávajú autonómne autá, elektromobily. „Dôraz vývojári kladú na elektroniku auta, ktorá riadi celý proces,“ hovorí riaditeľ Peter Smolár. „My sa snažíme priviesť žiakov k podstate riadenia. Ideme do procesných systémov – riadiacej jednotky, zbernicového systému, procesu komunikácie. Spaľovacie motory pôjdu postupne do úzadia, vývoj sa upriami do elektroniky. Ten, kto bude rozumieť procesnému systému, bude potrebný pre firmy.“

V prvom ročníku sa žiaci učia o spaľovacích motoroch v aute. Do štvrtého ročníka však postupne prejdú všetkým, až sa dostanú k elektronike, kde sa učia o celkovom riadení, o čítaní hodnôt, o diagnostikovaní vozidiel.

V rámci druhej špecializácie – energetiky – škola smeruje do oblasti inteligentných domov. Žiaci sa opäť učia aj o klasickej elektrotechnike, pribúda im však nastavovanie rôznych tepelných zdrojov, svetelných, bezpečnostných systémov v dome, ochrana objektu, alternatívne zdroje, najmä fotovoltika. V škole pribúdajú učebne, v ktorých sa žiaci naučia inštalovať fotovoltické systémy, nastaviť a spojiť inteligentné inštalácie aj so starými systémami.

„Aj majitelia starých domov chcú moderné prvky a potrebujú ľudí, ktorí im dokážu na staré pripojiť niečo nové.“

Študenti v programe počítače a počítačové siete sa zameriavajú najmä na schopnosť sieťovania, využívania veľkých centrálnych úložísk a prepájanie jednotlivých systémov.

Pri programovaní a riadení CNC strojov sú osnovy nastavené na rozširovanie výrobných liniek, zavádzanie robotov, výrobných strojov a moderných komponentov, ktoré sú reálne využívané vo výrobe.

„Všetky štyri časti chceme prepojiť cez meranie,“ dodáva Peter Smolár. „Každá špecializácia prejde predmetom elektrické meranie, kde sa spojí práca s počítačom, automatizácia, programovanie aj zber údajov. Na stole tak žiak uvidí celý proces, ako bude prebiehať vo výrobe.“

Ľudí postupne nahradia roboty. No nie úplne

Na štvrtú priemyselnú revolúciu škola aktívne pripravuje svojich žiakov. Zavádzaním noviniek vo vyučovaní.

Po prvých troch priemyselných revolúciách – skonštruovaní parného stroja, nástupu počítačov a automatizácii – sa v súčasnosti čoraz viac rozpráva o štvrtej. Dostala už aj názov – Industry 4.0. Prinesie to, že ľudskú prácu časom nahradia roboty. Prvé lastovičky už vidieť v automobilkách. Postupne by malo byť všetko vo fabrikách riadené automatizovanou výrobou, robotizovanými pracovníkmi, zberom dát cez internet a ich ukladaním na veľkokapacitné centrálne internetové úložiská. A všetko bude kdesi v diaľke riadiť šikovný ľudský rozum. Na tento celosvetový vývoj sa aktívne pripravuje aj nižnianska Spojená škola.

„Naši žiaci a budúci absolventi musia byť pripravení, že sa vo výrobe stretnú s automatizáciou,“ hovorí riaditeľ Peter Smolár. Na začiatok škola spustila novinku v elektrickom meraní. Donedávna žiaci merali klasickými prístrojmi tak, že meraný objekt pripojili na meracie prístroje a odčítali z neho hodnoty, aby zistili aktuálny stav. Po novom prešli na automatizované procesy merania.

„Žiak si najskôr musí naprogramovať systém, ktorý bude merať hodnoty, napojí naň objekt, spustí systém, odmeria, vyhodnotí údaje a zanalyzuje ich. Naša výučba sa zameriava práve na spomínané programovanie. Cieľom je pripraviť žiakov na reálny život, ukázať im, že takto to bude fungovať, cez automatické zariadenia, nie klasické meracie prístroje. Vyzerá to síce komplikovane, ale nie je. Všetko je prispôsobené vekovej a intelektuálnej úrovni žiakov, aby sa to naučili názorne, rýchlo a efektívne. Aby však dokázali hodnoty nielen zistiť, ale ich aj vyhodnotiť.“

Novátorský prístup si vyžaduje neustálu modernizáciu. Technické veci, ktoré prináša život, sa totiž z teórie naučiť nedajú. Škola každoročne dopĺňa a mení techniku, prístroje, vybavenie, rozširuje laboratóriá, mení softvér, nadväzuje spoluprácu s ďalšími firmami, ktoré sa týmto technickým novinkám venujú.

Prečítajte si tiež: Oravské obce a mestá, tu je všetko pokope Čítajte 

„Máme za sebou kus roboty, ale veľký kus nás ešte čaká. Našťastie, podporuje nás v našom smerovaní aj zriaďovateľ, Žilinský samosprávny kraj. Najmä čo sa týka inovácií, do ktorých sa púšťame.“

Overený systém merania ide Spojená škola Nižná ponúknuť aj iným školám. „Nemá zmysel medzi sebou súperiť,“ hovorí Peter Smolár. „Deti by sa mali vzdelávať všade rovnako, tak, aby boli čo najlepšie pripravené do praxe.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 009
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 633
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 122
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 436
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 506
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 578
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 009
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 633
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 122
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 436
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 506
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 578
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu