ŽAŠKOV. „Mimoriadne hlásenie. V jazykovej učebni vznikol požiar. Ihneď sa organizovane v sprievode pani učiteliek presuňte do telocvične.“ Takýto oznam si vypočuli deti aj dospelí v ZŠ v Žaškove počas vyučovania. O chvíľu už počuli sirény prichádzajúcich áut a podobné hlásenie v obecnom rozhlase. Strach nemali, vedeli, že sa stali súčasťou taktického cvičenia.
Dym bol všade
Na miestach, kde sa zhromažďuje viac ľudí, v prípade nepredvídanej udalosti, akou je aj požiar, často vypukne panika. Zvládnuť množstvo ľudí, ktorí sa snažia zachrániť pred plameňmi, je veľmi náročné. Preto hasiči pravidelne organizujú taktické cvičenia, na ktorých riešia udalosti, ktoré sa môžu vyskytnúť aj v reálnom živote. Do jedného z nich sa zapojilo 130 žiakov a 14 učiteľov zo žaškovskej základnej školy.
„Radi sme využili ponuku hasičov na usporiadane takéhoto cvičenia, lebo s niečím podobným nemáme skúsenosti a je dobre si to vyskúšať,“ povedala riaditeľka Anna Punová.
Pred vyhlásením požiaru hasiči dôkladne zadymili priestory školy zariadením na výrobu dymu. Na niektorých miestach nebolo doslova vidno na krok.

„Snažíme sa podmienky priblížiť čo najskôr reálnemu stavu, ktorý môže nastať,“ povedala Katarína Zápotočná, zástupkyňa riaditeľa dolnokubínskych hasičov. „Tak najlepšie preveríme nielen pripravenosť našich profesionálnych, ale aj dobrovoľných hasičov a zamestnancov školy.“
Pri evakuácii pomáhali aj dobrovoľníci
Žiaci s učiteľkami poslúchali pokyny zasahujúcich hasičov a postupne v ich sprievode opúšťali budovu. Niektorí museli pri tom používať dýchacie prístroje, iní utekali po rebríkoch cez okná.
Ale ako to takmer vždy v podobných prípadoch býva, našli sa štyria nezbedníci, ktorí sa v škole schovali. Muži v modrých oblekoch ich museli nájsť a zachrániť.
Niektoré deti sa akože zranili. Na dvore sa ich hneď ujali domáce hasičky. „Našou úlohou je poskytnúť im prvú pomoc,“ povedala Zdenka Chmarová. „Takéto cvičenia sú veľmi poučné. Treba ich robiť, aby sme vedeli, ako postupovať v prípade skutočného požiaru.“

Spolu s ňou pomáhalo ďalších desať domácich dobrovoľníkov. Keďže nemali dýchacie prístroje, robili práce, ktoré mohli zvládnuť aj bez nich. „Dopĺňali sme vodu do cisterny profesionálov z hydrantu aj potoka,“ povedal veliteľ dobrovoľných hasičov Miroslav Záň. Výborne sa osvedčili pri evakuácii detí z okien tried nielen na prízemí, ale aj prvom poschodí. Do bezpečia sa vďaka nim dostali žiaci z troch tried.
„Páčilo sa mi, ako hasiči vyslobodzovali deti cez okná,“ povedala ôsmačka Aneta Furindová. „My sme sa von dostali s maskami na tvári, cez ktoré sme dýchali čistý vzduch.“
Aj jej spolužiakovi Ivanovi Javornickému sa zásah hasičov páčil. „Som rád, že som to videl a zažil, lebo som členom nášho dobrovoľného hasičského zboru. Všetci boli perfektní. Zásah zvládli na výbornú."