ORAVSKÉ VESELÉ. Aj tento rok zorganizovala oravskoveselovská škola súťaž, ktorej hlavným cieľom je naučiť deti narábať s peniazmi. Domácim boli súpermi žiaci z Mútneho a Oravskej Jasenice.
Za šesťdesiat minút
Žiaci z troch škôl Námestovského okresu, celkom 63 detí zo siedmich ročníkov, od tretiakov až po deviatakov, dvadsať matematických úloh, zadania rôzne podľa veku súťažiacich a všetko založené na hlavnom cieli – učiť žiakov finančnej gramotnosti. Takto vyzeral tohtoročný Euráčik. Po školských kolách, v ktorých riešia deti v zapojených školách tie isté úlohy, sa do regionálneho dostali traja najlepší z každého ročníka.
„Všetky úlohy sú o peniazoch – výška úrokov, doba splácania, cena oplotenia, výdavok pri nakupovaní, ktorá splátková spoločnosť je výhodnejšia a mnohé ďalšie,“ rozpráva učiteľka Zuzana Krúpová. „Na vyriešenie majú deti hodinu. Kto to stihne skôr, má za každé štyri ušetrené minúty bod navyše. Sú teda motivované i tým, aby riešili nielen správne, ale aj rýchlo.“
Školu prepájajú s realitou
Prvý ročník pripravila škola v Oravskom Veselom pred tromi rokmi. Dôvodom bolo, že väčšina matematických olympiád je spoplatnená, čo deti často odrádza. Preto si učiteľky vymysleli vlastnú súťaž.

Začiatky neboli jednoduché, náročné bolo zohnať najmä sponzorov. Aj ceny pre najlepších riešiteľov sú totiž spojené s finančníctvom a peniazmi. Dôležité tiež je, aby si deti už teraz začali uvedomovať prepojenie matematiky s reálnym svetom. „Aby si vedeli vyrátať, kedy je pôžička nevýhodná, koľko preplatia, aby sa nedali oklamať pri bežných nákupoch,“ hovorí Zuzana Krúpová. „Myslíme si, že na dosiahnutie základnej úrovne finančnej gramotnosti človek nepotrebuje zložité vzorce. Stačí ovládať základné matematické operácie.“
Na začiatku nebolo jednoduché ani zostavenie množstva príkladov a oslovenie okolitých obcí. Dnes sa do súťaže už tradične zapájajú tri školy. V predošlom ročníku boli aj deti z Babína. Tento rok však neprišli. A žiaci sa z roka na rok zlepšujú. „Vždy nás niečím prekvapia. Niektoré v bežných súťažiach nedosahujú také úspechy ako v tejto našej.“
Deti sa tešia
Samotným žiakom sa súťaž páči čoraz viac. Tento rok sa školského kola v usporiadateľskej škole zúčastnilo až 120 žiakov. A aj cez takéto aktivity sa dostáva čoraz viac do popredia nie príliš obľúbený predmet matematika.
Ján Sameliak má trinásť rokov, je ôsmak a bol doteraz na každom ročníku. „Predošlé boli ľahké, raz som dostal aj špeciálnu cenu,“ povedal.


Druhýkrát sa na regionálne kolo dostala aj siedmačka Sofia Namislovská. Prvý ročník bol podľa nej náročný, pretože mala trému a bála sa, ako to dopadne. Teraz si už verila viac. „Vari to dopadne lepšie. Aj som sa pripravovala, počítala som príklady, ktoré sme už mali. My, deti, by sme mali vedieť robiť s peniazmi, aby nás nemohli oklamať napríklad pri vydávaní,“ hovorí trinásťročná žiačka základnej školy. Zuzka Kormančíková je piatačka a na Euráčiku bola prvýkrát. „Na školskom kole ma potrápili najmä rovnice, tie sme sa ešte neučili,“ povedala. „Starší brat mi ich síce vysvetľoval, ale stále im veľmi nerozumiem. Na túto súťaž sa však veľmi teším.“
Väčšinu prvých miest tento rok pozbierali žiaci z Oravskej Jasenice. Zo siedmich ročníkov až v šiestich prípadoch. Do ich školy išla aj špeciálna cena – Finančník 2018. Dostáva ju žiak, ktorý správne vypočíta najviac úloh. Tento rok patrí štvrtákovi Samuelovi Danielovi Kosmeľovi, správnych mal 18 prípadov.