TRSTENÁ. Pre spracovanie veternej kalamity v okolí Oravskej priehrady museli pilčíci urobiť niekoľko nových poľných ciest, časť existujúcich poškodili. Mesto preto požiadalo vlastníka, Lesy SR, o dotáciu ako vyrovnanie sa za poškodené plochy. A podnik mu vyhovel. Z mimoriadneho fondu dostane samospráva 20-tisíc eur.
„Príspevok poskytneme na práce vyšpecifikované v žiadosti, ktorú mesto doložilo aj celkovým rozpočtom,“ hovorí Jozef Herud, riaditeľ námestovského lesného odštepného závodu. „Peniaze môžu čerpať len na práce, ktoré ukončia do 30. novembra tohto roka.“
Viac času mesto potrebovať nebude. Už presne vie, kde dotáciu použije. Zostanú v mestskej časti Ústie nad Priehradou, kde prebieha aj spracovanie spadnutých stromov. Pomôžu však všetkým. „Cesta k cintorínu je v čoraz horšom stave, už je ledva prejazdná pre jedno auto, tam investujeme získané peniaze,“ informovala primátorka Magdaléna Zmarzláková.

Podľa Jozefa Polakeviča, vedúceho oddelenia výstavby a životného prostredia, firma cestu nanovo vysype, stabilizuje a zhutní. Začiatok prác je naplánovaný na júl.
Silný vietor z konca minulého roka poškodil mnohé porasty. V správe Lesov SR váľal stromy v okolí Oravskej priehrady, kde bola situácia najhoršia, keďže tam na hlavnú cestu doslova spadla časť hory. Poškodené sú však aj lesné správy Oravský Podzámok, Oravská Polhora, Zákamenné a Paráč. Do konca apríla lesníci spracovali viac ako 51-tisíc metrov kubických spadnutého dreva, odstrániť treba ešte zhruba 39-tisíc kubíkov. „Pôvodný odhad bol 70-tisíc, už teraz vieme, že toho bude viac,“ povedal Jozef Herud.

Ťažkosti spôsobuje lesníkom teplé a suché počasie. Síce vďaka tomu môžu nepretržite odstraňovať vyvrátené stromy, sú to však aj skvelé podmienky na šírenie lykožrúta. „Pribúda podkôrnikovej kalamity a jej prednostné spracovanie nám komplikuje spracovanie vetrovej. Tento rok je mimoriadne náročný aj na zabezpečenie následných ochranných opatrení. Momentálny prebytok dreva na Orave sa negatívne začal prejavovať aj v obchode s drevom, najmä kvalitnejších sortimentov.“
Vyvalené lesy chcú lesníci vyčistiť najneskôr do októbra. Medzitým už začali s čistením plôch od zvyškov po spracovaní kalamity. Do dvoch rokov vysadia na holinách nové stromy.