TVRDOŠÍN. Neprikrmovať, len vnadiť, odstrel neobmedzený, ale zákonným spôsobom. Takéto inštrukcie dostali už vlani oravskí poľovníci a týkajú sa diviakov. Dôvodom je africký mor ošípaných, ktorý postihuje divo žijúce aj domáce prasce.
Odoberali vzorky
„Trochu sa toho bojíme,“ hovorí Miroslav Pavčo, predseda Obvodnej poľovníckej komory Tvrdošín. „U nás síce nie je, ale naokolo áno, aj v Poľsku. Robí nám to problémy, musíme dodržiavať preventívne opatrenia, neprikrmujeme, len vnadíme. Riziko, že sa choroba dostane aj k nám, sa dá znížiť len likvidáciou diviakov.“
V roku 2016 mali poľovníci v Dolnokubínskom okrese naplánovaný odstrel 246 diviakov, odstrelili 202, uhynulo sedem. V Námestovskom okrese bol plán 177, poľovníci zastrelili 142 zvierat a uhynulo 19. V Tvrdošínskom okrese bol plán, vzhľadom na rozlohu, najmenší – 157 kusov. Poľovníci zastrelili 117 diviakov, uhynulo šesť.

Oravskí veterinári vlani od januára do novembra vyšetrili štyri vzorky z ulovených diviakov. Troch ulovili poľovníci v Námestovskom okrese, jedného v Tvrdošínskom. Výsledky boli negatívne. V tom istom období dostali na skontrolovanie tri vzorky z uhynutých diviakov, po jednej z každého okresu. Ani u týchto sa výskyt afrického moru nepotvrdil.
Mimo nárazníkovej zóny
Na Slovensku sa mor ošípaných zatiaľ nevyskytol, v súčasnosti je na Ukrajine, v Čechách, Maďarsku, Poľsku, v pobaltských krajinách a vo východnej Európe. Najväčším nebezpečenstvom jeho rozšírenia na naše územie je práve migrácia nakazených diviakov z Ukrajiny, Maďarska a Českej republiky.
V Poľsku sa vlani choroba vyskytovala v severovýchodnej časti krajiny, v regiónoch Podlaskie, Mazowieckie, Lubelskie a Warminsko-Mazursie, koncom roka bol potvrdený prípad aj v oblasti Varšavy. V Českej republike sa vyskytol u diviakov v okrese Zlín, kde sa ho darí lokalizovať na malom ohraničenom území. Na Ukrajine je takmer na celom území. Najbližší prípad k Slovensku veterinári potvrdili u uhynutého diviaka, ktorého našli 15 kilometrov od slovensko-ukrajinskej hranice.

„Keďže Orava nie je zaradená do nárazníkovej zóny, teda nie je bezprostredne ohrozená nákazou, situáciu monitorujeme a robíme vyšetrenia v súčinnosti s poľovnými združeniami u všetkých uhynutých diviakov, prípadne u diviakov podozrivých na ochorenie,“ hovorí Peter Čuleň, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dolnom Kubíne.
Neprenosné na ľudí
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba domácich ošípaných a diviakov. Nie je prenosný na ľudí ani iné druhy zvierat, avšak u prasiat spôsobuje vysokú, takmer 100-percentnú úmrtnosť.

„Vzhľadom na rýchly priebeh nákazy je málo pravdepodobné, aby sa choré zviera dostalo na jedálny lístok, poľovníci boli poučení o zákaze konzumácie zvierat podozrivých z ochorenia,“ povedal Peter Čuleň.
Preventívna vakcinácia ohrozených zvierat nie je možná. Dá sa však znížiť riziko šírenia choroby. A dopomôcť k tomu môže aj široká verejnosť. „Nákaza sa môže prenášať aj potravinami. Hoci nie je nebezpečná pre ľudí, odhadzujte zvyšky potravín iba do uzatvárateľných nádob na odpadky,“ upozorňuje Štátna veterinárna a potravinová správa.