NÁMESTOVO. S autom ľudia pravidelne chodia na technickú kontrolu, ešte častejšie navštevujú servisy a dávajú si v ňom kontrolovať kvapaliny, systémy, brzdy. Málokedy sa však tak staráme aj o svoje telo a o to, čo sa v ňom deje. Bežnou súčasťou života každého z nás by mala byť primárna prevencia. Často riešime až tú sekundárnu, keď už sme prekonali vážne ochorenie. Príznaky svedčiace o ochorení srdca by sme však podceňovať nemali. A spoznať ich dokáže každý.
Nevyhnutná prevencia
„Musíme niečo spraviť v prospech nášho zdravia, inak sa nám to vypomstí,“ s týmito slovami sa štyrom desiatkam poslucháčov v zasadačke Oravskej polikliniky prihovoril Ján Murín, uznávaný kardiológ z bratislavskej univerzitnej nemocnice. „Dnes sa na prevenciu zabúda, je však veľmi dôležitá. Rozumný človek jej potreby chápe. A mal by ju z vlastného presvedčenia aj robiť.“
Seminár pripravili odborníci pre verejnosť pri príležitosti Dňa povedomia o srdcovom zlyhávaní. Ide o vážne ochorenie, pri ktorom srdce zoslabne, dochádza k nedostatočnému prekrveniu tela. Čo sa prejavuje tým, že sa človek pri fyzickej i psychickej záťaži rýchlo unaví, zadýcha sa a opuchnú mu nohy.
Je nebezpečnejšie ako nádorové ochorenia, má porovnateľné prežívanie ako onkologickí pacienti, dokonca niekedy zomierajú skôr ako pacienti s rakovinou.
Nedá sa vyliečiť, ale včasnou diagnostikou ho lekári dokážu liečiť a predĺžiť tak pacientom život o niekoľko mesiacov aj rokov.
Päť faktorov
Rizikovými faktormi, ktoré môžu človeka doviesť až k zlyhávaniu srdca, sú cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak, fajčenie a vysoký cholesterol. „Cukrovka extrémne zvyšuje riziko srdcového zlyhania,“ upozorňuje Ján Murín. „Polovica diabetikov ním trpí, väčšina o tom ani netuší, preto by mali diabetici pre istotu vyhľadať aj kardiológa. Každý druhý človek s krvným tlakom vyšším ako 160/100 si koleduje o srdcové zlyhávanie. Ľudia, ktorí prekonali infarkt, sú ohrození až šesťnásobne viac.“

Včasnou a správnou liečbou sa však dá tomu najhoršiemu predísť. Podľa štatistík má hypertenziu takmer každý druhý človek, jej liečbou sa dá znížiť počet chorých na srdcové zlyhanie o 19 prípadov na 100-tisíc liečených. Cukrovka síce nie je častým rizikovým faktorom, ale intenzívna liečba dokáže eliminovať počet chorých až o 33 prípadov.
Nepodceňujte príznaky
Srdcové zlyhávanie je choroba starších ľudí po sedemdesiatke. Môže sa však objaviť aj u mladších, ktorí prekonali infarkt, majú v rodine ľudí trpiacich na srdcové choroby, alebo veľa fajčia.
„Ak budeme liečiť intenzívne a správne infarkt a hypertenziu, teda vysoký tlak, dokážeme eliminovať srdcové zlyhávanie,“ hovorí námestovský kardiológ Alexander Klabník. „Je porovnateľné s prežívaním pacientov s nádorovými ochoreniami, dokonca niekedy zomierajú skôr ako pacienti s rakovinou. Netreba to preto podceňovať.“

Ochorenie sa často zistí neskoro, pretože ľudia príznaky pripisujú veku, obezite, každý tretí pacient si myslí, že srdcové zlyhávanie a dýchavičnosť je prirodzeným dôsledkom starnutia.
Sprievodným javom ochorenia je zadržiavanie vody v tele. Človek za krátky čas veľmi priberie a nie je to spôsobené jeho zvýšeným apetítom. Ráno, bez akejkoľvek predchádzajúcej námahy, má opuchnuté členky, počas spánku potrebuje čoraz viac vankúšov, pretože sa mu ťažko dýcha, keďže mu pľúca zaplavuje voda. Pri týchto príznakoch by mal každý spozornieť a urýchlene vyhľadať odborníka.
Rizikový národ
Ján Murín s kolegom robili rozbor európskeho registra, v ktorom bolo 30-tisíc pacientov, z toho zhruba 2000 slovenských. Ich výskum priniesol zaujímavé, ale pre Slovensko nie príliš pozitívne závery. Z údajov totiž vyšlo, že hoci slovenskí lekári liečia dobre, Slováci sú omnoho rizikovejším národom ako ostatné európske krajiny.

„Tri štvrtiny ľudí, ktorí prekonali infarkt, boli muži,“ hovorí kardiológ. „Ide teda skôr o mužské ochorenie. Neznamená to však, že ženy ho nemávajú. Štvrtina z nich však počas infarktu nemá bolesti.“
Zvyšok Európy fajčil viac ako Slováci, naši boli na hranici obezity, iní mali menšie hodnoty. Krvný tlak mali naši o päť až šesť jednotiek vyšší ako inde. Výskyt cukrovky u nás je 40 percent, vo zvyšku Európy priemerne 30 percent. Aj prekonaných infarktov bolo na Slovensku viac než v ostatnej Európe.
V našej republike trpí srdcovým zlyhávaním po prekonaní infarktu až päťkrát viac pacientov ako inde. „Liečime dobre, ale s odstupom piatich rokov sa zistilo, že kontrola je nedostatočná,“ vysvetľuje Ján Murín. „Úmrtnosť na Slovensku bola viac ako deväť percent, dve tretiny z toho spôsobili srdcovo-cievne choroby. V ostatnej Európe nebola ani osempercentná. Naši sú ťažšie chorí, potrebujú intenzívnejšiu liečbu. Treba lepšie liečiť faktory, ktoré predchádzajú srdcovému zlyhaniu.“
Cmúľaj citrón
Celosvetovo prebieha už niekoľko rokov akcia na podporu a prejavenie spolupatričnosti ľuďom, ktorí trpia spomínaným ochorením. Na Slovensku je známa pod názvom Cmúľaj citrón na podporu pacientov so srdcovým zlyhávaním.

„Títo ľudia často trpia pocitom smädu, keďže musia obmedzovať príjem tekutín, aby sa v ich tele nehromadila nadbytočná voda,“ vysvetľuje Alexander Klabník. „Na zahnanie pocitu smädu sa im odporúča cmúľať kocku ľadu s citrónom. A táto milá zdieľačka od ľudí, ktorí netrpia ochorením, môže podporiť pacientov s ochorením srdca.“