Srdce si zaslúži viac, mali by sme sledovať jeho reč

Cmúľaj citrón a prejav tak spolupatričnosť pacientom trpiacim chorobou zlyhávania srdca. Aj táto akcia upozorňuje na vážne ochorenie, ktorému ľudia často prikladajú omnoho menšiu váhu, než by si zasluhovalo.

Prednášky kardiológov Alexandra Klabníka (vľavo) a Jána Murína sa nezúčastnilo veľa ľudí, o to väčší záujem však mali o tému. Prednášky kardiológov Alexandra Klabníka (vľavo) a Jána Murína sa nezúčastnilo veľa ľudí, o to väčší záujem však mali o tému.  (Zdroj: Naďa Kališová)

NÁMESTOVO. S autom ľudia pravidelne chodia na technickú kontrolu, ešte častejšie navštevujú servisy a dávajú si v ňom kontrolovať kvapaliny, systémy, brzdy. Málokedy sa však tak staráme aj o svoje telo a o to, čo sa v ňom deje. Bežnou súčasťou života každého z nás by mala byť primárna prevencia. Často riešime až tú sekundárnu, keď už sme prekonali vážne ochorenie. Príznaky svedčiace o ochorení srdca by sme však podceňovať nemali. A spoznať ich dokáže každý.

Nevyhnutná prevencia

„Musíme niečo spraviť v prospech nášho zdravia, inak sa nám to vypomstí,“ s týmito slovami sa štyrom desiatkam poslucháčov v zasadačke Oravskej polikliniky prihovoril Ján Murín, uznávaný kardiológ z bratislavskej univerzitnej nemocnice. „Dnes sa na prevenciu zabúda, je však veľmi dôležitá. Rozumný človek jej potreby chápe. A mal by ju z vlastného presvedčenia aj robiť.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Seminár pripravili odborníci pre verejnosť pri príležitosti Dňa povedomia o srdcovom zlyhávaní. Ide o vážne ochorenie, pri ktorom srdce zoslabne, dochádza k nedostatočnému prekrveniu tela. Čo sa prejavuje tým, že sa človek pri fyzickej i psychickej záťaži rýchlo unaví, zadýcha sa a opuchnú mu nohy.

Je nebezpečnejšie ako nádorové ochorenia, má porovnateľné prežívanie ako onkologickí pacienti, dokonca niekedy zomierajú skôr ako pacienti s rakovinou.

Nedá sa vyliečiť, ale včasnou diagnostikou ho lekári dokážu liečiť a predĺžiť tak pacientom život o niekoľko mesiacov aj rokov.

Päť faktorov

Rizikovými faktormi, ktoré môžu človeka doviesť až k zlyhávaniu srdca, sú cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak, fajčenie a vysoký cholesterol. „Cukrovka extrémne zvyšuje riziko srdcového zlyhania,“ upozorňuje Ján Murín. „Polovica diabetikov ním trpí, väčšina o tom ani netuší, preto by mali diabetici pre istotu vyhľadať aj kardiológa. Každý druhý človek s krvným tlakom vyšším ako 160/100 si koleduje o srdcové zlyhávanie. Ľudia, ktorí prekonali infarkt, sú ohrození až šesťnásobne viac.“

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nájdite si čas na voľný čas. Kam vyraziť Čítajte 

Včasnou a správnou liečbou sa však dá tomu najhoršiemu predísť. Podľa štatistík má hypertenziu takmer každý druhý človek, jej liečbou sa dá znížiť počet chorých na srdcové zlyhanie o 19 prípadov na 100-tisíc liečených. Cukrovka síce nie je častým rizikovým faktorom, ale intenzívna liečba dokáže eliminovať počet chorých až o 33 prípadov.

Nepodceňujte príznaky

Srdcové zlyhávanie je choroba starších ľudí po sedemdesiatke. Môže sa však objaviť aj u mladších, ktorí prekonali infarkt, majú v rodine ľudí trpiacich na srdcové choroby, alebo veľa fajčia.

„Ak budeme liečiť intenzívne a správne infarkt a hypertenziu, teda vysoký tlak, dokážeme eliminovať srdcové zlyhávanie,“ hovorí námestovský kardiológ Alexander Klabník. „Je porovnateľné s prežívaním pacientov s nádorovými ochoreniami, dokonca niekedy zomierajú skôr ako pacienti s rakovinou. Netreba to preto podceňovať.“

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pod kostolom v Trstenej môžete nazrieť do útrob záhrobia. Otvorili kryptu Čítajte 

Ochorenie sa často zistí neskoro, pretože ľudia príznaky pripisujú veku, obezite, každý tretí pacient si myslí, že srdcové zlyhávanie a dýchavičnosť je prirodzeným dôsledkom starnutia.

Sprievodným javom ochorenia je zadržiavanie vody v tele. Človek za krátky čas veľmi priberie a nie je to spôsobené jeho zvýšeným apetítom. Ráno, bez akejkoľvek predchádzajúcej námahy, má opuchnuté členky, počas spánku potrebuje čoraz viac vankúšov, pretože sa mu ťažko dýcha, keďže mu pľúca zaplavuje voda. Pri týchto príznakoch by mal každý spozornieť a urýchlene vyhľadať odborníka.

Rizikový národ

Ján Murín s kolegom robili rozbor európskeho registra, v ktorom bolo 30-tisíc pacientov, z toho zhruba 2000 slovenských. Ich výskum priniesol zaujímavé, ale pre Slovensko nie príliš pozitívne závery. Z údajov totiž vyšlo, že hoci slovenskí lekári liečia dobre, Slováci sú omnoho rizikovejším národom ako ostatné európske krajiny.

Prečítajte si tiež: Preveziete sa? Po dolnej Orave jazdia nové autobusy, nízkopodlažné Čítajte 

„Tri štvrtiny ľudí, ktorí prekonali infarkt, boli muži,“ hovorí kardiológ. „Ide teda skôr o mužské ochorenie. Neznamená to však, že ženy ho nemávajú. Štvrtina z nich však počas infarktu nemá bolesti.“

Zvyšok Európy fajčil viac ako Slováci, naši boli na hranici obezity, iní mali menšie hodnoty. Krvný tlak mali naši o päť až šesť jednotiek vyšší ako inde. Výskyt cukrovky u nás je 40 percent, vo zvyšku Európy priemerne 30 percent. Aj prekonaných infarktov bolo na Slovensku viac než v ostatnej Európe.

V našej republike trpí srdcovým zlyhávaním po prekonaní infarktu až päťkrát viac pacientov ako inde. „Liečime dobre, ale s odstupom piatich rokov sa zistilo, že kontrola je nedostatočná,“ vysvetľuje Ján Murín. „Úmrtnosť na Slovensku bola viac ako deväť percent, dve tretiny z toho spôsobili srdcovo-cievne choroby. V ostatnej Európe nebola ani osempercentná. Naši sú ťažšie chorí, potrebujú intenzívnejšiu liečbu. Treba lepšie liečiť faktory, ktoré predchádzajú srdcovému zlyhaniu.“

Cmúľaj citrón

Celosvetovo prebieha už niekoľko rokov akcia na podporu a prejavenie spolupatričnosti ľuďom, ktorí trpia spomínaným ochorením. Na Slovensku je známa pod názvom Cmúľaj citrón na podporu pacientov so srdcovým zlyhávaním.

Prečítajte si tiež: Oravské obce a mestá, tu je všetko pokope Čítajte 

„Títo ľudia často trpia pocitom smädu, keďže musia obmedzovať príjem tekutín, aby sa v ich tele nehromadila nadbytočná voda,“ vysvetľuje Alexander Klabník. „Na zahnanie pocitu smädu sa im odporúča cmúľať kocku ľadu s citrónom. A táto milá zdieľačka od ľudí, ktorí netrpia ochorením, môže podporiť pacientov s ochorením srdca.“

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu