Pod kostolom v Trstenej môžete nazrieť do útrob záhrobia. Otvorili kryptu

Pán Boh dal, Pán Boh vzal. Tak ľudia v 18. storočí vnímali smrť. O úcte k zomretým svedčia aj zdobené rakvy, ktoré dávali svojim príbuzným vyrobiť. Niektoré môžeme obdivovať aj po viac ako dvesto rokoch.

Prví návštevníci krypty pod trstenským kostolom.Prví návštevníci krypty pod trstenským kostolom. (Zdroj: Naďa Kališová)

TRSTENÁ. „Obsahuje dedičstvo otcov, sú tu pochovaní naši praotcovia, je to skutočný živý cintorín, nie nejaké múzeum,“ povedal správca trstenskej farnosti Jaroslav Chovanec pri otváraní unikátneho pohrebiska. „Preto si zasluhuje našu patričnú úctu.“ Obsah krypty pod Kostolom sv. Martina má nevyčísliteľnú historickú hodnotu a je slovenským unikátom.

Zničené požiarom

Starodávne pohrebisko prvýkrát otvorili v roku 2009. Bolo veľmi zničené, nakoľko v ňom začiatkom 90. rokov horelo a hoci požiar hasiči uhasili, nikto sa o oň ďalej nezaujímal takmer 20 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Truhly boli nahádzané nakope, mnohé zničené, obhorené a rozpadnuté, kosti rozsypané po zemi. V spleti zničeného dreva sa však našli aj historické rarity a poklady.

Zachovalo sa viacero takmer nepoškodených detských truhiel. V jednej bola kostra dievčatka v bielych šatách, v ďalšej chlapček so zachovaným odevom a topánočkami. Zachrániť sa podarilo aj osem truhiel dospelých ľudí s kompletnými kostrami a zvyškami odevov.

Rozsiahly výskum obsahu trstenskej krypty robil historik a genealóg Denis Pongrácz, financoval ho trstenský rodák Mikuláš Trstenský. Záver výskumu je jednoznačný – zachované, bohato zdobené a ručne maľované rakvy sú historickým pokladom s veľkou dokumentačnou a etnografickou hodnotou, jedinou svojho druhu na Slovensku.

Za truhlu ako za koňa

Trstenská krypta pochádza zrejme z druhej polovice 18. storočia. Podľa zachovaných fundácií v tom čase jedna maľovaná rakva stála od 8 do 12 zlatých. Pohreb dospelého človeka vyšiel šesť zlatých, dieťaťa o polovicu menej. „Dvanásť zlatých bol veľký peniaz,“ vysvetlil Denis Pongrácz. „Za toľko sa dal kúpiť kôň. Kováč dostal v 18. storočí za okutie koňa, aj s výrobou štyroch podkov a klincov, 2,5 zlatého. Štyria kopáči, ktorí dva týždne kopali Pálfymu rybník, dostali za prácu 4,5 zlatého.“

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pri Oravskej priehrade padali stromy, súťažili tam drevorubači Čítajte 

Denis Pongrácz dva mesiace spisoval, čo v krypte našli. Zhnité a obhorené drevo museli spod zeme vyniesť. Okrem toho, že bolo zničené, poškodzovalo aj zatiaľ zachované rakvy a kosti. Po mesiacoch dokumentovania nasledoval dlhý výskum. Nielen maľovaných rakiev, ale aj ľudí, ktorým patria pozostatky. Odborník skúmal škapuliare, šatky, ale aj detské šaty, ktoré aj po tristo rokoch vyzerali ako kedysi.

„Zachovali sa práve preto, že ide o detské oblečenie,“ hovorí historik. „Boli v malých truhlách, ktoré ležali pod veľkými. Počas požiaru a pri následnom hasení sa k nim teda nedostalo toľko vody ako na väčšie. Namokli, no nie až tak veľmi. Výhodou bolo i to, že sa neotvorili, dnu sa teda nemenila klíma.“ Genealóg poznamenal, že keby sa do krypty v deväťdesiatych rokoch nevlámali vandali, zachovaných rakiev s celými kostrami aj s oblečením by bolo viac. „Pozostatky nedegradoval vek, ale zásah zvonku. Otvorením, zapálením a následným hasením sa dnu zmenila klíma, vlhkosť, rozmnožili sa baktérie.“

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré zreštaurujú

Rakvy boli uložené v štyroch radoch jedna na druhej. Tým, že príliš navlhli, sa tie najspodnejšie začali rozpadať, ostatky sa miešali. Pri akomkoľvek zásahu hrozilo, že sa rozpadne aj to, čo ešte ako-tak držalo pokope. Výskum nebol jednoduchý, keďže historik chcel zachovať čo najviac. Kompletných truhiel aj s telami sa podarilo zachrániť dvadsaťtri, pätnásť z nich je detských, najmenšia bola do krypty uložená v roku 1820, ostatné v 80. až 90. rokoch 18. storočia. Na všetkých sú viditeľné krásne kresby, podľa odborníkov sa dá určiť, či ich maľovali skúsení maliari alebo laici. „To je však v konečnom dôsledku bezpredmetné, pretože každá svedčí o vtedajšej kultúre a každá je vzácna.“

Prečítajte si tiež: Žena z Oravy vystúpila na konferencii v islamskej krajine. Obavy sa rozplynuli Čítajte 

Truhly s najvzácnejšími maľbami sú zatiaľ uložené vo farskom múzeu. Čakajú na reštaurovanie. Mesto práve dokončuje projekt, v rámci ktorého chce dať aspoň niektoré z nich do poriadku. A postupne budú odborníci upravovať aj ďalšie. Najskôr najstaršie, neskôr aj mladšie. Niektoré poputujú do krypty, iné do pripravovaného mestského múzea. Všetko však bude závisieť od peňazí.

Lebky ako Kristove roky

Dorobiť treba aj interiér pohrebiska. Hoci je prístupné pre verejnosť, ešte si vyžaduje úpravy. Po pravej strane dnes leží niekoľko väčších i menších krabíc so stovkami, možno aj tisíckami kostí. Ako hovorí historik, ani jedna kryptu neopustila. A tam aj zostanú, veď ľudia si za to zaplatili. Nebudú však naveky v škatuliach.

„Sem pôjde kovová sieť, umiestnime tu všetky kosti tak, aby dostali pietu, ale zároveň aby sa ich návštevníci nedotýkali,“ povedal Denis Pongrácz. „Máme tu aj iné artefakty, kusy odevov, čižmy. Keď budú peniaze, dokážem zreštaurovať minimálne dvadsať párov krásnych topánok.“

Vonkajší vchod, ktorý je vynovený, vznikol zrejme nariadením cisára Jozefa II. z roku 1783. Prikázal, aby každá krypta mala povinne dva vchody. Pôvodný vnútri kostola pred oltárom bol počas rekonštrukcie v 90. rokoch minulého storočia zasypaný. Dnes je v ňom vytvorená kostnica. Urobil ju historik, podľa vzoru kostníc z 15. storočia a má aj vtedajšiu symboliku. „Tvorí ju 33 lebiek znázorňujúcich Kristove roky. Celkom dole je Abrahamova, starecká, navrchu zase Anjel smrti, detská. Upozorňuje, že ten, kto sa smeje smrti, kto si myslí, že príde, keď on bude chcieť, sa trpko preráta. Smrť chodí kedykoľvek a neraz berie aj deti.“

Deti išli do raja s kvetmi

Podľa matrík malo byť pod trstenským kostolom 82 ľudí. Denis Pongrácz našiel 120 lebiek. Mohlo ich byť dokonca viac. Ľudia hovoria, že vandali odtiaľ v minulosti nejaké vyniesli. V detských rakvách je množstvo suchých kvetov. Rodičia ich tam vkladali na znak toho, že ich milované ratolesti idú do rajskej záhrady. Zadné časti lebiek sa zachovali, ak malo nebohé dieťa na hlave čepiec. Tri deti našli historici pochované v spoločných truhlách s ich matkami. V rakvách bolo množstvo šatiek, ktorými evanjelici zväzovali nebožtíkom ruky. Tento zvyk sa v Trstenej zachoval aj po rekatolizácii.

Prečítajte si tiež: Poštár poplietol listy, dôchodky prepil. Na Orave natáčala klip Mafia Corner Čítajte 

Niektorých nebožtíkov sa dalo presne identifikovať vďaka nápisom na rakvách. Ak chýbal nejaký údaj, genealóg ho dohľadal v matrikách. V kope obhorených rakiev totiž nevidel len haldu zničeného dreva s kostrovými pozostatkami.

„Sú to naši príbuzní, ľudia, ktorí niečo vykonali. Nie sú to len kosti. A treba si uvedomiť pravdivosť nápisu, ktorý tu čoskoro pribudne – akí ste vy, boli sme aj my a akí sme my, budete aj vy. Je to odkaz z minulosti do budúcnosti. Je to súčasť našej kultúry, dnes sa o smrti takmer nehovorí. Ale kedysi to bola každodenná súčasť života, ľudia vedeli, kto zomrel, pol mesta išlo na pohreb. Dnes to neexistuje, keď nám zomrie blízky, je to veľmi zlé. Kedysi to však brali inak – Pán Boh dal, Pán Boh vzal.“

Vzácna zbierka funerálneho materiálu a ľudských ostatkov z 18. a 19. storočia je pre návštevníkov prístupná od stredy minulého týždňa. Kľúče od nej majú v miestnom turistickom informačnom centre. Záujemcom ju otvorí historik mesta Marek Ďurčo.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Myšlienka behu okolo kostolov vznikla počas covidu.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


Oravskú Jasenicu čaká náročná jar.

Predseda klubu verí, že sa zachráni dorast i muži.


Oravská Lesná prehrala prvý semifinálový zápas s Kláštorom pod Znievom 2:3.

O tretie miesto si zahrá Oravská Lesná A a Námestovo.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu