Pod kostolom v Trstenej môžete nazrieť do útrob záhrobia. Otvorili kryptu

Pán Boh dal, Pán Boh vzal. Tak ľudia v 18. storočí vnímali smrť. O úcte k zomretým svedčia aj zdobené rakvy, ktoré dávali svojim príbuzným vyrobiť. Niektoré môžeme obdivovať aj po viac ako dvesto rokoch.

Prví návštevníci krypty pod trstenským kostolom.Prví návštevníci krypty pod trstenským kostolom. (Zdroj: Naďa Kališová)

TRSTENÁ. „Obsahuje dedičstvo otcov, sú tu pochovaní naši praotcovia, je to skutočný živý cintorín, nie nejaké múzeum,“ povedal správca trstenskej farnosti Jaroslav Chovanec pri otváraní unikátneho pohrebiska. „Preto si zasluhuje našu patričnú úctu.“ Obsah krypty pod Kostolom sv. Martina má nevyčísliteľnú historickú hodnotu a je slovenským unikátom.

Zničené požiarom

Starodávne pohrebisko prvýkrát otvorili v roku 2009. Bolo veľmi zničené, nakoľko v ňom začiatkom 90. rokov horelo a hoci požiar hasiči uhasili, nikto sa o oň ďalej nezaujímal takmer 20 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Truhly boli nahádzané nakope, mnohé zničené, obhorené a rozpadnuté, kosti rozsypané po zemi. V spleti zničeného dreva sa však našli aj historické rarity a poklady.

Zachovalo sa viacero takmer nepoškodených detských truhiel. V jednej bola kostra dievčatka v bielych šatách, v ďalšej chlapček so zachovaným odevom a topánočkami. Zachrániť sa podarilo aj osem truhiel dospelých ľudí s kompletnými kostrami a zvyškami odevov.

Rozsiahly výskum obsahu trstenskej krypty robil historik a genealóg Denis Pongrácz, financoval ho trstenský rodák Mikuláš Trstenský. Záver výskumu je jednoznačný – zachované, bohato zdobené a ručne maľované rakvy sú historickým pokladom s veľkou dokumentačnou a etnografickou hodnotou, jedinou svojho druhu na Slovensku.

Za truhlu ako za koňa

Trstenská krypta pochádza zrejme z druhej polovice 18. storočia. Podľa zachovaných fundácií v tom čase jedna maľovaná rakva stála od 8 do 12 zlatých. Pohreb dospelého človeka vyšiel šesť zlatých, dieťaťa o polovicu menej. „Dvanásť zlatých bol veľký peniaz,“ vysvetlil Denis Pongrácz. „Za toľko sa dal kúpiť kôň. Kováč dostal v 18. storočí za okutie koňa, aj s výrobou štyroch podkov a klincov, 2,5 zlatého. Štyria kopáči, ktorí dva týždne kopali Pálfymu rybník, dostali za prácu 4,5 zlatého.“

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pri Oravskej priehrade padali stromy, súťažili tam drevorubači Čítajte 

Denis Pongrácz dva mesiace spisoval, čo v krypte našli. Zhnité a obhorené drevo museli spod zeme vyniesť. Okrem toho, že bolo zničené, poškodzovalo aj zatiaľ zachované rakvy a kosti. Po mesiacoch dokumentovania nasledoval dlhý výskum. Nielen maľovaných rakiev, ale aj ľudí, ktorým patria pozostatky. Odborník skúmal škapuliare, šatky, ale aj detské šaty, ktoré aj po tristo rokoch vyzerali ako kedysi.

„Zachovali sa práve preto, že ide o detské oblečenie,“ hovorí historik. „Boli v malých truhlách, ktoré ležali pod veľkými. Počas požiaru a pri následnom hasení sa k nim teda nedostalo toľko vody ako na väčšie. Namokli, no nie až tak veľmi. Výhodou bolo i to, že sa neotvorili, dnu sa teda nemenila klíma.“ Genealóg poznamenal, že keby sa do krypty v deväťdesiatych rokoch nevlámali vandali, zachovaných rakiev s celými kostrami aj s oblečením by bolo viac. „Pozostatky nedegradoval vek, ale zásah zvonku. Otvorením, zapálením a následným hasením sa dnu zmenila klíma, vlhkosť, rozmnožili sa baktérie.“

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré zreštaurujú

Rakvy boli uložené v štyroch radoch jedna na druhej. Tým, že príliš navlhli, sa tie najspodnejšie začali rozpadať, ostatky sa miešali. Pri akomkoľvek zásahu hrozilo, že sa rozpadne aj to, čo ešte ako-tak držalo pokope. Výskum nebol jednoduchý, keďže historik chcel zachovať čo najviac. Kompletných truhiel aj s telami sa podarilo zachrániť dvadsaťtri, pätnásť z nich je detských, najmenšia bola do krypty uložená v roku 1820, ostatné v 80. až 90. rokoch 18. storočia. Na všetkých sú viditeľné krásne kresby, podľa odborníkov sa dá určiť, či ich maľovali skúsení maliari alebo laici. „To je však v konečnom dôsledku bezpredmetné, pretože každá svedčí o vtedajšej kultúre a každá je vzácna.“

Prečítajte si tiež: Žena z Oravy vystúpila na konferencii v islamskej krajine. Obavy sa rozplynuli Čítajte 

Truhly s najvzácnejšími maľbami sú zatiaľ uložené vo farskom múzeu. Čakajú na reštaurovanie. Mesto práve dokončuje projekt, v rámci ktorého chce dať aspoň niektoré z nich do poriadku. A postupne budú odborníci upravovať aj ďalšie. Najskôr najstaršie, neskôr aj mladšie. Niektoré poputujú do krypty, iné do pripravovaného mestského múzea. Všetko však bude závisieť od peňazí.

Lebky ako Kristove roky

Dorobiť treba aj interiér pohrebiska. Hoci je prístupné pre verejnosť, ešte si vyžaduje úpravy. Po pravej strane dnes leží niekoľko väčších i menších krabíc so stovkami, možno aj tisíckami kostí. Ako hovorí historik, ani jedna kryptu neopustila. A tam aj zostanú, veď ľudia si za to zaplatili. Nebudú však naveky v škatuliach.

„Sem pôjde kovová sieť, umiestnime tu všetky kosti tak, aby dostali pietu, ale zároveň aby sa ich návštevníci nedotýkali,“ povedal Denis Pongrácz. „Máme tu aj iné artefakty, kusy odevov, čižmy. Keď budú peniaze, dokážem zreštaurovať minimálne dvadsať párov krásnych topánok.“

Vonkajší vchod, ktorý je vynovený, vznikol zrejme nariadením cisára Jozefa II. z roku 1783. Prikázal, aby každá krypta mala povinne dva vchody. Pôvodný vnútri kostola pred oltárom bol počas rekonštrukcie v 90. rokoch minulého storočia zasypaný. Dnes je v ňom vytvorená kostnica. Urobil ju historik, podľa vzoru kostníc z 15. storočia a má aj vtedajšiu symboliku. „Tvorí ju 33 lebiek znázorňujúcich Kristove roky. Celkom dole je Abrahamova, starecká, navrchu zase Anjel smrti, detská. Upozorňuje, že ten, kto sa smeje smrti, kto si myslí, že príde, keď on bude chcieť, sa trpko preráta. Smrť chodí kedykoľvek a neraz berie aj deti.“

Deti išli do raja s kvetmi

Podľa matrík malo byť pod trstenským kostolom 82 ľudí. Denis Pongrácz našiel 120 lebiek. Mohlo ich byť dokonca viac. Ľudia hovoria, že vandali odtiaľ v minulosti nejaké vyniesli. V detských rakvách je množstvo suchých kvetov. Rodičia ich tam vkladali na znak toho, že ich milované ratolesti idú do rajskej záhrady. Zadné časti lebiek sa zachovali, ak malo nebohé dieťa na hlave čepiec. Tri deti našli historici pochované v spoločných truhlách s ich matkami. V rakvách bolo množstvo šatiek, ktorými evanjelici zväzovali nebožtíkom ruky. Tento zvyk sa v Trstenej zachoval aj po rekatolizácii.

Prečítajte si tiež: Poštár poplietol listy, dôchodky prepil. Na Orave natáčala klip Mafia Corner Čítajte 

Niektorých nebožtíkov sa dalo presne identifikovať vďaka nápisom na rakvách. Ak chýbal nejaký údaj, genealóg ho dohľadal v matrikách. V kope obhorených rakiev totiž nevidel len haldu zničeného dreva s kostrovými pozostatkami.

„Sú to naši príbuzní, ľudia, ktorí niečo vykonali. Nie sú to len kosti. A treba si uvedomiť pravdivosť nápisu, ktorý tu čoskoro pribudne – akí ste vy, boli sme aj my a akí sme my, budete aj vy. Je to odkaz z minulosti do budúcnosti. Je to súčasť našej kultúry, dnes sa o smrti takmer nehovorí. Ale kedysi to bola každodenná súčasť života, ľudia vedeli, kto zomrel, pol mesta išlo na pohreb. Dnes to neexistuje, keď nám zomrie blízky, je to veľmi zlé. Kedysi to však brali inak – Pán Boh dal, Pán Boh vzal.“

Vzácna zbierka funerálneho materiálu a ľudských ostatkov z 18. a 19. storočia je pre návštevníkov prístupná od stredy minulého týždňa. Kľúče od nej majú v miestnom turistickom informačnom centre. Záujemcom ju otvorí historik mesta Marek Ďurčo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 109
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 933
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 428
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 314
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 964
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 101
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 276
  1. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  2. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  3. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  4. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  5. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  6. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Ján Karas: 1. apríl v kabarete: Keď sa smiech stáva poslednou odpoveďou
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 999
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 944
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 844
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 381
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 227
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 207
  7. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 7 324
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 868
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  2. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  3. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  4. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  5. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  6. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Ján Karas: 1. apríl v kabarete: Keď sa smiech stáva poslednou odpoveďou
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 999
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 944
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 844
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 381
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 227
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 207
  7. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 7 324
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 868
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu