TRSTENÁ. „Vari v každej rodine sa nájde chrápajúci človek, ktorého by sme najradšej vysťahovali za dvere spálne,“ hovorí lekár Miroslav Obtulovič, primár oddelenia jednodňovej chirurgie na liečbu ušno-nosovo-krčných chorôb. „Nie vždy je to však také jednoduché. V situáciách, keď sa pre tento rušivý zvukový efekt nevyspíme, alebo sa budíme do práce nevyspatí, je každá rada dobrá.“
A pomoc tiež. Málokto z chrápajúcich totiž vie, že sa tento neduh dá liečiť. O tom, že môže prerásť až do vážnych komplikácií, tuší ešte menej ľudí.
Zúženie dýchacích ciest
Chrápanie je medicínsky problém, ktorý trápi päťdesiat percent pacientov, väčšinou ním trpia muži. Štatistiky uvádzajú, že na jednu ženu pripadajú traja chrápajúci muži. Pravdou však tiež je, že ženy menej často s touto nepríjemnosťou vyhľadajú lekára.

Za chrápanie môže prekážka v nose či v hrdle, ktorá spôsobí zlú priechodnosť. Počas spánku dochádza k uvoľneniu mäkkých tkanív hltana a hrtana, a tým aj k zúženiu priechodnosti vzduchu do dýchacích ciest. „Vibrácie, ktoré vznikajú sťaženým prienikom vzduchu cez podnebie, čapík, zväčšené krčné mandle či koreň jazyka, nazývame chrápanie,“ vysvetľuje primár Miroslav Obtulovič.
Ochorenie nie je dedičné, často ním trpia aj nadmerne obézni ľudia. Spočiatku sa objavuje sporadicky, postupne môže zosilnieť a prerásť do vážneho ochorenia, takzvaného obštrukčného spánkového apnoe. Pacientovi sa v dôsledku porúch dýchania počas spánku nedostáva do krvi dostatok kyslíka.
„Príčinou je prekážka v horných dýchacích cestách so zvýšenou tendenciou ku kolapsu mäkkých tkanív. Dochádza najskôr k poklesu prúdenia vzduchu dýchacími cestami až k zástave dýchania, kedy počas spánku nedýchame viac ako desať sekúnd.“
Špeciálny prístroj
Hornooravská nemocnica niekoľko rokov nemala krčné oddelenie. Fungovala tam iba ambulancia. Vlani sa podarilo otvoriť jednodňovku, z ktorej môžu pacienti po pár hodinách od zákroku odísť domov. „Zlepšili sa služby smerom k pacientom,“ hovorí riaditeľ nemocnice Marian Tholt. „Keďže máme dostatok odborníkov pre tento úsek a je aj záujem zo strany ľudí, rozhodli sme sa investovať do prístrojov.“

Pred pár mesiacmi pribudlo na oddelení špeciálne zariadenie. Pomáha práve pri liečbe chrápania. „Patrí k najmodernejším prístrojom na Slovensku,“ povedal Miroslav Obtulovič. „Za použitia rôznych aplikačných ihiel môžeme operovať v nosovej dutine, hltane i na koreni jazyka. Výsledkom je zmenšenie objemu a čiastočné vystuženie tkaniva. Zákrok sa robí buď v lokálnej alebo v celkovej anestéze. Je krátky, bezbolestný, nekrvavý a pre pacienta komfortný.“
Po lokálnom znecitlivení môže pacient do štyroch hodín odísť domov. Efekt zákroku sa prejaví do šiestich týždňov. Opätovne ho možno aplikovať po dvoch mesiacoch.
Aj tak sa dá
Najčastejším podnetom, aby muži začali riešiť neznesiteľné zvuky počas spánku, sú ich partnerky či manželky. V niektorých prípadoch to vedie k oddeleným spálňam, kedy už pár lekára zväčša nevyhľadá. Môže to však dopadnúť aj inak. „Jeden pacient svoj problém vyriešil tak, že vymenil manželku za novú priateľku, ktorej už jeho chrápanie nevadí a chirurgickú liečbu u nás nepodstúpil. Je však v čakacej listine. Čo ak by predsa,“ dodal s úsmevom krčný lekár.

Lekári sa často stretávajú s tým, že chrápajúci ľudia ani netušia o hrozbách, ktoré táto ich nepríjemnosť môže spôsobiť. Za chrápaním sa totiž môžu ukrývať rozvíjajúce sa kardiovaskulárne ochorenia ako vysoký tlak, srdcový infarkt, mozgová príhoda či čoraz silnejšia denná únava s rizikom mikrospánku pri šoférovaní.

„Tu však už hovoríme o závažnej forme chrápania – obštrukčnom spánkovom apnoe, ktorá patrí do rúk špecialistom na poruchy spánku a rieši sa v spánkových laboratóriách. Únavu z nekvalitného spánku dokážeme odhaliť pri prvej návšteve, vypísaním vstupného dotazníka.“
Správna životospráva
Liečbu novým prístrojom na trstenskej jednodňovke podstúpilo už viac ako 50 pacientov s diagnózou chrápania. Lekári ním však neliečia iba túto chorobu, ale aj ďalšie.

Ak pacient len chrápe, zatiaľ bez ďalších zdravotných rizík, odborníci mu odporučia úpravu životosprávy. Nevyhnutná je redukcia nadváhy, dostatok spánku, športovanie, zákaz fajčenia, alkoholu, hypnotík alebo sedatív.
Ušno-nosovo-krčné ambulancie sú v trstenskej nemocnici dve. Jedna, pre bežných pacientov zvonku, je v pavilóne detského oddelenia. Druhá, kde prebiehajú predoperačné a pooperačné vyšetrenia, je na najvyššom poschodí budovy gynekolo-gicko-pôrodníckeho oddelenia. Hneď vedľa pacienti nájdu aj priestory jednodňovej chirurgie.