DOLNÝ KUBÍN. Súťaže sa zúčastnilo 17 škôl z celého Slovenska s tým najlepším, čo do ich lavíc sadá. Šimon je maturantom strojárskeho odboru v Strednej odbornej škole polytechnickej v Dolnom Kubíne – Kňažej.
Zahrali si bowling
V semifinále dostali súťažiaci za úlohu naprogramovať výrobu súčiastky. „Nebolo to až také ťažké,“ povedal Šimon. Do štvorčlenného finále postúpil z prvého miesta.

Ešte pred finále sa rozhodovalo, v akom poradí budú súťažiť. Žiaci sa dohodli, že rozhodne bowling, ktorý hrali v luxusnom hoteli, kde boli ubytovaní. Aj tu sa mladému Hladovčanovi darilo a vyhral.
Vybral si druhú pozíciu. „Bola to hlavne psychická výhoda. Videli sme, síce z diaľky, ako sa darí prvému, ako zvláda stres.“
Času mali málo
Úloha bola oveľa ťažšia ako v semifinále. „Mali sme podľa výkresu vyrobiť rotačnú súčiastku, skladajúcu sa z dvoch častí, ktoré museli zapasovať na kužeľový otvor.“

Napriek tomu, že mali na to štyri hodiny, bolo to veľmi náročné na čas. „Mali sme komplet rozhodenú mašinu. Bola vypnutá, nástroje boli vyhádzané. Musel som si prezrieť výkres, pomerať všetky sústružnícke nože, vytvoriť program, zvoliť technologický postup.“
Organizátori dali chlapcom k dispozícii viacero nástrojov, ktoré nepotrebovali, čím prácu sťažili, lebo museli zvoliť tie správne. Zo štyroch súťažiacich súčiastku vyrobili v časovom limite len dvaja. „Niektoré rozmery na tisíciny nepasovali, ale závit a kužeľ boli funkčné,“ povedal Oravčan, ktorému jeho výkon stačil na zisk titulu majstra Slovenska.

Okrem pohára získal balík peňazí. Doslovne. Tisíc eur sa skladalo z dvesto päťeurových bankoviek.
„Za víťazstvo ďakujem učiteľovi odborných predmetov Stanislavovi Urbanovi. Veľmi mi pomohol aj Marek Nemček, majster v Mibe, kde chodím na prax. Ukázal mi klasický postup aj rôzne finty.“
Šimon Greštiak sa strojárstvu chce venovať aj po maturite. Vybral si štúdium na vysokej škole. „Strojárstvo ma zaujalo aj modernou technikou. CNC stroje sú čistá robota, človek sa nenarobí.“