MEDZIBRODIE NAD ORAVOU. Dedina mala pred dvadsiatimi rokmi 407 obyvateľov, dnes ich je 530. Nárastu pomohli aj veľké pozemkové úpravy, ľudovo nazývané komasácia.
Ukončili ich v roku 2012. Vďaka sceleniu pozemkov vzniklo 156 stavebných parciel, ktoré prilákali aj ľudí z iných obcí. Viacerí majitelia sa už pustili do výstavby rodinných domov.
Elektrinu treba žiadať s predstihom
„Cesty sme poriešili v rámci pozemkových úprav, lebo ľudia pod ne dali časť svojich pozemkov,“ povedal starosta Michal Janota. „Zatiaľ ich dokončovať nebudeme, pretože sa tam stavia, ťažké nákladné autá by ich poškodili. Naviac, elektrina, vodovod a kanalizácia pôjdu do zeme do ciest.“
Stavebníci teraz žiadajú od obce, aby túto infraštruktúru zabezpečila. Problémom je veľká rozťahanosť stavebných lokalít. Na Rovni je približne sto pozemkov, v Kline 20, Hore Pucovým 40. Domy pribúdajú na všetkých, ale nie zaradom. Každý stavia na tej parcele, ktorú vlastní. Domy sú roztrúsené.

„Elektrina je v réžii elektrikárov, ale nedotiahnu je ku pozemkom, ak na tom mieste nie sú aspoň traja žiadatelia, ktorí zaplatili pripojenie. Od schválenia žiadosti majú tri roky na to, aby ju žiadateľovi zapojili. No v súčasnosti je veľký pretlak záujemcov, predpokladám, že im to bude trvať dlhšie. Preto každému majiteľovi parcely odporúčam, aby si už teraz zaplatili pripojenie, aby potom nemuseli dlho čakať na elektrinu.“
Na vodovod získali peniaze
Obci pri vodovode v lokalite Klin pomohla dotácia z Program rozvoja vidieka, odkiaľ získali 142-tisíc eur. „Tu nie je žiadna spoluúčasť, čo je vynikajúce,“ povedal starosta. „Postačí to na vodovod pre celý Klin, ktorý má už aj elektrinu na 80 percent.“

Pri vode museli vyriešiť dodávku domom, ktoré stoja vyššie, ako je vodojem. Dotlačia ju tam čerpadlá.
Samospráve sa podarilo vyriešiť aj 80 percent vodovodu na Rovni. Pomôže im dvestotisíc eur z Envirofondu. Desaťtisícovú spoluúčasť obec zvládne.
„Všetko pripravujeme tak, aby sme mohli začať v júli a skončiť v auguste. Práce by mali ísť rýchlo, lebo tam nie sú žiadne podkopávky, elektrické káble idú ľavou stranou ciest, vodovodné rúry pôjdu druhou.“
Najhoršie je na tom kanalizácia
„Kanalizácia je raz tak drahá ako vodovod,“ povedal Michal Janota. Dedina ju začala stavať v roku 2003, no doteraz ju nespustila do prevádzky. Pôvodne mala stáť niečo viac ako pol milióna eur, no za 15 rokov do nej už dali približne osemstotisíc. Dôvodom sú stúpajúce ceny materiálov a práce.

„Keďže to trvá dlho, dohodli sme sa s Oravskou vodárenskou spoločnosťou, že ju dokončí. Technológia na čistiarni už je, ešte treba skontrolovať rúry, či sú funkčné. V zemi sú už viac ako desať rokov. Ak budú v poriadku, ľudia by sa v júni už mohli postupne pripájať.“
Lokality Roveň, Klin a Hore Pucovým si na kanalizáciu tiež asi počkajú dlhšie. „Len na Roveň potrebujeme podľa projektu milión eur,“ povedal starosta. „Nedokážem ani odhadnúť, kedy ju tam vybudujeme. Ľudia si budú musieť postaviť žumpy alebo domové čistiarne odpadových vôd.“