NÁMESTOVO. Pár desiatok Oravcov sa zišlo v Námestove na komornej diskusii k spoločenskému dianiu na Slovensku v predvečer plánovanej svadby zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
„Čo by sa stalo, keby som neprišiel na takúto akciu?“ opýtal sa Jaroslav Genšor. „Skoro by sa zdalo, že nič. Ale to je klamlivé, lebo človek je niečo dlžný sebe, organizátorom týchto protestov, ale najmä dvom mladým ľuďom - investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho priateľke Martine Kušnírovej, ktorí pri odhaľovaní pravdy museli zomrieť.“ Malé skutky v každodennom živote sú podľa neho v porovnaní s ich obetou úplne smiešne.
Nemôžeme sa dať zastrašiť
Ďalší hosť večera Juraj Kudjak, rodák z Námestova žijúci v malebnej dedinke Čičmany, rozprával o korupčnej kauze, ktorá sa pred šiestimi rokmi diala priamo pred jeho očami, pri oprave strechy jednej z najvzácnejších kultúrnych pamiatok. Keď na ňu upozornil, zainteresovaní sa mu začali vyhrážať, dokázali si zadovážiť neuveriteľné znalecké posudky. „To je len malý prípad, ale ukazuje nám, ako to funguje pri veľkých zákazkách napríklad na diaľniciach alebo v zdravotníctve,“ povedal. „Zlo má krátke nohy, ale náš strach ho posilňuje. Nemôžeme sa dať zastrašiť, musíme vydržať spolu.“
V komornej diskusii v Katolíckom dome si Oravci pripomenuli Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú aj pesničkou Jaromíra Nohavicu Sarajevo, ktorá mala zajtra odznieť na ich svadbe.
Organizátori predstavili tiež manifest - desatoro s víziou slušného Slovenska, ktoré pripravila občianska iniciatíva Za slušné Slovensko.
Pôda je Boží dar
Na stretnutí sa hovorilo sa aj o systéme fungovania podnikania v pôdohospodárstve. Na stole, pri spomienkovej fotografii Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, boli tri traktory, detské hračky. Symbolicky tak Oravci podporili traktorový protest, ktorým slovenskí farmári dávali najavo, že zástupcovia štátu neberú problémy, ktoré trápia poľnohospodárov vážne a nemajú záujem ich reálne riešiť.

“Dal som si za úlohu, že skoordinujem Oravcov a vyjdeme na cesty tiež,“ povedal Milan Jurky, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku. „Som však sklamaný. Traktor je skoro v každom druhom dvore, no nemohol som zohnať desiatich ochotných, ktorí by na nich prišli do Námestova.“
Jurky vyzval farmárov, ale aj tých, ktorí konzumujú slovenské potraviny a chcú, aby Slovensko bolo v ich dorábaní sebestačné, aby nevzdávali boj proti zle nastavenému systému v pôdohospodárstve. „Načo nám je taký systém, výsledkom ktorého je, že farmár nedá potravinu na stôl? Peniaze nemajú slúžiť na podporu oligarchov a mafianov, ale na podporu obyčajných roľníkov,“ povedal po tom, ako vysvetlil fungovanie systému a kroky združenia v snahe o nápravu.
„K pôde sa treba správať ako k Božiemu daru,“ odkázali mladí farmári.