Kto sa má postarať o človeka. Čo na to hovoria zákony?

Novela zákona o sociálnych službách je veľmi komplikovaná a už sa objavujú prví špekulanti, ktorí by nový systém a súčasný chaos radi využili vo svoj prospech.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia)

NIŽNÁ, TRSTENÁ. Zaraďte sa medzi ľudí, ktorí si vážia zákon. Aj týmito slovami končia listy, ktoré v ostatných týždňoch dostali niektoré samosprávy. Prichádzajú od súkromných poskytovateľov sociálnych služieb. Chcú, aby im obce preplatili časť nákladov spojených s opatrovaním ich občana. V listoch sú sumy bez presnej špecifikácie.

Zmeny v zákone

Oblasť sociálnych služieb a ich poskytovanie je problémom sama osebe. O to viac, že sa čoraz častejšie mení legislatíva s tým spojená. A vyznať sa v nej musia obce, poskytovatelia a napokon aj samotní ľudia. Ostatná novela zákona priniesla zmenu vo financovaní. Štát po novom od januára poskytuje rovnaké príspevky podľa typu poskytovanej služby všetkým zariadeniam – súkromným, neštátnym i štátnym. Tým by mala byť zrušená diskriminácia, na ktorú niektoré zariadenia v minulosti poukazovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmenilo sa však aj postavenie obcí. Tie sú po novom povinné doplácať na prevádzkové náklady za svojich občanov v tom-ktorom zariadení. Ak na to nestačia ich príjmy do rozpočtu. „Obec je pre svojho občana povinná poskytnúť príspevok na ekonomicky oprávnené nálady, pretože štátny príspevok pokrýva len náklady na mzdy a odvody,“ povedal Jozef Turčáni, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. „Túto povinnosť má však len vtedy, ak obec sama požiadala o poskytovanie služby pre daného človeka a ak tak urobila po 1. januári tohto roka.“

Praktiky podnikateľov

Od začiatku roka teda samosprávam chodia listy z rôznych organizácií. Niektoré žiadajú peniaze aj za minulý či predminulý rok. „Písal nám súkromný poskytovateľ z Nitry, žiada príspevok v hodnote 110 eur mesačne, vraj opatruje nášho občana,“ hovorí Ján Kaššák, starosta Oravského Bieleho Potoka. „Neviem, ako dospeli k sume, netuším, kto ženu opatruje, ale nemám s nimi podpísanú žiadnu dohodu. Mám platiť?“

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čo všetko je na druhom poschodí polikliniky. Už je otvorené Čítajte 

Jozef Turčáni upozorňuje, aby si obce dobre preverili, kto žiada peniaze. V žiadosti musí byť totiž presne vyčíslené, za čo má byť príspevok poskytnutý. Môže ísť pritom len o prevádzkové náklady. Okrem toho, žiadať môžu len za služby poskytnuté od januára tohto roku a len vtedy, ak o umiestnenie obec požiadala. „Je z nášho pohľadu neférové, ak už pred účinnosťou zákona mnohé organizácie posielali samosprávam listy so žiadosťami o preplatenie nešpecifikovaných výdavkov za obdobie niekedy aj niekoľko rokov dozadu,“ hovorí. „Treba aj v tejto citlivej oblasti zachovať istú mieru korektnosti a vyššej férovosti.“

Pomoc neodmietne

Obec vydáva posudok o odkázanosti svojho občana. Na základe neho môže človek žiadať o umiestnenie v zariadení. Je povinná vydať posudok, no nie je povinná hneď aj platiť poplatky. Žiadosť o umiestnenie by si mal totiž podať buď sám žiadateľ alebo jeho rodina. „Môžem tomu chudákovi povedať, že ja žiadosť nedám, nech ju podá niekto z jeho pätnástich príbuzných, ktorí budú po ňom dediť?“ pýta sa Ivan Maťuga, starosta Štefanova nad Oravou. „Čo ak ma poprosí, aby som zavolal, lebo že ako starosta to skôr vybavím? Samozrejme, neodmietnem. No vtedy už pôjde o objednávku a musíme platiť. Alebo?“

SkryťVypnúť reklamu

Ak si človek sám nevyberie, do akého zariadenia pôjde, mala by naozaj konať obec. „Ale pomoc s hľadaním zariadenia či vypracovanie posudku ešte nie sú objednávkou služby. Tou je až nastúpenie človeka do zariadenia,“ spresnil Jozef Turčáni.

Rodinné pomery

Opatrovateľské služby poskytuje na hornej Orave aj Spišská katolícka charita prostredníctvom Domu charitas v Trstenej a Denného stacionára v Zuberci. Riaditeľka trstenského zariadenia Anna Parcová posielala obciam listy so žiadosťami o príspevky pred pár dňami. Vypočítavala ich podľa toho, aký dôchodok má daný klient a či stačí na pokrytie všetkých výdavkov. Iba v prípade nižších dôchodkov žiada obce o peniaze na prevádzku.

Prečítajte si tiež: Čo všetko je na druhom poschodí polikliniky. Už je otvorené Čítajte 

„Každý prípad sme riešili individuálne,“ hovorí. „V žiadostiach sú zahrnutí len ľudia s veľmi nízkymi príjmami. A ak vám tam niektorí vaši občania chýbajú, tak je to preto, že im poskytujeme iný druh služieb, na ktoré od obcí príspevok nežiadame.“

Zariadenie žiada obce o pomoc. Nie však iba po finančnej stránke. Potrebuje tiež vedieť o rodinných pomeroch jej klientov či záujemcov. „Rodina nám nie vždy povie všetko. Niekedy nevieme, aké sú jej rodinné pomery. Vy však o tom viete. A keď už ideme za nimi s presnými informáciami, reagujú inak.“

Nezáujem a výhovorky

Neraz sa stáva, že príbuzní nie sú ochotní priplácať na pobyt odkázaného v sociálnom zariadení. V niektorých prípadoch preto, že skutočne nemajú z čoho. Stáva sa však, že príbuzní sú vypočítaví, tvária sa ako insolventní, hoci je pravdou presný opak. Snažia sa tým ušetriť, keďže v prvom rade by mali zariadeniu doplácať oni, až potom obce.

„My sa obraciame najskôr na rodinu, až potom na obec,“ hovorí Anna Parcová. „Ale vy, keďže poznáte pomery, ich môžete osloviť ešte predtým, než rozhodnete o príspevku. Nemôžu špekulovať, že nezaplatia, ak na to majú.“

Prečítajte si tiež: Slnko lákalo do ulíc, ľudia privítali 1. máj Čítajte 

Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava, upozornil, že aj na Orave sú ľudia, ktorých osud ich starých a nevládnych príbuzných netrápi. „Nie celkom sa však môžu vykrútiť z platenia,“ povedal. „Musia súdnym rozhodnutím preukázať, že sú zbavení vyživovacej povinnosti voči príbuznému. Ak ho nemajú, musia platiť. Otázne je, či aj budú. V krajnom prípade však obec môže vstúpiť do dedičského konania, ak uhrádzala poplatky, ktoré odmietli uhrádzať osoby majúce voči klientovi v zariadení vyživovaciu povinnosť.“

Povinné vreckové

Zaujímavosťou je, že zákon prikazuje, aby človeku v sociálnom zariadení zostalo 25 percent životného minima, v súčasnosti teda necelých 50 eur. Hoci tieto peniaze nepotrebuje, keďže má strechu nad hlavou, stravu a celodennú starostlivosť. Zariadenia však nemajú na výber a musia svojim klientom tieto sumy nechať.

Prečítajte si tiež: Žaškovskí seniori: Chceme mať v chotári poriadok Čítajte 

„To je všetko pekné, že prispejem našim občanom, keď treba,“ povedal Ivan Maťuga. „Ale načo potrebujú ešte aj to vreckové, keď je o nich komplet postarané? My sme stará dedina. Mám mnoho dôchodcov, ktorí ledva vyžijú od dôchodku do dôchodku. Starajú sa sami o seba, peniaze im ledva vystačia, neraz sú v mínuse, nieto ešte aby im niečo zostalo. Voči nim to nie je celkom spravodlivé.“

Trstenský Dom charitas žiada na jedného klienta, ktorému nestačí dôchodok na pokrytie všetkých nákladov, príspevok vo výške 27 eur. Ročne to vychádza 324 eur. „Myslím, že to je pre obec nič. Však ešte stále na neho dostáva podielové dane.“

Druhá vec však je, že nie každý poskytovateľ je tak sociálne cítiaci. Mnohí pýtajú oveľa vyššie sumy a na všetkých. V každom prípade si musí obec oprávnenosť žiadostí overiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 834
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 634
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 529
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 197
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 090
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 844
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 747
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 720
  1. Juraj Tušš: Dobro vs. zlo
  2. Rado Surovka: Zrátali to korupčníkom
  3. Peter Blaškovitš: Čo dnes hýbe spoločnosťou
  4. Miroslav Daniš: NESÚHLASÍM s návrhom Urbanistickej štúdie zóny Staré letisko Vajnory
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Eva Bachletová: Naše svetlo
  7. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  8. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 151
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 481
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 881
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 603
  5. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 17 053
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 216
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 686
  8. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 6 689
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Juraj Tušš: Dobro vs. zlo
  2. Rado Surovka: Zrátali to korupčníkom
  3. Peter Blaškovitš: Čo dnes hýbe spoločnosťou
  4. Miroslav Daniš: NESÚHLASÍM s návrhom Urbanistickej štúdie zóny Staré letisko Vajnory
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Eva Bachletová: Naše svetlo
  7. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  8. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 151
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 481
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 881
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 603
  5. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 17 053
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 216
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 686
  8. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 6 689
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu