NÁMESTOVO. Na Gymnáziu Antona Bernoláka tento školský rok rozbehli zážitkové vyučovanie, v rámci ktorého sa žiaci desať dní venovali rôznym projektom podľa vlastnej témy. Šesťdesiat žiakov sa rozhodlo pre holokaust. Žiaci spracúvali tému so zreteľom na osudy Židov v regióne. Spôsob práce a aj jej výstupy boli rôznorodé.
Spojili sa s Kaliforniou
Jedna skupina študentov vytvárala 3D model námestovského židovského cintorína, aby aj takouto formou zviditeľnili jeho historickú i súčasnú podobu. Osobitnú pozornosť venovali občianskemu združeniu Pamätaj, ktoré má veľkú zásluhu na obnove tohto cintorína.
Ďalšiu skupinu zaujalo silné zastúpenie a pôsobenie židovského obyvateľstva v Námestove v 19. a začiatkom 20. storočia. Preto sa rozhodli oživiť centrum Námestova, kde mali Židia svoje obchody. Na základe historických máp a fotiek vytvorili trojrozmerný model Námestia Slobody do roku 1935. Jeho súčasťou je aj brožúra, z ktorej sa môžeme dozvedieť mnohé zaujímavosti, fakty a pikošky o jednotlivých budovách, ktoré tvorili historické centrum Námestova v tomto období.

Ďalších žiakov zaujala židovská synagóga, ktorá už neexistuje, a preto sa žiaci rozhodli priblížiť jej výzor a krátku históriu pomocou videa.
Iných zase oslovil príbeh židovskej rodiny Theodora Grossmana, ktorá žila v Námestove. Na základe získaných informácií o tejto rodine vytvorili autobiografický film a dokument o ich živote. Týmito filmami si chceli pripomenúť pamiatku rodiny, ktorá sa po odchode z Námestova skrývala v Kline. Jedna študentka získala mnohé, doteraz neznáme fakty o ich živote.
Všetky informácie si overovala u 85-ročnej Cathryn Winter z Kalifornie, neterou Lilly Tandlich, ktorá bola druhou Theodorovou manželkou. Tejto práci sa študenti plánujú venovať aj po skončení projektu. Niektorí žiaci pracovali na projekte rodiny Klein a na základe zozbieraných informácií spísali kroniku ich života.
Memento do budúcnosti
Ďalší žiaci vytvorili náučné videá. Ich posolstvo sa nesie v duchu rasovej a náboženskej tolerancie. Vyzývajú mladých k rešpektovaniu rôznych kultúr, národov, postojov, pretože len vzájomné uznanie, ocenenie jeden druhého nás robí lepšími a spravodlivejšími.

Žiaci ocenili besedu s predstaviteľmi židovskej komunity Igorom Rintelom, Richardom Dudom a predsedom Pamätaj Karolom Kurtulíkom, ktorí im poskytli cenné rady, informácie, poznatky ohľadom židovskej kultúry. Žiaci tak mali možnosť konfrontovať svoje doterajšie skúsenosti, poznatky a názory s odborníkmi na danú tému.
Iná skupina študentov zase navštívila miestny stacionár a domov dôchodcov, kde zisťovali postoje pamätníkov. Niektorí sa vydali do ulíc mesta, kde sa pýtali, čo Námestovčania vedia o holokauste a aké naň majú názory.
Výsledky ankety študentov príjemne prekvapili. Väčšina nemala problém vyjadriť sa a ich názory nepotvrdili predpoklad, že Oravci v sebe nesú predsudky.
Študenti vytvorili aj interaktívnu mapu, ktorá odkazuje na miesta späté so životom židovskej komunity v meste. Ku každému miestu vytvorili informačné banery s faktami spojenými s danou lokalitou. Umelecky nadaní gymnazisti vytvorili fotografie znázorňujúce utrpenie Židovky počas holokaustu a ľudí, ktorí sa jej snažili pomôcť.

Posledná veta počas celoškolskej prezentácie projektov, opisujúca práve takúto fotografiu, znela: „Zachránili jedného človeka a pritom si neuvedomili, že ten človek bol pre niekoho celým svetom.“ Táto veta môže byť mementom pre ľudí, ktorí sa neboja a snažia sa pomáhať aj pri ohrození vlastného života. Všetky projekty gymnázium zverejní na svojej školskej stránke. Pre pozitívne ohlasy gymnazisti plánujú prednášať aj na trstenskom gymnáziu.
Žiakov viedli učitelia Alena Ščigulinská, Anna Sklarčíková a Štefan Bojnák. Študentom radil a pomáhal aj predseda občianskeho združenia Pamätaj Karol Kurtulík, ktorý im poskytol množstvo archívnych materiálov.
Autor: ŠB