NIŽNÁ. Cestný zákon ešte donedávna prikazoval, že chodník pred svojím domom musí čistiť ten, kto dom vlastní. Ak sa na ňom napríklad niekto pošmykol a zlomil si nohu, škodu znášal vlastník. To je však už minulosť. Teraz povinnosť aj zodpovednosť padá na obce.
„Tie na to nie sú technicky, finančne ani personálne pripravené,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava. „Ak majú viac chodníkov, reálne túto povinnosť nedokážu splniť.“ Teória sa síce zmenila, no prax nie. Aj doteraz totiž väčšina obcí čistila všetky chodníky na svojom území. V Námestove je ich viac ako 30 kilometrov. Aj doteraz sa o ich schodnosť staralo mesto.
„Neviem si predstaviť, že by sme sa chodili s každým vlastníkom domu hádať, aby si upratal chodník,“ povedal prednosta Milan Rentka. „Mali sme v minulosti dva či tri úrazy na zľadovatenom povrchu. Došlo k nim však na mieste, kde nebola nehnuteľnosť, zodpovednosť bola teda tak či tak na nás.“ Prednosta je presvedčený, že aj keby sa niekto zranil pred rodinným domom, určite sa nepôjde hádať s jeho majiteľom. „Keď sa niečo stane na uliciach, vždy idú rovno na úrad,“ dodal Rentka.

Napriek tomu, že novela zákona je už platná, združenie obcí sa snaží opäť začať rokovať s príslušnými orgánmi, aby sa zákon vrátil do pôvodného znenia. „A keď ju už poslanci schválili, je namieste zamyslenie sa nad tým, prečo opakovane neprechádzajú naše návrhy na vyššie zdanenie rodinných domov, v ktorých nikto nie je prihlásený na trvalý pobyt,“ hovorí Ján Banovčan. „Neoficiálnou odpoveďou je, že nám za to poslanci ani hlasovať nebudú, lebo mnohí majú chalupy či víkendové domy po Slovensku, čím by sami sebe zvýšili dane. A touto novelou im teraz odpadne aj ďalšia povinnosť a zodpovednosť.“