DOLNÝ KUBÍN. V týchto dňoch častejšie počuť hučanie malých lietadiel nad horami v okresoch na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou.
Na zem z nich padajú hnedé guľaté alebo hranaté návnady, ktoré v sebe ukrývajú vakcínu proti smrteľnej besnote. Lietadlo opustí približne každé tri sekundy jedna.
Besnota prichádza zo zahraničia
„Cieľom je včas detekovať výskyt besnoty a zamedziť vznik nových prípadov,“ uviedol Jozef Bireš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, ktorá má orálnu vakcináciu na starosti.
Veterinári naposledy zaznamenali päť prípadov besnoty v tesnej blízkosti poľskej hranice v roku 2015, medzi nimi aj v bardejovskom okrese. Líšku našli mŕtvu na dvore fary. Pravdepodobne prišla z Poľska. Preto vakcináciu robia v okresoch Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš. Zdrojom nakazených zvierat je aj Ukrajina. Z tohto dôvodu vakcinácia prebieha v celom Prešovskom a Košickom kraji.

Od 9. do 22. apríla vzlietajú z popradského letiska štyri lietadlá. Každé denne nalieta približne päťsto kilometrov, so sebou vezie približne sedemtisíc vakcín. Vyhadzujú ich každé tri sekundy, na jeden štvorcový kilometer by ich malo padnúť 25. Celkovo ich použijú 312 500 kusov.
Tobolka s vakcínou je ukrytá v zmrazenej zmesi silne zapáchajúcej rybacinou. Práve tento zápach je lákadlom pre líšky. „Keď ju zviera zožerie, stane sa odolné voči vírusu besnoty,“ povedal Jozef Bíreš.
Psom neublíži
Orálnu vakcináciu líšok na Slovensku robia už niekoľko rokov. „Oznámili sme to poľovným združeniam aj obciam,“ povedal Ján Stupka, riaditeľ Regionálnej potravinovej a veterinárnej správy (RPVS) v Liptovskom Mikuláši. „Obce to oznámia obyvateľom, aby vedeli, čo majú robiť v prípade, ak na návnadu natrafia. Stalo sa nám, že nám ľudia telefonovali a pýtali sa čo majú robiť, keď návnadu nájdu, či nie je jedovatá, či sa neotrávi pes, ktorý ju zožerie.“

Ak ju zožerie pes, neuškodí mu. Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní tiež neškodná. Ale pozor. Ak sa obsah tobolky zapracovanej do návnady dostane na ruky, je potrebné ich ihneď umyť vodou a mydlom. Ak sa dostane na sliznicu úst, nosa alebo očí, je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie.
Preto je najlepšie, ak miesto, kde ju človek nájde, ihneď opustí. Dôvodom je aj minimalizácia pachovej stopy, ktorá môže líšky odradiť. „V tomto čase by mali majitelia psov obmedziť ich voľný pohyb v miestach, kde bola návnada uložená,“ povedal Ján Stupka.
Odoberú vzorky
Veterinári tvrdia, že účinnosť vakcín je 70 percent. Pri kontrole, či sa dostala k líškam, im pomáhajú poľovníci. „Po troch mesiacoch začína monitoring pokládky,“ povedal Juraj Dušek z RPVS v Dolnom Kubíne. „Poľovníci majú nariadený odstrel niekoľkých kusov líšok, ktoré nám prinesú. Odoberieme vzorky a pošleme do laboratória vo Zvolene.“
Návnada obsahuje tetracyklín, ktorý je indikátorom. Ak sa vo vzorke nachádza, je to dôkaz, že líška návnadu s vakcínou zožrala.
„V okrese Liptovský Mikuláš máme odobrať vzorky z 15 líšok, pričom sú vylúčené tohtoročné mláďatá,“ povedal Ján Stupka.

Veterinári odoberajú vzorky na zistenie besnoty počas celého roka z podozrivých zvierat. „Takými môžu byť uhynuté líšky, ktoré nie sú v štádiu rozkladu, ale aj zvieratá, ktoré mali príznaky podobné, aké sú pri besnote,“ povedal Juraj Dušek. Upozornil, že návnady v lese sú určené pre divo žijúce zvieratá.
O domáceho psa, mačku a fretku by sa mal postarať majiteľ, ktorý má zabezpečiť ich pravidelné očkovanie. „V deväťdesiatych rokoch sme na Slovensku, ale aj Orave zaznamenali viacero prípadov besnoty. Vakcinácia výrazne pomohla jej výskyt znížiť.“
Slovensko môže získať štatút krajiny bez tejto choroby, ak ju nezaznamenajú počas troch rokov.
Besnota
Besnota je prudko a skoro bez výnimky smrteľne prebiehajúce nákazlivé ochorenie všetkých teplokrvných zvierat, prenosné aj na človeka a prejavujúce sa príznakmi zápalu mozgu a miechy. Pôvodcom je vírus. Najčastejšie sa prenáša slinami, v ktorých sa nachádza už aj 3-4 dni pred vypuknutím choroby. Vírus sa najčastejšie dostane do tela pri poranení, ale aj pri poslinení čerstvej rany. Ochorenie môže vzniknúť aj streknutím nakazených slín na očnú, nosovú a ústnu sliznicu. Veľmi dôležité je, aby sa človeku hneď po poranení zvieraťom aplikovala injekcia očkovacej látky, ktorá ho môže uchrániť pred vypuknutím besnoty. Ak už besnota u človeka vypukne, neexistuje žiadna nádej na vyliečenie. Preto sa vyhýbajte divo žijúcim zvieratám, ktoré stratili plachosť, čo je jeden z príznakov ochorenia.