ORAVSKÁ POLHORA. Gajdy a gajdošská kultúra sú od roku 2015 zaradené do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Obec, ktorá je nositeľkou gajdošstva, sa snaží robiť všetko pre jeho propagáciu. Najnovšie čaká na výsledky cezhraničného slovensko-poľského projektu, v rámci ktorého chce postaviť európske centrum gajdošskej kultúry.
Na zámer potrebuje zhruba 450-tisíc eur.
„Postúpili sme do odborného hodnotenia, do leta by sme mohli vedieť výsledok,“ povedal starosta Michal Strnál.

Zámerom obce je postaviť v centre dediny, priamo oproti obecnému úradu a kultúrnemu domu, poschodovú tradičnú stavbu. Vnútri je naprojektovaná miestnosť na workshopy, špeciálne priestory na výučbu hry na hudobných nástrojoch, múzeum gajdošstva a gajdošskej kultúry, malá hudobná sála na koncerty s kapacitou do 50 ľudí.
„S projektovaním interiéru, aby spĺňal špecifiká zvuku gájd, nám pomáhal profesor zo Škótska. Nad pódiom bude otvorený štít, aby zvuk mohol stúpať nahor. Súčasťou by malo byť nahrávacie štúdio aj s technickým vybavením. V pivnici chceme vytvoriť dielňu na výrobu gájd, knižnicu, priestor pre študentov hudby, ktorých k nám chceme pritiahnuť.“

Cieľom Oravskopolhorčanov je vytvoriť reprezentačné miesto pre tradičnú gajdošskú hudbu.
Dnes je centrum gajdošstva v budove na futbalovom ihrisku, obec ho však plánuje presunúť do práve rekonštruovanej niekdajšej colnice na slovensko-poľskom pohraničí.
„Aj jedno aj druhé miesto je dosť odruky. Ideálne by bolo, keby sme mali takéto stredisko priamo v centre, kde by sme mohli turistom všetko ukázať, kde by si mohli vyskúšať aj hru na gajdách,“ dodal starosta.“