Pripravujú elektrifikáciu pätnástich hektárov stavebných parciel

Na elektrinu v lokalite Brezové pôjde viac ako 350-tisíc eur. Viete, koľko je tam nových stavebných pozemkov?

Koncom minulého roka obec vydala desať stavebných povolení na stavbu domov v novej stavebnej lokalite.Koncom minulého roka obec vydala desať stavebných povolení na stavbu domov v novej stavebnej lokalite. (Zdroj: Naďa Kališová)

BREZOVICA. Vlani dokončila obec pozemkové úpravy na pätnásťhektárovej ploche nad dedinou, v časti nazývanej Brezové. V lokalite vzniklo 188 stavebných pozemkov. Na jeseň začala stavať zhruba desiatka stavebníkov. Pri stavbe zatiaľ využívajú elektrické centrály. Energetici však už pripravujú projekty na elektrifikáciu celej oblasti.

Požiadať museli ľudia

Pôvodne chcela obec žiadať Stredoslovenskú distribučnú, a. s., aby v novej lokalite urobila elektrické rozvody. Zistila však, že o to musia požiadať samotní stavebníci a majitelia pozemkov. Postarala sa teda o administratívu, informovala ľudí, pripravila žiadosti, vyzvala vlastníkov, aby ich podpísali. Dokumenty podpísalo zhruba 95 percent vlastníkov, teda približne 170 zo všetkých 188.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obec ich zaniesla priamo do firmy. Ľudia následne dostali návrh zmluvy. Súčasťou bola povinnosť zaplatiť poplatok za pripojenie. Závisel od veľkosti ističa, na najbežnejší, 25-ampérový, vychádzal zhruba 200 eur.

Prečítajte si tiež: Našli iné riešenie, obchádzku pre opravu mostov zrušili Čítajte 

„Neviem, koľkí zaplatili, ale zrejme viacerí, pretože keby sme túto podmienku nesplnili, energetici by do investície nešli,“ povedal starosta Marián Ujmiak. „Keď teraz ľudia uhradili poplatok, nebudú musieť v budúcnosti. Tak či tak by platili, či už teraz alebo neskôr. Aj keby o päť rokov začali stavať, doplácať nebudú. Som milo prekvapený, že toľko ľudí pristúpilo na podmienky spoločnosti.“

Zo vzduchu do zeme

Obec vydáva stavebné povolenia aj napriek tomu, že v lokalite ešte nie je elektrina. Verí, že energetici s prácami začnú koncom roka, keď ľudia z pozemkov, ktoré niektorí zatiaľ využívajú ako polia, pozbierajú úrodu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Miroslava Gejdoša, hovorcu Stredoslovenskej distribučnej, spoločnosť čaká na projektovú dokumentáciu. „Ak pôjde všetko podľa plánu, so stavbou, ktorá by za optimálnych podmienok nemala trvať dlhšie ako dva mesiace, chceme začať budúci rok. Predpokladáme, že v tejto lokalite by ku komplikáciám nemuselo dôjsť.“

Prečítajte si tiež: Málotriedka si urobila vlastnú olympiádu Čítajte 

Firma plánuje robiť elektrinu naraz v celej oblasti, nie po etapách. Zaplatí ju z vlastného rozpočtu. Predbežne by akcia mala vyjsť približne 240-tisíc eur.

Predtým budú musieť energetici preložiť vedenie vysokého napätia prechádzajúce naprieč stavebnou lokalitou zo vzduchu do zeme. Prekládka je v réžii obce. Stáť bude 111-tisíc eur. „Robíme územné konanie, pripravujeme stavebné povolenie. Už je schválený aj projekt,“ povedal Marián Ujmiak. Podľa energetikov závisí začiatok prác od toho, ako rýchlo dokáže obec dodať potrebné dokumenty.

Ceny energií

Jadrová elektráreň Dukovany.

Do procesu s víťazom tendra zasahuje podľa Pavla celé Francúzsko.


TASR
Ilustračné foto.

Elektrina na burze v minulom týždni zdražela o 2,7 percenta.


TASR
Súvisiace témy: Nové realitné projekty
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 162
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 036
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 124
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 140
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 236
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 850
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 624
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Ilustračné foto z minulej sezóny.

Hralo sa tretie jarné kolo.


Takáto kuriozita na ceste medzi Dolným Kubínom a Širokou dnes (20. 5.) ráno zdržala vodičov.

Vodiči sa ráno na ceste zdržali.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Juraj Pekarčík (vpravo) sa teší z doteraz najcennejšej trofeje.

Mladý reprezentant bol piatym najproduktívnejším hráčom ligy v play-off.


a 1 ďalší

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu