ORAVSKÁ POLHORA. Na prelome 19. a 20. storočia bola Oravská Polhora vychýreným kúpeľným mestom známym v celom Rakúsko-Uhorsku. S chorobami dýchacích ciest sa tam chodievali liečiť ľudia z ďalekých krajín. Kúpele so vzácnou a liečivou slanou vodou však po prvej svetovej vojne začali upadať a v medzivojnovom období skončili úplne.
Dodnes sa z nich nezachovalo nič. Okrem liečivej vody. A práve tú sa obec snaží dostať čoraz viac do povedomia ľudí, urobiť ju dostupnejšou pre všetkých návštevníkov. S českou obcou Pozlovice pripravila projekt inhalatória s informačným centrom a múzeom na Slanej vode.
Spojili sa s Čechmi
Nad možnosťami propagácie slanej vody a jej liečivých účinkoch uvažuje vedenie obce dlhodobo. Vlani urobilo prvé kroky k jej sprístupneniu tým, že nad jedným z prieskumných vrtov postavilo altánok, v ktorom je pumpa. Z nej si môžu ľudia slanú vodu naberať. Pribúdali ďalšie nápady, ktoré však pre veľký rozpočet nie je ľahké uskutočniť z obecného rozpočtu.

„Napokon sme natrafili na cezhraničnú výzvu na ochranu prírodného a kultúrneho dedičstva, do ktorej sme sa zapojili s českými Pozlovicami,“ hovorí starosta Michal Strnál. „Je to výzva presne na náš zámer. Stále sa totiž snažíme robiť všetko pre to, aby sme obnovili myšlienku niekdajších kúpeľov. Už sme vyrástli z toho, že príde investor, prinesie 100 miliónov a postaví ich znovu. Chceme však urobiť aspoň niečo, síce v menšom, ale sami.“