TVRDOŠÍN. Spojená škola v Tvrdošíne má dve časti, technickú a ekonomickú. Na jednej vynikajú chlapci, druhá láka skôr dievčatá. Každoročne sa študenti zúčastňujú mnohých súťaží.
Už tradične sa darí chlapcom, strojárom, ktorí vyvíjajú rôzne zariadenia na uľahčenie práce v skladoch či priamo vo výrobe. V ostatnom období si štvorica štvrtákov priniesla z Bratislavy a Košíc dve prvé miesta, jedno druhé a jedno tretie.
Na darčekové predmety
Na 11. ročníku strojárskej olympiády na bratislavskej Slovenskej technickej univerzite sa tento rok zúčastnili štyria štvrtáci. Erik Durčák zvíťazil s CNC gravírovacím a vypaľovacím strojom, na ktorom pracoval vo svojom voľnom čase od minulých Vianoc.

„Trvalo to dlho, venoval som tomu všetok voľný čas, každú péenku,“ hovorí s úsmevom Erik. „No oplatilo sa. Zariadenie dokáže po nahratí požadovaného obrázka samo vyrobiť zadanú súčiastku. Nie je to však len model. Pracuje denne, už vyrobil množstvo darčekových predmetov.“ Konkurencia bola podľa neho veľmi silná. Niektoré zariadenia síce boli slabšie prepracované, no súťažili aj ďalšie štyri, veľmi kvalitné frézy.
Víťazné zariadenie je zároveň Erikovou témou na praktické maturity. Napriek úspechu na celoslovenskej úrovni ho ešte bude musieť obhájiť pred maturitnou komisiou. To však už pre neho zrejme problém nebude.
Práca na niekoľko mesiacov
Erikovi patrí prvenstvo v kategórii Dizajn a environmentálne technológie. V druhej, Robotika a moderné technológie, sa tvrdošínska škola spomína dvakrát. Taktiež prvé miesto získala dvojica Dominik Mikulaj a Peter Holubčík. Štvrtáci spolu robili automatické vyskladňovacie zariadenie. „Operátor navolí, aký počet matíc chce a zariadenie ich automaticky vyskladní,“ hovorí Peter. „Využiteľné je najmä v skladoch. Neviem, či to už niekde funguje, zatiaľ som sa s tým nestretol, ale určite je využiteľné v praxi.“

V Bratislave bol aj Juraj Kekelák, ktorý má tretie miesto. Vyrábal výrobno-baliacu linku, len pri kreslení plánov strávil pol roka. „Operátor si do štyroch zásobníkov vloží štyri časti jednej súčiastky, oni sa postupne zložia dokopy, označia, pretriedia a zabalia,“ opísal princíp fungovania svojho zariadenia. „Operátor navolí len počet kusov, ktoré chce dať na náhodnú kontrolu a množstvo, ktoré chce uložiť do krabičky.“ Stroj je využiteľný priamo vo výrobnej linke, uľahčiť má prácu ľuďom.
Erik, Peter a Dominik skúsili šťastie aj na druhej strojárskej súťaži, tentokrát v Košiciach. Z piateho ročníka Strojár – Inovátor si Erik priniesol druhé miesto.
„Konkurencia bola veľmi silná, všetky projekty zaradili do spoločnej kategórie, no podarilo sa uspieť aj tam,“ dodal Erik Durčák.