DOLNÝ KUBÍN. Pätnásť rokov zdobia Námestie slobody binárne hodiny. Ich konštruktérom je Pavol Novák, celosvetovo uznávaný inžinier konštruktér a vynálezca.
Po emigrácii do Spojených štátov amerických pracoval na viacerých univerzitách, venoval sa nukleárnej technológii a časticovým urýchľovačom. Po zmene režimu sa vrátil na rodné Slovensko.
Jednou z jeho služieb rodákom bolo skonštruovanie binárnych hodín. „Ľudia používajú binárnu sústavu každý deň, ale neuvedomujú si to,“ povedal v minulosti autor. „Hodiny sú praktická ukážka, ako sústava funguje. A stačia na to len jednotky a nuly.“
Binárne hodiny k životu nepotrebujeme nevyhnutne, ale binárna sústava je základom elektroniky.
„V technike je nenahraditeľná. Väčšina zariadení, s ktorými prichádzame každý deň do styku, ju využíva. Počítače, telefóny, televízia, satelity by bez binárnej sústavy nefungovali.“

Pavol Novák zomrel vo veku 87 rokov a zanechal po sebe pomník v podobe nezvyčajných hodín, ktoré nájdete len na niekoľkých miestach na svete. Jedny merajú čas v Dolnom Kubíne. Aj keď nebijú, pútajú pozornosť nielen domácich obyvateľov, ale aj turistov.
Pre zistenie hodín treba spočítať zelené čísla vľavo, pri ktorých svieti červená jednotka vo zvislom smere. Pre zistenie minút je postup rovnaký, ale spočítať treba zelené čísla na pravej strane. Modré nuly nemajú žiadnu numerickú hodnotu.

Súčasné hodiny s elektronickými tabuľkami, ktoré zobrazujú čísla 0 a 1, sú už druhou verziou dolnokubínskych binárnych hodín. Pôvodne boli namiesto čísiel iba lampičky – zhasnutá lampička znamenala 0, zasvietená znamenala 1. Miestni vandali však svietidlá s radosťou poškodzovali, a tak hodiny postupne ukazovali už iba samé nuly.