DOLNÝ KUBÍN. Oravská vodárenská spoločnosť (OVS) každý rok pri príležitosti Svetového dňa vody ponúka ľuďom možnosť dať si bezplatne zmerať obsah dusičnanov vo vode. Analýza niektorých nemilo prekvapí.
Jedovatá voda v studni
Prameň, rezervoár, studňa, vrt. To je najčastejší zdroj vzoriek vody, ktoré ľudia priniesli do OVS počas Svetového dňa vody. Minulý rok ich bolo 169, tento rok boli zvedaví na výsledky 158 vzoriek.
Väčšina z nich v parametre obsahu dusičnanov vyhovela, ale našli sa aj rekordéri. Negatívny rekord získala súkromná studňa vo Vavrečke. Limit, 50 miligramov na liter, prekročila trojnásobne.
Ak by ste takúto vodu pili pravidelne, zdravotné problémy by vás neminuli.

Nelichotivú druhú priečku obsadila voda zo studne v Leštinách s obsahom 80 mg/l. Nasleduje 15 vzoriek z Liesku, Pribiša, Dolného Kubína, Bzín, Hornej Lehoty, Rabče, Vasiľova, Lokce, Oravskej Lesnej, ktoré prekročili limit o niekoľko miligramov.
Malé množstvá dusičnanov sa môžu nachádzať takmer v každej vode. Vplyvom intenzívneho hnojenia a únikmi zo žúmp či septikov sa stali vážnou hrozbou všetkých zdrojov. „Obsah dusičnanov je jeden z dôležitých ukazovateľov, či je voda znečistená,“ povedala vedúca laboratória OVS Zuzana Dudášová. Ale na to, či je pitná, treba posúdiť viac parametrov. Treba vykonať fyzikálno-chemické a mikrobiologické vyšetrenia. Žiadateľ za ne zaplatí 100 eur. „Keby som mala vlastnú studňu, určite by som tie peniaze neľutovala.“
O systém sa treba starať
Zuzana Dudášová odporúča rozšírený rozbor dvakrát za rok každému, kto má vlastnú studňu.
Vzorky často nevyhovejú mikrobiologicky. Pri nedezinfikovanom zdroji sa mikroorganizmy množia. Ak ich je veľa, môžu zapríčiniť hnačku, v horšom prípade dostať konzumenta do nemocnice.
„Na dezinfekciu stačí chlór alebo uv lampa,“ povedala Zuzana Dudášová. Upozornila, že nestačí vydezinfikovať len studňu. „Dezinfikovať treba celý systém vrátane vodovodných rúrok.“

Často sa stáva, že ľudia vydezinfikujú zdroj pitnej vody len raz. Potom sú výsledky dobré. „O celý systém dodávky pitnej vody sa treba pravidelne starať. Pri vodovodoch v menších obciach robíme rozbor vody štyrikrát za rok. V Dolnom Kubíne každý mesiac.“
Preto je výhodnejšie pripojiť sa na overený zdroj vody. Súkromný stále skrýva možnosť kontaminácie, ktorú sa podarí odhaliť neskoro.
Účinky dusičnanov
Dusičnany môžu škodiť nepriamo tým, že sa v zažívacom trakte menia na toxickejšie dusitany, ktoré reagujú s hemoglobínom, čo je červené krvné farbivo zodpovedné za prenos kyslíka. Hemoglobín sa redukuje na methemoglobín, ktorý nie je schopný prenášať kyslík, preto je ohrozené normálne okysličovanie tkanív. Zvýšené množstvo methemoglobinému spôsobuje viditeľné zmodranie – cyanózu najmä u detí. Preto je norma pre deti prísnejšia. Pozor, varom sa zničia mikroorganizmy, ale nezmení sa obsah chemických látok vo vode a teda ani dusičnanov.