DOLNÝ KUBÍN. V Strednej odbornej škole polytechnickej sa minulý týždeň zišli stredoškoláci z celého Slovenska, aby si zmerali sily v celoslovenskom kole súťaže ZENIT. Názov tvoria začiatočné písmená slov zručnosť, elán, nápaditosť, invencia, tvorivosť. Do školských kôl sa zapojilo takmer 1750 žiakov gymnázií a stredných odborných škôl. Z krajských kôl do finále postúpilo 96 najlepších. Súťažili v desiatich kategóriách.
„Vedomosti a zručnosti študentov hodnotila odborná komisia v kategóriách programovanie a webdizajn, elektronika, strojárstvo, práca na CNC strojoch a ďalších, teda v oblastiach, ktoré sú dnes na trhu práce mimoriadne atraktívne a zamestnávateľmi žiadané,“ povedala Lenka Dorčáková zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.
„Vedeli sme, že ZENIT pre nás prináša veľa práce, ale berieme to ako prestížnu aktivitu, ktorá zviditeľní našu školu a odborné školstvo,“ povedala riaditeľka školy Adriana Bellová.

Členom hodnotiacej komisie v elektronike bol Daniel Valúch. Pracuje v Ženeve v Európskom laboratóriu pre jadrový výskum. Súťaž pozná veľmi dobre, lebo ju ako študent niekoľkokrát vyhral. „Ak nebudeme podporovať vzdelávanie, tak to je koniec civilizácie. Keď sme videli, čo študenti dokázali urobiť, tak musíme povedať, že sú výborní.“
Vo Švajčiarsku sa stretáva so študentmi z celej Európy, takže môže porovnávať. „Máme veľa vynikajúcich študentov napriek tomu, ako málo sa podporuje školstvo na Slovensku. Aj zo skromných podmienok môže vyjsť svetový odborník. Veľa závisí od prístupu pedagógov.“

Medzi súťažiacimi žiarila Paulína Smolárová z Lokce. V súčasnosti študuje na gymnáziu pre nadané deti v Bratislave. Získala 127 bodov, druhý v poradí získal bodov 90. „Paulína je fantastická študentka,“ povedal zástupca riaditeľka gymnázia Milan Bujňák. „Na svetových súťažiach získala niekoľko ocenení a medailí. Tento rok maturuje a už je prijatá na vysokú školu do Cambridge. Sme na ňu pyšní.“