ŠTEFANOV NAD ORAVOU. Ľudia sa boja. Strach majú najmä ženy, ktorých muži sú dlhodobo v práci, alebo manželov vôbec nemajú. Po sociálnej sieti sa totiž šíria informácie aj s fotkami o zvláštnych ľuďoch na podozrivých autách. Prípadom sa zaoberá aj polícia. Zatiaľ bezvýsledne.
Rôzne ešpézetky
Samuel zverejnil pred niekoľkými dňami text s fotografiami čierneho béemvéčka. Upozorňoval, že sa po Štefanove počas dvoch týždňov buď skoro ráno, alebo neskoro večer pohybujú podozriví ľudia na podozrivých autách.
„Dajú si na hlavy kapucne, tvár si zahalia šatkou alebo šálom a chodia po obci,“ napísal. „Najhoršie je, že si fotia domy.“ Podľa neho ľudia opakovane videli dve čierne autá s rôznymi, aj zahraničnými ešpézetkami. Pridal aj fotku. V texte píše, že by mohlo ísť o partiu Gruzíncov, ktorí v Dolnokubínsku vykradli niekoľko domov a bytov.

„Je to pravda? Skutočne niekto chodí po dedinách a mestách a sleduje, či je niekto doma?“ S touto otázkou sa na nás obrátila Tvrdošínčanka, ktorá žije v tichej ulici sama s malými deťmi. „Jasné, že sa bojím. Nie je ťažké zistiť si, že nemám doma muža. Človek už aby sa bál aj vo vlastnom dome. A už dupľom, keď každú chvíľu počúvame o nejakých podozrivých autách, dodávkach. Niekto kradne, iní unášajú deti. Je to strašné.“
Máte podozrenie? Volajte
Polícia hlásenie o podozrivých ľuďoch nemá, prípadom sa však zaoberala. „Na základe vlastných poznatkov policajti preverovali vami uvádzané informácie v spojitosti s páchaním možnej trestnej činnosti, ktorá však vykonanými úkonmi nebola potvrdená,“ povedal krajský policajný hovorca Radko Moravčík. „So získanými poznatkami naďalej pracujeme, preto nie je možné poskytnúť ďalšie informácie.“

Informácie preverovali trstenskí policajti. Riaditeľ obvodného oddelenia Milan Tišťan poslancom na ostatnom zasadnutí zastupiteľstva povedal, že po tmavom béemvé pátrajú.
„Oceníme akúkoľvek informáciu o podozrivom správaní,“ povedal. „Pred niekoľkými dňami sme mali hlásenie z Liesku. Preverili sme auto so zvolenskými značkami, všetko bolo v poriadku. Nie každý návštevník musí byť zlý. Každé hlásenie však preveríme a za každé sme vďační.“
Kamery nepomohli
Sériu krádeží vlámaním vyšetrovala polícia takto presne pred rokom. Zlodeji sa v priebehu jedenástich dní vlámali do jedenástich domov na hornej Orave, osem z nich bolo v trstenskom obvode. Kradli v Trstenej, Liesku, Čimhovej, Hladovke. Taktiež si vopred vytipovali domy, v ktorých nikto nebol. Niektorí majitelia boli v kostole, iní na dovolenke, ďalší na svadbe či na návšteve. Ani po roku polícia nemá páchateľov.
„Napriek maximálnemu úsiliu a rozsiahlemu vyšetrovaniu sa dodnes nepodarilo objasniť túto trestnú činnosť,“ povedal Radko Moravčík. „Na prípadoch však naďalej pracujeme.“
Po vlaňajších vlámačkách si polícia pomáhala aj záznamami z trstenského kamerového systému. Hlavnú cestu monitorujú štyri otočné a jedna statická kamera. Zábery však zlodejov neodhalili.

„Keď už niečo zisťujeme, najskôr musíme vedieť, čo hľadáme, bez toho je to veľmi náročné,“ povedal Karol Furdek, náčelník mestskej polície, ktorá má na starosti kamerový systém. „My sme zábery poskytli štátnym policajtom, k ich vyšetrovaniu sa vyjadrovať nevieme, ani nemôžeme.“
Problémom je, že kamery v noci zaznamenajú auto, ale nevidno ešpézetku. Okrem toho, otočné kamery nesnímajú stále jeden uhol. Policajti sa zhodli, že je akoby zákonom schválnosti , že vtedy, keď treba, sú otočené iným smerom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo mestská polícia pri dopĺňaní systému navrhuje po novom statické, nie otočné kamery.
.