TVRDOŠÍN, NÁMESTOVO. Hornooravskí starostovia opäť riešia neúplné Klientske centrum v Tvrdošíne. Opäť sa obracajú sa na rezort vnútra.
Z jedného mesta do druhého
Chýbajúci odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií aj všeobecnej vnútornej správy, čiastočne fungujúci odbor pozemkový a lesný a odbor živnostenského podnikania. Hoci pod klientskym centrom si ľudia pred pár rokmi, keď začali vznikať, predstavovali, že v jednej budove vybavia všetko, opak je pravdou.
„Centrum stále nepomáha občanom tak, ako by malo,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava (ZMOHO).

Problémom pre ľudí z Tvrdošínskeho okresu je najmä lesný a pozemkový odbor. Síce chodia do Tvrdošína raz do týždňa zamestnanci z Námestova, žiadateľom to však príliš nepomáha. Tak či tak totiž musia ísť do metropoly Bielej Oravy, ak chcú niečo vybaviť. „Na druhej strane, zamestnanci tu zbytočne zabíjajú jeden deň, keďže v Tvrdošíne nemajú ani svoj počítač, ani potrebné podklady. Takmer nič nevyriešia.“
Podobná situácia je aj s odborom dopravy. V klientskom centre síce je okresný dopravný inšpektorát, no ak si žiadateľ potrebuje vybaviť napríklad povolenie na montáž ťažného zariadenia, bez návštevy námestovského okresného úradu sa nezaobíde.
„A keď sa vybaví v Námestove, musí ísť opäť na políciu v Tvrdošíne,“ dodal Ján Banovčan.
Stále málo zamestnancov
Zmeny v okresoch robil rezort vnútra pred niekoľkými rokmi v rámci takzvanej reformy ESO – efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa. V rámci nej bol tvrdošínsky okresný úrad zaradený do kategórie tretieho typu a námestovský do kategórie druhého typu.

Tvrdošín sa dostal nižšie napriek tomu, že bol jedným z úradov, z ktorého rezort vnútra plánoval urobiť klientske centrum. To síce vzniklo, no bez toho, aby spĺňalo základnú ideu takéhoto úradného strediska. „Pre odbor dopravy máme vyrobené tabuľky aj pripravené priestory,“ hovorí prednosta Jozef Turčák. „Nemáme však naň schválených ľudí. Námestovo má taktiež personálne problémy, je nereálne, aby odtiaľ chodili nejakí zamestnanci ešte aj k nám.“
Jeho slová potvrdila aj námestovská prednostka Mária Olešová. „Máme tam štyroch ľudí, ktorí riešia dva okresy,“ povedala. „Buď sa zaoberajú pokutami alebo dovozmi. Keby sme mali rátať nadčasy, išlo by o stovky hodín.“
Podobná situácia je aj na spomínanom pozemkovom odbore. Problém je o to väčší, že sa tam často menia zamestnanci. Čoskoro tiež jeden končí. „Budeme robiť výberové konanie, kým zamestnáme nového človeka, prejdú možno aj tri mesiace. Komu rozdelíme prácu? Nikomu, pretože nikoho navyše nemáme.“
Žiadosť zdola hore
Obaja prednostovia sa zhodli, že by bolo najlepšie, keby mali oba okresné úrady plnohodnotné odbory. Na to by však podľa nich bola potrebná zmena zákona, aby platili pravidlá celoplošne, nielen na Orave.
Členovia hornooravského združenia obcí žiadajú ministerstvo vnútra o vyriešenie problémov s klientskym centrom, najmä o doplnenie chýbajúcich odborov a zamestnancov.

