ISTEBNÉ. K centru dediny neodmysliteľne patria pagaštany. Zdobia ho približne osemdesiat rokov. Za ten čas z malých stromčekov vyrástli mohutné košaté stromy. Vek sa podpísal na ich stave.
Kmene mali zhnité
„Na jeseň spadol jeden strom z ničoho nič medzi úradom a kultúrnym domom,“ povedala starostka Lýdia Fačková. „Nefúkal vietor, nenapadalo veľa snehu, ale korene ho neudržali. Mal ich zhnité.“
Pri škole, obecnom úrade, kultúrnom dome a bývalom detskom domove stojí viacero veľkých a starých pagaštanov. Obec zavolala na posúdenie ich stavu Tibora Pšenáka, odborníka z Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. „Pri obhliadke v zime sa dá posúdiť len vonkajší vzhľad, ale na niektorých boli dutiny a v nich jasne viditeľná hniloba kmeňa.“ Odporučil vypíliť tri stromy a opíliť ďalšie, aby zistil aj ich zdravotný stav. Ukázalo sa, že aj tie ohrozujú zdravie a majetok ľudí. Preto odporučil spíliť ďalšie tri.
„Nepotešilo nás to, lebo pred tromi rokmi sme toto miesto slávnostne pomenovali Alej rodákov,“ povedala starostka.
Rozleteli sa na kúsky
Obec ponúkla drevo Tehosu, výrobcovi tepla v Dolnom Kubíne, ktorý využíva drevnú štiepku. Keď videli, aké je zhnité, ponuku odmietli.
Stromy spílili odborníci. Keď spadli na zem, rozleteli sa na kúsky. Vhodné drevo darovali dvom sociálne slabším rodinám.
„Rozmýšľame, čo tam nasadíme,“ povedala starostka. „Pomer by mal byť tri nové stromy za jeden starý.“

Pšenák im odporučil, aby sa poradili so záhradným architektom. „Táto časť dediny je pekná, vhodná parková zeleň ju dokáže veľmi pekne dotvoriť.“
V dedine rastie viac starých stromov. Pri katolíckom kostole sú obrovské, zákonom chránené duby, pri evanjelickom kostole lipy. Obec ich plánuje ošetriť po dohode s odborníkmi. „Uvidíme, či bude stačiť opílenie, alebo ich stihne rovnaký osud ako pagaštany.“