DOLNÝ KUBÍN. „Už by nám mohol pomôcť len Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu,“ povedal Patrik Šoch, spoluorganizátor petície Zastavme hazard! Pred dvoma rokmi doniesol na mestský úrad 298 hárkov s 5551 podpismi. Ich autori nimi vyjadrili nesúhlas s hazardnými hrami v meste.
Na to, aby splnili zákonom požadovaných 30 percent z obyvateľov mesta s vekom nad 18 rokov, potrebovali 4554 podpisov. Kontrolór im ale neuznal 1137, teda k splneniu kvóty chýbalo 140 podpisov. Nasledovala druhá kontrola, ktorej výsledky sa mestskí poslanci dozvedeli na zastupiteľstve.
Kontrola trvala rok
„Toto bola dlhá, neštandardná a najkontroverznejšia kontrola, ktorú som robil,“ povedal hlavný kontrolór mesta Peter Florek. Upozornil na to, že neexistuje metodika na jej vykonanie a legislatívny rámec daný zákonmi a procesom ich novelizácie sa ukázal ako nedostatočný a zmätočný. Aj preto trvala rok.

„Konzultácie zo strany právnických kancelárií a orgánov verejnej moci, prokuratúry, súdov boli, všeobecne povedané, alibistické a vágne. Kontrola pritom obsahuje nezvykle veľkú mieru subjektivity a neurčitosti.“
Florek poukázal na fakt, že sa nikto nezaoberal tým, či naozaj v súvislosti s hraním hazardných hier dochádza na území mesta k narušovaniu verejného poriadku. Práve o tento fakt sa opierali organizátori petície.
„Zistenie skutočného stavu, malo byť ťažiskovým bodom rokovania mestského zastupiteľstva a malo byť východiskom pre prijatie alebo neprijatie petíciou požadovaného všeobecného záväzného nariadenia, v ktorom mal byť ustanovený zákaz prevádzkovania niektorých hazardných hier.“
Prižmúril obe oči
Peter Florek sa venoval aj podpisom a ďalším údajom na petičných hárkoch. Signatári majú údaje napísať čitateľne, pravdivo a úplne. Neúplné a nečitateľné údaje aj v tomto prípade kontrolu sťažovali a predlžovali. Keby postupoval striktne podľa zákona, mal by vyradiť všetky nečitateľné a neúplné údaje. Ale pri obidvoch kontrolách sa kontrolóri snažili potvrdiť čo najviac signatárov.

Na petícii musí byť meno, priezvisko, úplná adresa a podpis. „Porovnaním databáz som zistil, že počet platných údajov, teda údajov, ktoré sú v úplnej zhode s referenčnou databázou a súčasne úplne spĺňajú literu zákona je 2 666,“ povedal dôležité číslo Peter Florek. Keď nebral do úvahy číslo ulice, tak sa počet zvýšil na 2928.
Na základe mena, priezviska a dátumu narodenia zistil zhodu v 3 543 prípadoch. „Ďalším zjemňovaním kritérií, vylúčením názvu ulice a dátumu narodenia som získal zhodu s databázou v počte 3 965 údajov.“ A to je konečné číslo aj s prižmúrením obidvoch očí. Neuznal 1586 podpisov a ku potrebným 4554 ich chýbalo takmer šesťsto.
Kontrolór poukázal aj na to, že dátum narodenia nie je podľa zákona potrebný na petičnom hárku a teda by sa ani nemal brať do úvahy pri posudzovaní platnosti petície.
Chcú zapojiť osobnosti mesta
„Súdmi sa už zaoberať asi nebudeme, radšej urobíme novú petíciu,“ povedal Patrik Šoch po zverejnení výsledkov. „Teraz hľadáme dostatočný počet dobrovoľníkov.“
Organizátori sú si vedomí, že od petície uplynuli dva roky a zákony sa odvtedy zmenili. „Pripravíme sa lepšie,“ povedal Šoch.

Nespokojný je s prácou samosprávy. „Mesto sľúbilo pomoc, ale ostalo pri sľuboch. Vyvíja v tejto oblasti nulovú iniciatívu. Zorganizovali iba jednu úplne zbytočnú konferenciu. Boli to vyhodené peniaze. Radšej ich mohli použiť na iné veci.“
Termín začiatku zberu podpisov zatiaľ povedať nevedel. „Najlepšie sú voľby. Počas nich sme získali za jeden deň tritisíc podpisov. Zostávajúce dve tisícky sme potom zbierali niekoľko týždňov.“
Novinkou by malo byť zapojenie osobností mesta, známych ľudí. „Mali by byť vzorom, ktorý inšpiruje ostatných.“
Do kariet im hrá súčasná politická situácia. „Keby boli predčasné parlamentné voľby, určite by sme ich využili,“ povedal Patrik Šoch.