NÁMESTOVO. Minulý piatok si na tomto mieste Oravci symbolicky uctili pamiatku Janka Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Dnes k tomu pridali niečo viac. „Pridávame spoločný nesúhlas s dianím v našej krajine, ktoré po udalostiach z minulého pondelka nastali,“ povedala organizátorka protestu Mária Červeňová. „Nesúhlasíme s krokmi vlády a jej reprezentantov. Títo ľudia dostali od nás moc a dôveru, ktorú však každým dňom strácajú. Spolu s dôverou má vláda reprezentovať aj naše hodnoty a záujmy, no dnes sme skôr svedkami svojvôle premiéra, vytvárania imaginárnych nepriateľov a polarizácie spoločnosti.“
Slová brata zavraždeného novinára
Ľudia na námestí si vypočuli aj znenie listu Jozefa Kuciaka, brata zavraždeného investigatívneho novinára. Poďakoval účastníkom protestu, že si našli čas.
Odkázal, aby neboli ľahostajní snažiť sa vytvárať si svoj vlastný názor a selektovať informácie založené na faktoch od konšpirácií. Popísal pocity úzkosti a beznádeje, v ktorých sa ocitla rodina.
„Myslím, že podobnú formu beznádeje zažívame dlhé roky aj my všetci. Vieme, že niečo je zle, vieme, že tu niečo nefunguje, ale málokto z nás má nádej, že je možné niečo zmeniť. Tá nádej však je, Janko s Martinkou nám ukázali, že pokorou, prácou, vlastným názorom a spoliehaním sa na samých seba, sa dá zmeniť svet okolo nás.“
Momenty histórie sa opakujú
S príhovorom vystúpila aj šéfredaktorka regionálneho týždenníka MY Lýdia Vojtaššáková. Pripomenula, že novinári si veľmi vážia to, čomu sa venoval kolega novinár Ján Kuciak. Hľadal pravdu, bol o nej presvedčený. „Pri jej poodkrývaní určite netušil, čo všetko musí ešte urobiť, aby jeho článok neskončil na papieri v zberných surovinách, nevytlačili ho z facebookov ďalšie a ďalšie statusy, neprekryli ho ďalšie články na weboch a aby neostalo ticho. Musel zomrieť. A tak zatiahol národ do hľadania pravdy. Sme tu, aby sme aj jemu vyslali signál, že chceme v jeho odhaľovaní pravdy pokračovať. Po týždni však už treba vyslať signál aj tým, ktorých v článku pomenoval.“
Kým na predchádzajúcom proteste v Dolnom Kubíne a Námestove pomenovali účastníci stretnutia paralelu s rokmi deväťdesiatymi, Lýdia Vojtaššáková priblížila aj ďalšie dve. Jednu spred dvoch tisíc rokov, kedy ohrození vladári ukrižovali pravdu, druhú z obdobia Nežnej revolúcie.

V hektickom období po Novembri 89 vraj mala možnosť v zahraničí povedať, že je hrdá na Slovensko. „V priebehu aktuálnych pár dní si však naša krajina urobili v zahraničí taký obraz, že sa musíme za ňu hanbiť,“ povedala. „Napriek tomu môžem tu a teraz povedať, keď sa pozerám, koľkým ľuďom to nie je jedno, že som opäť hrdá na Slovensko. Na vás, na tie zástupy ľudí, ktorí sú práve teraz v uliciach po celom Slovensku. Spolu dokážeme mať slušné Slovensko.“
Krajina nám neopätuje lásku
S pomermi, ktoré nemajú čo hľadať v normálnej slobodnej a slušnej krajine vyjadrila ostrý nesúhlas aj divadelná herečka Daniela Kubíková. Rozhodla sa dať prednosť Slovensku pred životom v zahraničí, ktorý mohol byť pohodlnejší a jednoduchší. „Často mám však pocit, že krajina neopätuje moju lásku, že mi namiesto prívetivosti a podpory hádže polená pod nohy.“
Daniela Kubíková považuje za nenormálne, ak krajina, s ktorou spája svoju budúcnosť nie že nedokáže ochrániť toho, kto hľadá pravdu, ale na ten život dokonca siahne. „Namiesto vyznamenania dostal novinár guľku do hlavy,“ spresnila. „V týchto dňoch, viac ako kedykoľvek predtým, sa my, slušní ľudia dožadujeme pravdy a lásky a odsudzujeme tých, ktorí šíria lož a nenávisť. Nedáme sa kúpiť. Budeme slobodne žiť, slobodne tvoriť a slobodne hovoriť. To, že sme tu a teraz na tomto mieste, je toho dôkazom."
Výzva zmeny a vyšetrenie vraždy
Zhromaždenie pod sochou oravského básnika Hviezdoslava požiadalo o dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov, novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.
„Sme tu dnes, budeme aj ďalšie týždne, ak bude treba, aby naši zástupcovia vo vláde pochopili, že nám to nie je jedno a kontrola moci im zverenej je naše právo,“ dodali organizátori Mária a Miroslav Červeňovci, Marián Kasan a Miro Benian.
Pokojné stretnutie Postavme sa za slušné Slovensko ukončila slovenská hymna s ktorou ladil aj štrngot kľúčov. Krátke skandovanie Dosť bolo Fica vystriedali rozhovory pri čaji.
Autor: Redakcia MY Orava