„Robota by u nás sa našla, len, aby boli platy vyššie,“ dozvedel sa prezident na neďalekej benzínpumpe ešte pred príchodom do Tvrdošína.
V tom čase sa už na hlásenie v rozhlase zhromažďovali ľudia v mestskom parku oproti mestskému úradu. Prišli aj predškoláci. Pani od prezidenta im prisľúbila, že sa pri nich pán Kiska zastaví a môžu sa odfotiť. Tak čakali.
Pomaly sa schádzali ďalší. Pokojné čakanie prerušil pád snehovej kryhy zo strechy radnice. Ani nestihli dozametať, auto s prezidentom bolo na mieste. Dva metre doprava a päť minút neskôr, bol by to väčší rozruch. Kto z ochranky by už len čakal útok zhora?
Prezidentova kolóna zastavila a pri radnici nenaladenej doľava to v dave trocha zahučalo. „Ticho buď. Čo húkaš? Doma si húkaj, či tam nemôžeš?“ okríkol prezidentovho odporcu prezidentov priaznivec.
Celoslovenské televízie prišli za prezidentom po celoslovenské vyhlásenie k politickej situácii v štáte. Andrej Kiska však pri odchádzaní z radnice začal regionálne. Za dobrú správu označil nízku nezamestnanosť, za problém nízke platy. Dobre je, že už sa objavujú zamestnávatelia, ktoré dávajú vyššie platy, čo logicky vyvolá tlak na ostatných. Zle bolo vyššie percento voličov extrémistov oproti celoslovenskému priemeru, dobre je opúšťanie tej cesty.
Opäť podanie ruky ľuďom, ktorí hlavu štátu chceli vidieť naživo a prvý zo šiestich presunov kolóny po Tvrdošíne a do Trstenej.
Hneď prvý smeroval do školy. „Je už na tebe, ako sa vyfarbíš. Veľa radosti praje Agát Broz a Gymnázium Tvrdošín.“ To je úvodný text omaľovánok, ktoré tam prezident Andrej Kiska dostal. Sú dielom študentky Agáty Brozovej, ktorej kreslené vtipy poznajú na sociálnych sieťach tisíce fanúšikov dômyselných slovných hračiek.
Nasledovali stretnutia a spoločná diskusia so študentmi tvrdošínskeho gymnázia a spojenej školy, návšteva firmy Hydac a účasť na Inšpiratívnej konferencii K.R.O.K. v trstenskom dome kultúry.

Už tretia návšteva Andreja Kisku na Orave sa nezaobišla bez odpovedí a vyjadrení k aktuálnej politickej kríze na Slovensku, ktorá vyvrcholila po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. "Najdôležitejšie je vyviesť túto krajinu z krízy a vrátiť dôveru ľudí k štátu," povedal a spomenul riešenia.
A čo odkázal Oravcom, ktorí prišli minulý piatok na námestia vyjadriť svoj postoj v Dolnom Kubíne a v Námestove? „Každý jeden hlas na Slovensku je počuť. Každé jedno mestečko, ktoré sa zapojilo do protestov, a ktoré vyjadrí podporu nutnosti zmeny v našej krajine, je vnímané a všetci to vidia. Každé jedno mestečko, ktoré zažiari na mape, je signálom pre nás, že sú tu ľudia, ktorým na krajine záleží. A že ju pohnú dopredu.“