NÁMESTOVO. V decembri na návrh poslanca Mariána Grígľa schválilo námestovské zastupiteľstvo zámer zaradiť do prvého rozpočtového opatrenia 20-tisícový príspevok pre Cirkevnú základnú školu sv. Gorazda. Peniaze by mali ísť na rekonštrukciu elektrických rozvodov v školskej budove. Tá je mestská, zriaďovateľ školy, Biskupstvo Spišské Podhradie, ju má v prenájme za euro.
Prvú úpravu rozpočtu Katarína Rusinová, vedúca finančného oddelenia mestského úradu, pripravila. Spomínaný príspevok v ňom však nie je. „Nie je možné zaradiť ho do rozpočtu, pretože by došlo k porušeniu finančnej disciplíny,“ povedala. „Mali byť doložené podklady, rozpočet, koľko to bude celé stáť, koľko dá zriaďovateľ, keďže deklaroval, že sa bude podieľať významnou čiastkou, koľko má ísť z mesta, čo je havarijný stav. Neviem, aké práce je tam potrebné urobiť. Nemám nič, na základe čoho by som vyčlenila peniaze na túto položku.“
Problémom je podľa nej aj samotná nájomná zmluva. V nej sa okrem iného zmluvné strany dohodli, že všetky stavebné práce bude nájomca robiť na vlastné náklady.
Dá sa, alebo nedá?
Marián Grigeľ nechápe, prečo mesto nemôže vyčleniť peniaze na opravu budovy, ktorá mu patrí, hoci je v súčasnosti v prenájme. „Zhodnotí predsa len svoj majetok. Neviem, o čom sa tu stále bavíme, veď tých tristo detí, ktoré tam chodia, sú tiež naše, námestovské.“
Primátor Ján Kadera podotkol, že nie je v záujme mesta ani poslancov nedať cirkevnej škole žiadané peniaze. „Musíme však splniť zákonné podmienky. Keby som to nepodpisoval, tiež môžem hovoriť, dajme tak a tak, tomu a tomu. Ale ja uznesenia podpisujem a zodpovedám za ne.“
Vedúci finančnej komisie Kamil Mikulšičák upozornil, že musia ísť podľa zákona. Odporúča osloviť rozpočtára, ktorý podľa reálneho stavu pripraví rozpočet plánovanej rekonštrukcie. „Treba určiť, koľko máme dať my a koľko zriaďovateľ školy a napokon upraviť zmluvu.“
Projekt dokončujú
Škola dala mestu žiadosť o príspevok na rekonštrukciu elektroinštalácie ešte v roku 2016. Vtedy písala o nákladoch 30 200 eur, 3000 mal dať zriaďovateľ, zvyšok mesto. V tom čase žiadosť neprešla. Práve pre obsah nájomnej zmluvy. Novú žiadosť s presným rozpočtom samospráva zatiaľ nemá.

K dispozícii je len revízna správa. V nej sa hovorí o chýbajúcich žiarovkách, krytoch svietidiel, rozvádzačov či nedostatočnej izolácii vodičov. Zástupcovia cirkevnej školy na zasadnutí zastupiteľstva informovali, že projektová dokumentácia ešte nie je hotová. Až po jej ukončení bude známy aj presný rozpočet. „Budova stojí od 70. rokov minulého storočia, väčšia oprava elektriny sa v nej zatiaľ nerobila, takže to nie je len o výmene žiaroviek,“ povedal Juraj Kurtulík. „Ak to však posuniete to ďalšieho rokovania, nestihneme všetko pripraviť tak, aby sme v lete mohli rekonštruovať.“
Poslanec Eduard Dunčič poznamenal, že v decembri dostali návrh bez predchádzajúcej prípravy a všetci sa zhodli, že na tento účel treba nájsť peniaze. „Dohodli sme sa však tiež, že sa majú stretnúť právnici na oboch stranách a nájsť spôsob, aby sme mohli uvoľniť prostriedky.“
Na ťahu je vraj škola
Aj poslanec Milan Hubík upozornil, že poslanci nie sú povinní ďalej skúmať, či žiadateľ dal žiadosť, či predložil všetky podklady, rozpočet. „My sme rozhodli, že dáme peniaze. Prečo nás však niekto obviňuje, že sme niečo neurobili? Zatiaľ predsa viac robiť nemôžeme.“

Rovnako sa bráni aj samospráva. „Na ťahu je škola, ona je žiadateľ, ona chce peniaze, takže ona musí predložiť potrebné dokumenty,“ povedal prednosta Milan Rentka. „Stavebné povolenie môže predsa vybaviť aj bez toho, aby o tom rokovalo zastupiteľstvo. Nevidím teda dôvod, prečo by nestíhala nejaké termíny.“
Zvážia aj predaj
Po hodinovej diskusii padol dokonca návrh, aby mesto predalo budovu biskupskému úradu za symbolické euro. „Čo tak zamyslieť sa aj nad touto možnosťou?“ povedal vedúci oddelenia výstavby Vladimír Natšin. „Môžeme dať podmienku, že v prípade, ak by tam škola prestala fungovať, musia nám ju za tú istú cenu predať naspäť. Myslím, že by sa tým vyriešilo veľa problémov a nemuseli by sme sa tu stále doťahovať, kto z koho.“

Návrh sa zapáčil viacerým poslancom. „Ak je vôľa a ochota z oboch strán, mohli by sme sa nad tým zamyslieť. Konečne by to bolo doriešené,“ povedal Marián Grígeľ.
Dlhá debata skončila konštatovaním, že pre zákonné použitie peňazí z rozpočtu treba legislatívne upraviť nájomnú zmluvu. Škola musí predložiť projekt spolu s rozpočtom.
Dôležité pre mesto tiež bude, akú časť z tejto sumy zaplatí zriaďovateľ. Až potom môžu štatutári podpísať navrhovaný dodatok k zmluve. „Ak by došlo k predaju budovy, všetky náklady na opravy a rekonštrukcie by znášal nový vlastník,“ dodal prednosta.