Prinášame štatistiku dopravných nehôd na Orave od roku 2010, rozhovor s riaditeľom Okresného dopravného inšpektorátu v Dolnom Kubíne či fotonávraty k nehodám. A tipnite si, koľko áut a koľko vodičov registruje dopravná polícia na Slovensku.

POZNÁMKA .............................................................................................................................. |
Ak nepribrzdíš, urobí tak auto
Fajčenie môže zabíjať, odkazujú tabakové fabriky na každom svojom výrobku. Mohli by to robiť aj automobilky.
Vraj prvý človek zomrel na následky automobilovej havárie v roku 1898. Odvtedy sa počet obetí áut vyšplhal celosvetovo na neuveriteľných 50 miliónov.
Rýchlosť a sekundy
Vybrať z množstva nehôd, ktoré sa stali na Orave, je ťažké. Každá je tragédiou rodiny obetí a ich najbližších.
O mnohých sme od roku 2000 písali. Mne sa často vynára v pamäti úsek cesty pri Oravskom Podzámku. Kým dopravu z neho nepresmerovali na novú rýchlostnú cestu, stalo sa tam veľa tragédií.
Pri jednej, napríklad, zahynula žena z Talianska. Predstavte si, prešla viac ako tisíc kilometrov na sever a vracala sa domov, keď sa v jednej zákrute pod hradom míňala s kamiónom z Turecka. Tiež mal za sebou desiatky hodín za volantom. Ale práve v tej zákrute sa mu z návesu zosunul ťažký hydraulický lis a spadol práve na osobné auto, ktoré šoférovala tá žena. Po toľkých rovných i kľukatých kilometroch jazdy sa stretli v osudnej sekunde.
V tých istých zákrutách som bola aj osobne svedkom zvláštneho momentu, keď predo mnou horel autobus. V osudnej zákrute totiž zachytil drevom naložený príves nákladiaka prednú časť autobusu, ktorý viezol futbalistov tvrdošínskeho klubu z prípravného zápasu v Ružomberku. Ľudia vyskakovali z autobusu. Šoféra sa im nepodarilo vykliesniť, zhorel aj s autobusom. Vodič nákladiaka plakal.
Naopak, mladík z Babína si smrť na ceste privolal sám. V osudnú noc si po nezhodách s priateľkou ľahol na cestu a telefonoval kamarátom, že sa chce zabiť. Vzápätí oni počuli nejaké buchnutie a ostalo ticho. Po chlapcovi prešli dve autá.
No a úplná nerozvážnosť bola príčinou nehody, ktorá sa z hľadiska počtu obetí radí k najväčším na Slovensku. Šesť mladíkov vo veku od 16 do 18 rokov sa zabávalo v Dolnom Kubíne, štyria z Komjatnej, dvaja zo Žaškova. Potom sadli do škodovky. Chlapec za volantom nemal ani vodičák. Pridal, keď zbadal policajné auto a vo vysokej rýchlosti narazil do budovy reštaurácie v meste. Neprežil ani jeden.
Autospomalenie
Za absolútnu väčšinu mŕtvych na cestách môžu vodiči motorových vozidiel, v ktorých tiež umiera najviac ľudí. Do ich bezpečnosti sa snažia automobilky investovať nemálo, no pri vysokej rýchlosti to aj tak pomôže pramálo.
Preto by malo byť, myslím si, riešenie smerované najmä do obmedzenia rýchlosti. A to nielen kvôli posádke auta, ale najmä kvôli nechráneným účastníkom cestnej premávky, chodcom či cyklistom. Dať vedľa cesty značku zrejme nestačí, ukazujú štatistiky dopravných policajtov.
A preto, keď nechcú auto pribrzdiť vodiči, nech pribrzdí auto samo. Stačilo by málo – kamerka s rozpoznávaním značiek obmedzujúcich rýchlosť. Signál auto spomalí a pridať pedálu neumožní, až kým ho ďalšia značka neodblokuje.
LÝDIA VOJTAŠŠÁKOVÁ
NÁVRAT .............................................................................................................................. |
Tragické dopravné nehody na Orave
Počas troch týždňov zomreli na oravských cestách traja ľudia.
ORAVA. Až do polovice septembra minulého roku sa na cestách Oravy nestala dopravná nehoda, pri ktorej by niekto zomrel. Zlom nastal až v septembri. Čo sa stalo?
V pondelok18. septembra sa prvou obeťou stal 33-ročný motocyklista. Počas jazdy na terénnej motorke narazil do osobného auta odstaveného na kraji vozovky. V čase nehody nebolo jasné, prečo si auto nevšimol a nevyhol sa mu . Ukázalo to až vyšetrenie krvi, v ktorej mal takmer štyri promile alkoholu.
O týždeň sa stala ďalšia tragická nehoda, tentoraz na obchvate Trstenej. Škoda Octavia prešla do protismeru, kde sa zrazila s poľským kamiónom. Vodič osobného auta zraneniam podľahol na mieste. Jeho spolujazdkyňu záchranári previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice.
Tragické tri týždne uzavrela nehoda v Námestove. Na rovnom úseku cesty neďaleko čerpacej stanice sa zrazili dve osobné autá, v ktorých sa viezli štyria ľudia. Devätnásťročný vodič na Škode Octavia išiel v smere od Námestova do Oravskej Jasenice, prešiel do protismeru a čelne narazil do protiidúceho Suzuki Swift. Traja ľudia skončili s ťažkými zraneniami v nemocnici. Štyridsaťšesťročnej spolujazdkyni v Suzuki už nedokázali pomôcť ani záchranári.
Toto bola posledná dopravná nehoda v roku 2017, pri ktorej na Orave vyhasol ľudský život, ale z viacerých si ľudia odniesli ťažké zranenia.
MARTIN PAVELEK
ROZHOVOR .................................................................................................................... |
Počet opitých vodičov za volantom neustále narastá
V roku 2017 zahynulo na oravských cestách najmenej ľudí od roku 2010, ale dopravných nehôd, ktoré spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu, vzrástol o 40 percent.
Policajné štatistiky sú neúprosné. Každý rok zomrú na slovenských cestách desiatky ľudí. Negatívnymi číslami prispievajú aj oravskí vodiči.
Hovoríme so Štefanom Dlugošom, riaditeľom Okresného dopravného inšpektorátu v Dolnom Kubíne.
Ako hodnotíte rok 2017?
Dôvody znižovania nehodovosti na Orave
► podstatne viac policajtov v teréne ako v minulosti
► prijatie zákona o cestnej premávke
► zavedenie pojmu škodová udalosť
► novelizácia trestného zákona z pohľadu jazdy pod vplyvom alkoholu
► zvyšovanie právneho povedomia vodičov – čoraz viac premýšľajú, či si zadnú za volant opití a budú niesť množstvo následkov, okrem právnych aj verejnú potupu
► výrazný pozitívny vplyv sprístupnenia dvoch úsekov rýchlostnej cesty R3 (NK)
Pri 310 dopravných nehodách zomreli traja ľudia, čo je oproti roku 2016 o šesť menej. Ľahko sa zranilo 159, ťažko 21.
Oproti roku 2016 ste riešili o 66 nehôd viac a pritom sú výsledky pozitívnejšie. Čím to je?
Zaujímavý údaj je, že len 135 dopravných nehôd malo následky na zdraví, čo je len o dve nehody viac ako v roku 2016. Trápi nás však iná kategória vodičov. Takmer 60 nehôd spôsobili neznámi vodiči. Ide hlavne o menšie nehody na parkoviskách, pri ktorých, ako hovoríme, to odnesú len pokrčené plechy na autách a vinník z miesta odíde bez toho, aby to riešil s poškodeným. Ten to nahlási polícii a zo škodovej udalosti sa stane dopravná nehoda.
Čo hrozí vinníkovi?
V prípade dokázania viny je najmenší trest odňatie vodič-ského oprávnia na jeden rok. Keby na mieste ostal a dohodol sa s poškodeným, polícia to nemusí riešiť, lebo ide o škodovú udalosť. Tento prípad nastáva vtedy, ak škoda na jednom vozidle zrejme nepresiahne 1,5-násobok väčšej škody podľa trestného zákona, čo je 3990 eur.
Závažným porušením pravidiel cestnej premávky je jazda pod vplyvom alkoholu. Ako sú na tom oravskí vodiči?
Napriek tomu, že tresty za alkohol za volantom sú vysoké, počet takýchto vodičov stúpa nielen na Orave, ale celom Slovensku. Na Orave asistoval alkohol minulý rok až pri 50 dopravných nehodách, čo je nárast o 20. Najviac si vypil vodič motocykla, v krvi mal až 3,99 promile, čo sa mu stalo aj osudným. Jazdu nezvládol a po náraze do osobného auta zomrel. Okrem nehôd sme alkohol zistili u ďalších 137 vodičoch motorových vozidiel. Spolu je to teda 187 nebezpečných ľudí za volantom.
Na alkohol si musia dávať pozor aj cyklisti a pohoniči. Aj tí prispeli do negatívnej štatistiky?
Vlani sme nezaznamenali žiadneho podnapitého vodiča záprahového vozidla. Neviem, či to je uvedomelosťou pohoničov, alebo tým, že takýchto vozidiel je čoraz menej.
Málokto vie, že ak pohonič nafúka nad jedno promile, hrozí mu rovnako ako vodičovi motorového vozidla až ročný trest pobytu vo väzení. Pri cyklistoch to neplatí. V zastavanom území obce a na cyklochodníkoch môžu nafúkať 0,24 promile. Túto hranicu v roku 2017 prekročilo až sto milovníkov bicyklovania.
Na internete je viacero videí veselých vodičov. Mali ste nejakú podobnú príhodu s opitým vodičom?
Zastavil som rybára, ktorý nafúkal. Ako argument použil slogan, ktorý vraj platí medzi rybármi – Nevypiješ, nechytíš.
Rizikovou kategóriu sú mladí vodiči do 25 rokov.
Na Orave spôsobili 52 dopravných nehôd, čo je 16,8 percent. Ale ak by sme odpočítali nehody s neznámym vinníkom, tak vodiči do 25 rokov spôsobili štvrtinu nehôd.
Najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky sú chodci.
Chodci zapríčinili 15 dopravných nehôd, pričom v siedmich prípadoch išlo o deti. Z pohľadu štatistík išlo o lepší rok, ale napriek tomu stále apelujeme na ľudí, aby používali reflexné prvky. Niektorí ich nenosia, lebo vraj špatia imidž, iní to berú ako príkaz a ten zo zásady odmietajú. Veľa pomohli výmeny verejného osvetlenia v dedinách a mestách. Nové, moderné a výkonné led svetlá sú sto a jedno oproti starým sodíkovým výbojkám. Ale reflexné prvky treba používať.
V ostatnej dobe poisťovne hlásia zvýšený počet škodových udalostí v obchodnej zóne v Dolnom Kubíne. Čím to je?
Obchodné zóny sú všade rizikové. Lákajú veľké množstvá ľudí a áut, ktoré sa stretnú na malom priestore. Chodci aj vodiči rozmýšľajú nad nákupom a inými vecami. Nevenujú primeranú pozornosť doprave. Niektorí ľudia majú dojem, že keď sú na väčšej alebo rovnej ceste, majú prednosť. Nie vždy je to pravda, preto treba sledovať dopravné značky.
Nevýhodou obchodnej zóny v Dolnom Kubíne je nedostatok chodníkov a to, že ju budovali postupne, čo sa prejavuje aj na doprave v nej.
Pomáhajú rýchlostné cesty zlepšiť bezpečnosť na cestách?
Určite. Keď otvorili päť a pol kilometra dlhý obchvat Oravského Podzámku, počet dopravných nehôd na uvoľnenom úseku cesty I. triedy klesol o 50. Taký mimoriadne frekventovaný a rizikový úsek to bol.
Sú na Orave aj iné podobné úseky?
Nehodový úsek je taký, kde sa na kilometri stane ročne viac ako päť dopravných nehôd. Nehodové miesto má rovnaké podmienky, ale na stometrovej vzdialenosti. Na Orave v súčasnosti takéto úseky alebo miesta nemáme. Ale riziková je cesta medzi Párnicou a Zázrivou. Na takých úsekoch sa robia úpravy spoločne so správcom cesty. V prípade spomínanej cesty pomohlo doplnenie dopravného značenia, na niektorých zákrutách položili drsnejší mikrokoberec.
Na cestách je rozšírený zlozvyk, telefonovanie. Ako s ním polícia bojuje?
Teraz platí, že vodič nesmie počas jazdy používať telefónny prístroj okrem telefonovania s použitím systému voľné ruky. Ale už sa uvažuje nad tým, že počas vedenia vozidla vodič nebude môcť držať v rukách alebo iným spôsobom obsluhovať telefón ani žiadne iné hovorové alebo záznamové zariadenie.
Koľko policajtov dohliada na dopravu počas bežného dňa?
Počas dňa dohliadame nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky v štandardnom režime aj s hliadkami poriadkovej polície. V čase trhov v Poľsku alebo sviatkov, teda takzvanom sťahovaní národov, hliadky posilňujeme. Zameriavame sa na plynulosť dopravy, ale samozrejme, že popri tom kontrolujeme aj dodržiavanie zákonov.
Čo by ste odkázali vodičom, aby došli domov bezpečne?
Za volantom je vždy človek. Záleží na ňom, ako sa sústredí, či nemá myšlienky niekde inde, či je vystresovaný, oddýchnutý. Je veľa vecí, ktoré ovplyvňujú, čo sa stane. Auto nie je vlak, ktorý ide po koľajniciach. Stačí malá nepozornosť a následky môžu byť tragické.
MARTIN PAVELEK

SLOVENSKO .............................................................................................................................. |
Slovenské štatistiky
Za celý minulý rok zomrelo na Slovensku pri 222 smrteľných dopravných nehodách 250 ľudí. Hoci medziročne počet narástol, išlo o tretie najnižšie číslo od roku 1966, odkedy polícia vedie podrobné štatistiky. Menej ľudí zahynulo len predvlani (242) a v roku 2013 (223 mŕtvych).Na spomínanej najtragickejšej nehode pri Nitrici možno ilustrovať, ako a prečo sa na slovenských cestách umieralo. Najtragickejším dňom v týždni bola práve sobota (s vlaňajšími 49 mŕtvymi), naopak, najmenej ľudí prišlo o život pri dopravných nehodách v stredu. Najviac životov vyhaslo na cestách prvej triedy a za absolútnu väčšinu mŕtvych môžu vodiči motorových vozidiel, v ktorých tiež umiera najviac ľudí (vlani 157 vodičov a spolujazdcov). Dve tretiny obetí zomreli pri haváriách mimo obce, v mestách a dedinách potom zostávajúce tretina. (ALX, TRŠ)
Rýchlosť i telefonovanie
A aké sú hlavné príčiny smrteľných nehôd? Najčastejšou je porušenie povinností vodiča (nevenovanie sa riadeniu, telefonovanie a pod.) a nedovolená rýchlosť jazdy, kvôli ktorej vlani zomrelo 62 ľudí. Treťou najvážnejšou príčinou najtragickejších havárií (42 obetí) je potom nesprávny spôsob jazdy (napríklad, že vodič prešiel do protismeru).Kým muži prídu o život na cestách častejšie vlastnou vinou (112 zo 186 vlani usmrtených), ženy sú častejšie obete (vlastnou vinou ich vlani zomrelo len 18 zo 64).A ako vyzerá začiatok tohto roka? Januárové policajné štatistiky hlásia menej strát na životoch ako vlani.V prvom mesiaci aktuálneho roka 2018 zomrelo pri nehodách na slovenských cestách 13 ľudí, čo je o osem ľudí menej ako v minulom roku. (ALX, TRŠ)
Najviac nehôd v sobotu
Za celý minulý rok zomrelo na Slovensku pri 222 smrteľných dopravných nehodách 250 ľudí. Hoci medziročne počet narástol, išlo o tretie najnižšie číslo od roku 1966, odkedy polícia vedie podrobné štatistiky.
Menej ľudí zahynulo len predvlani (242) a v roku 2013 (223 mŕtvych).
Na spomínanej najtragickejšej nehode pri Nitrici možno ilustrovať, ako a prečo sa na slovenských cestách umieralo.
Najtragickejším dňom v týždni bola práve sobota (s vlaňajšími 49 mŕtvymi), naopak, najmenej ľudí prišlo o život pri dopravných nehodách v stredu.
Najviac životov vyhaslo na cestách prvej triedy a za absolútnu väčšinu mŕtvych môžu vodiči motorových vozidiel, v ktorých tiež umiera najviac ľudí (vlani 157 vodičov a spolujazdcov).
Dve tretiny obetí zomreli pri haváriách mimo obce, v mestách a dedinách potom zostávajúce tretina. (ALX, TRŠ)
