TVRDOŠÍN, ŠTRASBURG. Letný a zimný čas upravuje európska smernica o úprave letného času.
Účinky na zdravie
„Už roky dostávam občianske podnety na zrušenie zmeny času,“ povedal oravský europoslanec Miroslav Mikolášik, ktorý je súčasne aj lekár. „Striedanie letného a zimného času skúmali odborníci z rôznych odvetví. Štúdia Výskumnej služby Európskeho parlamentu z októbra minulého roka nepriniesla definitívne závery, no poukázala na mnohé neblahé účinky na ľudské fyzické aj psychické zdravie.“

Medzi najvýznamnejšie patria podľa spomínanej štúdie narušené fungovanie ľudského biorytmu, únava, ospalosť, poruchy trávenia, migrény a depresie, v niektorých prípadoch aj zhoršenie celkového zdravotného stavu či dokonca zvýšené riziko infarktu.
„Som presvedčený, že zrušenie striedania času prinesie občanom väčší osobný osoh a pritom uľahčí aj komunikáciu a cestovanie s krajinami, ktoré zmenu času vôbec neuplatňujú.“
Niektorým vadí, iným nie
Na našej facebookovej stránke sme zisťovali, čo na zmenu času, ku ktorej dôjde najbližšie 25. marca, hovorí verejnosť.
Leošovi Záborskému je to jedno. Rovnako ani Kataríne Barutovej posúvanie času neprekáža. „Super na tom je, že v Írsku je v lete skoro do jedenástej vidno,“ napísala.
Lenka Lipiaková i Jozef Maťašák sú rázne za zrušenie zimného času. Podľa Andreja Bielika Mrkvu je to tiež nezmysel. Toho istého názoru je Beáta Beňušová aj Nikuška Furindée. „Priala by som si, aby sa to zrušilo, ťažšie sa tomu prispôsobujem,“ napísala Lenka Kovačiková.

Janka Bedová je za to, aby bolo slnko na oblohe čo najdlhšie, pretože podľa nej človek večer viac urobí. Ani Renáte Mikytovej letný a zimný čas nevadí. „Za týždeň sa tomu prispôsobím, letný čas vítam, lebo som ranné vtáča, keď mi slnko nakukne do okna, vstávam a frčím.“
Podľa Michala Bugeľa nie je až také jednoznačné, či by bolo zrušenie výhodné. „V lete by slnko vyšlo o hodinu skôr a o hodinu skôr by aj zapadlo,“ napísal. „Myslím, že v dnešnej dobe, keď veľa ľudí chodí do práce o siedmej a neskôr, je úplne zbytočné, aby sme mali najskorší východ slnka o 03.39 h. Teraz je najskorší východ slnka v lete o 04.39 h, časy sú približné podľa polohy.“
K zmene zatiaľ nedospeli
Podľa Miroslava Mikolášika bolo pôvodným zámerom zavedenia striedania času úspora energií. Ako však hovorí, ten je už dávno prekonaný. „Dopady na ľudské zdravie sú omnoho vážnejšie ako efektívnejšie hospodárske využitie denného svetla počas dňa,“ hovorí.

K definitívnemu rozhodnutiu v Európskom parlamente nedošlo. Poslanci minulý štvrtok rozhodli nelegislatívnym uznesením len o tom, že smernicu treba prehodnotiť.
„Ja som plne za zrušenie striedania času, ale niektorí kolegovia sa alibisticky schovali za potrebu väčšieho množstva relevantných štúdií k danej téme. Vyjadrujem nad tým poľutovanie, pretože škodlivosť zmeny času je preukázateľná už dnes,“ dodal Miroslav Mikolášik. V oficiálnych stanoviskách po hlasovaní prejavili svoj nesúhlas so striedaním času aj ďalší štyria slovenskí europoslanci