MALÁ FATRA. „Mapovatelia našli v Národnom parku Malá Fatra a jeho ochrannom pásme stopy po jednom medveďovi, siedmich rysoch a 22 vlkoch,“ povedal spoluorganizátor Tomáš Flajs, ktorý je profesionálnym strážcom parku. „Stopy po mačke divej sme nenašli, ostala zahalená rúškom tajomstva.“
Zaujímavá mozaika pohybu zvierat
Tretí ročník zimného monitoringu sprevádzali náročné klimatické podmienky, ktoré preverili stopárske schopnosti účastníkov. V noci nasnežilo, takže ráno čakali na mapovateľov len najčerstvejšie stopy šeliem.
Do terénu vyrazilo 89 ľudí. Prešli 45 trás v celkovej dĺžke 360 kilometrov. Monitoring nabral jemný nádych medzinárodnej akcie, pretože okrem Slovákov a Čechov prišli aj Poliak, Rus a Francúz.
Tomáš Flajs opísal prácu ľudí v teréne. „Na trasách zisťovali pobytové znaky šeliem, stopy, trus, korisť. Pri nájdení čerstvého trusu odobrali vzorky na genetický výskum.“

Obavy vyplývajúce z nočného sneženia a zakrytia celej histórie na snehu sa rozplynuli tesne predpoludním ohlásením prvých stopových dráh vlkov aj rysov. Po spracovaní všetkých prijatých správ vznikla zaujímavá mozaika pohybov zvierat v území.
Vlkov je najviac, ale stále málo
V národnom parku monitoring potvrdil prítomnosť známych vlčích svoriek. Jednu zistili tri skupiny mapovateľov. Zhodli sa na troch jedincoch. Pohybovala sa v juhozápadnej časti parku. Druhú, tiež trojčlennú, zachytili na východnej strane územia.
„Spestrením a súčasne komplikáciou vyhodnocovania bolo opakované sledovanie samostatne sa pohybujúcich vlkov na troch vzdialených trasách,“ povedal profesionálny strážca.
Ďalšie dve svorky zistili v ochrannom pásme parku. Pri oravsko-kysuckej hranici potešilo, že vlci sa začali ukazovať v území, kde ich dlhšiu dobu nezistili. Ďalší dvaja jedinci sa pohybovali na hranici v západnej časti ochranného pásma.
Pri štvrtej, päťčlennej rodine v neďalekom okolí zistili ešte jedného samostatne sa pohybujúceho vlka. Dôležitým a potešujúcim zistením pred zimným monitoringom je, že táto svorka nebrložila dva roky. Až v roku 2017 sa jej podarilo vyviesť mladé.

„Podľa poľovníkov by na území národného parku malo žiť viac ako sto vlkov,“ povedal Tomáš Flajs. „Kde sú? Tieto čísla jasne ukazujú, že ich je niekoľkonásobne menej. Keby tam boli, mapovatelia by určite zachytili stopy, pretože vlk je tulák. Jeho revír je obrovský.“
Pridal skúsenosť zo sledovania našej najväčšej žijúcej šelmy. „Minulý týždeň som stopoval svorku z Turca až nad Terchovú. Bežne prejdú cez desať poľovných revírov. Ak si ich všimnú v troch, každý si myslí, že ide o inú svorku a tvrdia, že vlkov je dosť.“ Upozornil, že na malom území by nemohli žiť viaceré svorky. Nezniesli by sa. Ostala by najsilnejšia, iné by museli hľadať nový revír.
Poľovníkom sa počítať nechce
Druhou šelmou, na ktorú sa dobrovoľníci zamerali, bola naša najväčšia mačkovitá šelma, rys ostrovid. Traja sa pohybovali v západnej časti územia, štvrtý vo východnej. V ochrannom pásme našli stopy troch kusov, všetky vo východnej časti.
„Rys je celoročne chránený od roku 1992, no odvtedy sa jeho stav rapídne nezvýšil,“ tvrdí Flajs. Podľa neho k tomu prispieva úhyn po strete s autami na čoraz viac sa rozširujúcej dopravnej infraštruktúre, ale aj pytliaci.

„V Malej Fatre pracujem päť rokov a každý rok nájdem schované zbytky po medveďovi.“
Pri tohtoročnom sčítaní našli stopy iba po jednom živom okolo krmoviska zveri. Neznamená to, že ostatné vystrieľali pytliaci. „Minulý rok bola bohatá úroda bukvíc, ktoré medvede lákali aj počas zimy. Teraz bolo bukvíc málo, medvede oddychujú v brlohoch.“
Mačka divá ostala opäť zahalená rúškom tajomstva. Očakávali sme výskyt aspoň na dvoch lokalitách, ktoré sa však nepotvrdili. Sledovanie tejto malej šelmy je ťažšie, pretože vyhľadáva husté porasty trniek, šípok, remízky.
Napriek bohatej účasti dobrovoľníkov Tomáša Flajsa mrzí, že aj tretieho ročníka monitorovania sa zúčastnil len jeden poľovník. „Musíme popracovať na tom, aby sa ich zapojilo viac. Majú skúsenosti z terénu, pomohli by nám. Zároveň by videli, ako zisťujeme čísla, ktoré sú podložené skutočnosťou a nie domnienkami a odhadom.“
Monitoring zorganizovala Štátna ochrana prírody spoločne so správou Národného parku Malá Fatra.