PODBIEL. Most v Podbieli, vedúci k železničnej stanici, urbáru, futbalovému ihrisku, ale aj k desiatkam rodinných domov, mali rekonštruovať vlani. Nevyhnutne treba riešiť jeho nosnosť. Správca, Žilinský samosprávny kraj, ju plánoval zvýšiť z aktuálnych 13 ton na 28. Práce dodnes ani len nezačali, hoci peniaze poslanci schválili ešte v roku 2016. A zrejme ani tak skoro nezačnú.
Vlani vo februári
„Most zmodernizujeme, doplníme priečniky, firma zosilní diagonály a vymení aj drevené mostiny,“ informovala takto pred rokom vtedajšia hovorkyňa kraja. „Momentálne prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby, vzíde z neho aj konečná cena. Predpokladané náklady sú vo výške 70-tisíc eur. S rekonštrukciou chceme začať čo najskôr ešte tento rok, po ukončení obstarávania.“

Rekonštrukcie jednosmerného mosta z roku 1922 sa nevedia dočkať najmä ľudia bývajúci na druhej strane rieky Oravy. Aj podnikatelia, ktorí ho využívajú, sa potešili vlaňajšej informácií. O to sú dnes všetci skeptickejší, keďže stav mosta sa za dvanásť mesiacov vôbec nezmenil.
Dve súťaže
Podľa informácií kraja projekt rekonštrukcie pochádza z roku 2009. Uchádzači, ktorí sa prihlásili do verejného obstarávania vyhláseného koncom roku 2016, napokon od svojich ponúk odstúpili. Súťaž preto musel správca opakovať. Zdá sa, že zbytočne.
„Po podrobnom preštudovaní projektovej dokumentácie a následných konzultáciách s viacerými projektantmi sa zistili niektoré technické a technologické nedostatky navrhovaného riešenia, ktoré by v konečnom dôsledku bránili v realizácií stavebných prác,“ povedala Jarmila Ševčíková z odboru informácií a zahraničných vzťahov na kraji.
Mnohé problémy
Župa si vyžiadala stanovisko nezávislého projektanta, ktorý pôvodné riešenie celkom zavrhol. Podľa neho je rozobratie konštrukcie za daných okolností nemožné, pretože prístup do koryta rieky je z jednej strany nereálny a z druhej síce jednoduchší, ale nákladný, pričom je otázne, či by správca toku vydal súhlas na prehradenie rieky.

„Aj keby sa žeriav dostal do koryta, po oboch stranách mosta ide nadzemné vedenie, z jednej vysoké napätie, z druhej nízke, čo znemožňuje manipuláciu s bremenami,“ píše sa v stanovisku. „Pred mostom je nedostatočná šírka na ukotvenie. Žeriav by musel zdvihnúť bremeno, otočiť sa a naložiť ho na druhej strane, čo je nemožné pre nadzemné vedenie.“
Projektant vyhodnotil rozšírenie mosta ako zbytočné, keďže obojsmerná premávka na ňom je absolútne vylúčená. „Jednak pre šírku pred mostom a jednak pre zaťažiteľnosť konštrukcií. Dve nákladné vozidla, ktoré tam vo veľkom jazdia, sa neobídu.“
Nový projekt
Projektant odporučil vymeniť drevené mostnice a zosilniť priehradovú konštrukciu podľa požiadaviek zaťažiteľnosti.

Na základe tohto stanoviska župa momentálne zvažuje ďalší postup, čo s problematickým mostom. „Zatiaľ sa z nášho pohľadu javí ako naj-optimálnejšie riešenie vypracovanie novej dokumentácie zohľadňujúcej jestvujúci stav mosta,“ povedala Jarmila Ševčíková.
Nové technické riešenie bude pravdepodobne nákladnejšie. Kraj však argumentuje, že pôjde o rekonštrukciu z komplexného hľadiska, teda zvýšenie únosnosti celej stavby, nielen jedného poľa, čo bolo plánované pôvodne.
Podbielčania len dúfajú, že storočný, denne veľmi zaťažovaný most, tento byrokratický kolotoč vydrží.