DOLNÝ KUBÍN. V okolitých krajinách je najväčšia psovitá šelma chránená celý rok. Na Slovensku je povolené loviť ju od 1. novembra do 15. januára. Ministerstvo pôdohospodárstva povolilo na práve skončenú sezónu odstrel 76 vlkov.
Poľovníci presne mierili 40-krát, ďalšie štyri kusy našli uhynuté. Muži s puškami už štvrtý rok za sebou nedokázali uloviť povolený počet. Jedným z dôvodov sú prísnejšie podmienky odstrelu.
Ostali bez trofeje
Ochranári sa s poľovníkmi asi nikdy nezhodnú na počtoch vlkov, ktoré behajú po našich lesoch. Tí prví tvrdia, že ich je okolo 250, oponenti hovoria o čísle vysoko prevyšujúcom tisícku.
„Pred zavedením prísnejších podmienok poľovníci vyčerpali kvótu 130 kusov za dva týždne,“ hovorí Tomáš Flajs, profesionálny strážca Národného parku Malá Fatra. „Teraz, keď je nutné, aby na miesto zastrelenia prišiel zástupca ochrany prírody a lesného úradu, majú poľovníci zrazu vychýlenú mušku.“
V roku 2012 zastrelili v Žilinskom kraji 37 vlkov. Podľa Flajsa niekoľkých aj v čase zákazu lovu, uložili ich do mrazničky a v novembri vytiahli. Tento rok pri sprísnenej kontrole ukončila guľka z pušky život ôsmich šeliem.
„Na Orave neevidujem ani jedného zastreleného vlka v tejto loveckej sezóne,“ upresnil Adam Mikulášik, riaditeľ pozemkového a lesného odboru na Okresnom úrade v Dolnom Kubíne.

Ochrancovia prírody sa tešia, ale dôvody na veľkú radosť aj tak nemajú. „To, že sa v Malej Fatre a na Orave nič neulovilo, je len zrkadlom toho, že na území prakticky nie je čo loviť,“ hovorí Tomáš Flajs. „Pätnásť rokov behám za vlkmi a stretol som ho v horách asi štyrikrát. To je naozaj obrovská náhoda. Má dokonalé zmysly, zaregistruje vás dávno predtým, ako sa k nemu priblížite. Vždy sa vám snaží vyhnúť.“
Zrazilo ju auto
Tomáš Flajs tvrdí, že ľudia by už konečne mali zabudnúť na mýty o tomto dravcovi a pozerať na fakty. A tie podľa ochranárov hovoria jasne v prospech vlka.
„Poľnohospodári rozprávajú, aké veľké škody spôsobuje premnožená vysoká a diviačia zver. Majú s nimi problémy, ale poľovníci úplne nelogicky likvidujú ich prirodzeného predátora, vlka.“
Táto šelma pôsobí aj ako prirodzený čistič prírody. Prvé mu za obeť padnú staré a choré jedince. Hranica výskytu vlka je rovnaká ako hranica výskytu moru ošípaných. V lese, kde behá vlk, diviaka s morom nenájdete. Aktuálne je to hlavne teraz, keď v Čechách decimuje počty diviakov africký mor.
„Vlky nejako zmizli,“ povedal vyšnokubínsky poľovník Pavol Balko. „Občas nájdeme strhnutého diviaka či vysokú, ale nepáchajú veľké škody. Pohybujú sa na obrovskom území, kde je dostatok ich prirodzenej potravy.“

Znižovanie počtu vlkov spôsobuje aj prirodzený úhyn, pytliaci a doprava. Dokazuje to prípad z konca januára tohto roku. Medzi Párnicou a Kraľovanmi auto zrazilo vlčicu.
„Veľká škoda,“ povedal Tomáš Flajs. „Bola to krásna, zdravá 35-kilogramová samica. O tejto trojčlennej svorke som vedel. Ak ostali dva samce, rozmnožovanie je prerušené. Naviac si budú ťažšie zháňať potravu, pretože lovia vo svorke. Už je načase vlka chrániť celý rok. Keď to dokážu v Poľsku, prečo by to malo robiť problémy Slovákom?“