DOLNÝ KUBÍN. Na Juraja sa zem otvára. Svätý Juraj zvíťazil nad drakom, aj nad zimou vyhrá. Ďuro žabám hubu otvára, budí jašterice i hadov. Slovenské pranostiky viazané na Juraja (24. apríla), sú spojené s odchodom zimy a príchodom jari.
V polovici apríla sa skutočne akoby zem otvárala a vyliezali z nej všetky dovtedy ukryté živočíchy, ale aj rastliny. Príroda sa zobúdza. Súčasné teplé počasie prírode už pripomína obdobie Juraja.
Prekvapivý nález
Poslednú januárovú nedeľu využil pekné počasie Dolnokubínčan Ľuboš Moľa na prechádzku na vysielač nad sídliskom Brezovec. Na jeho vrchole, v nadmorskej výške približne 600 metrov, zbadal na snehu hada. „Najskôr som si myslel, že je to nejaký suchý konár. Až keď som prišiel bližšie, zbadal som, že to je vretenica. Bola dosť stuhnutá, ale žila.“

Urobil si niekoľko záberov fotoaparátom, medzi popadanými listami v lese vyhrabal jamku, vložil ju do nej a prikryl suchým lístím.

„Nezvyčajné teplo robí divy so zvieratami aj rastlinami,“ povedal Tomáš Flajs, profesio-nálny strážca Národného parku Malá Fatra. „Toto počasie vôbec nie je pre prírodu dobré. V nedeľu bolo približne osem stupňov nad nulou, čo je na január určite vysoká teplota. Naviac chýba sneh a keď sa slnko oprie na holé juhozápadné svahy, prehreje zem. Plazy a obojživelníky to zaregistrujú, myslia si, že je jar a vylezú. Kamaráti z Malých Karpát mi hlásili, že začali rásť poniklece, ktoré bežne idú až v apríli.“
Počasie je nezvyčajné
Ladislav Murín, pracovník meteorologickej stanice v Oravskej Lesnej, ktorá sa nachádza v 900-metrovej výške nad morom, potvrdil netradične teplé počasie. „Priemerná teplota v januári bola mínus 0,9 stupňa Celzia, čo je naozaj málo. Na Troch kráľov sa vzduch prehrial až na rekordných deväť stupňov nad nulou. Poslednú januárovú nedeľu nemrzlo nielen cez deň, ale ani v noci. S predchádzajúcim rokom, keď teplomer ukazoval viac ako tridsaťstupňové mrazy, sa to nedá porovnať. Kdeže sú krásne biele zimy?“

