Deviataci, ôsmaci alebo aj piataci majú ešte nejaký ten týždeň na rozmyslenie, kam nakoniec pošlú prihlášku.
Skôr, než uchádzač o strednú školu na tú svoju aj nastúpi, mal by sa zoznámiť so všetkými potrebnými krokmi na prijatie.
1. Kto môže ísť na strednú školu a kam
– Žiaci 8. ročníka základnej školy môžu po jeho ukončení pokračovať na bilingválnych gymnáziách v päťročnom štúdiu alebo na bilingválnych obchodných akadémiách s rovnakou dĺžkou štúdia.
– Súčasní piataci si môžu podať prihlášku do osemročného vzdelávacieho programu študijného odboru na gymnáziu. Prijatí nastúpia len do ich prvých ročníkov.
– Deviataci si posielajú prihlášky buď na gymnáziá, stredné odborné školy alebo konzervatóriá.
2. Počet prihlášok
– Každý žiak 9. ročníka ZŠ alebo aj žiak kvinty osemročného gymnázia si môže podať dve prihlášky na dve stredné školy alebo na dva odbory vzdelávania tej istej strednej školy.
– Dve prihlášky si môže podať aj na štúdium v odboroch, ktoré vyžadujú talentové skúšky.
– Týka sa to aj piatakov, ktorí chcú ísť na osemročné gymnázium, môžu si podať prihlášky buď na dve rôzne gymnáziá, alebo na dva rôzne študijné odbory toho istého gymnázia.
– V prípade, že žiak, ktorý sa hlásil na strednú školu s talentovými skúškami, neuspel, môže si v riadnom termíne podať ďalšie dve prihlášky na bežné stredné školy.
3. Tlačivo
– Tlačivo prihlášky na strednú školu poskytne rodičom základná škola, ktorú žiak navštevuje. Musí ísť o tlačivo schválené ministerstvom školstva.
4. Termíny na podanie prihlášok
Do 20. februára 2018
Treba podať prihlášky riaditeľovi základnej školy na štúdium v odboroch vzdelávania, ktoré vyžadujú talentovú skúšku.
Do 10. apríla 2018
Treba odovzdať riaditeľstvu základnej školy prihlášky na študijné a učebné odbory pre ostatné stredné školy, kde sa nevyžaduje talentová skúška, vrátane osemročných gymnázií. Robí tak rodič dieťaťa alebo zákonný zástupca.
5. Starší uchádzači
– Uchádzač, ktorý nie je žiakom základnej školy, podáva prihlášku priamo na strednú školu (jeho prospech uvedený v prihláške potvrdzuje základná škola, ktorú navštevoval; ak to nie je možné, k prihláške pripojí vysvedčenia alebo ich úradne overené kópie).
6. Prijímacie skúšky
– Prijímacie skúšky sú povinné do odborov vzdelávania končiacich sa maturitnou skúškou.
– Prijímacie skúšky nerobia žiaci, ktorí sa uchádzajú o štúdium v učebných odboroch. (Vysvetlivka: ide o odbory pre učňov, ktoré sú trojročné a končia sa získaním výučného listu)
7. Koho prijmú bez skúšok
– Bez prijímacích skúšok môže riaditeľ školy prijať len žiakov, ktorí dosiahli v celoslovenskom testovaní žiakov deviatych ročníkov v každom predmete 90- a viacpercentnú úspešnosť. Toto sa nevzťahuje na školu so vzdelávacím programom učebného odboru alebo študijného odboru, ktorý vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania.
– Riaditeľ strednej odbornej školy môže po prerokovaní v pedagogickej rade školy určiť aj iné kritériá na prijatie uchádzačov bez prijímacej skúšky alebo jej časti.
8. Kritériá na prijatie
– Formu prijímacej skúšky, jej obsah a rozsah z učiva určí riaditeľ strednej školy po jej prerokovaní v pedagogickej rade školy.
– Stredné školy s talentovými skúškami musia do 1. februára zverejniť na svojich stránkach jednotné kritériá na úspešné vykonanie skúšky, počty žiakov, ktorých bude možné prijať do prvého ročníka, a ostatné podmienky prijatia na štúdium.
– Do 31. marca majú túto povinnosť zverejniť školy na ostatné odbory vzdelávania.
9. Z čoho bude skúška
– Na väčšine škôl sa prijímacia skúška bude písať zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky, na odborných školách aj z iných predmetov (napríklad fyzika, chémia, biológia).
Ministerstvo školstva každoročne vydáva zoznam profilových predmetov pre jednotlivé typy škôl.
10. Termíny prijímacích skúšok
Talentové skúšky
V čase od 25. marca do 15. apríla 2018 sa uskutočnia prijímacie skúšky, ktoré si vyžadujú overovanie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, konkrétny termín skúšok si určí každá škola.
Dátumy
1. kolo prijímacích skúšok: 14. mája 2018 a 17. mája 2018 (vrátane 8-ročných gymnázií)
2. kolo prijímacích skúšok: 19. júna 2018 (v prípade, že žiaka neprijmú v 1. kole)
11. Neúspešní do druhého kola
– Do 6. júna riaditeľ strednej školy zverejní rozhodnutie o tom, či sa v škole vykonajú prijímacie skúšky v ďalšom termíne na nenaplnený počet miest.
– V prípade, ak žiak nebol prijatý v riadnom termíne na žiadnu strednú školu, môže si podať ešte jednu prihlášku na školu, ktorá prijíma v druhom kole.
12. Rozhodovanie o prijatí
– O prijatí uchádzača na strednú školu rozhodne riaditeľ strednej školy na základe výsledkov prijímacieho konania do troch pracovných dní od konania prijímacej skúšky.
– Na výveske školy zverejní zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania.
Zoznam musí obsahovať poradie uchádzačov s vopred prideleným číselným kódom zoradených podľa celkového počtu bodov získaných pri prijímacom konaní a informáciu, či uchádzač vykonal prijímaciu skúšku úspešne alebo neúspešne.
– Pri rozhodovaní o prijatí prihliada aj na zdravotnú spôsobilosť na štúdium vo zvolenom odbore vzdelávania a na výkon povolania.
13. Odvolanie
– Proti rozhodnutiu riaditeľa štátnej strednej školy o neprijatí sa môže uchádzač alebo jeho zákonný zástupca odvolať v lehote do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.
– Proti rozhodnutiu o neprijatí riaditeľa cirkevnej alebo súkromnej strednej školy môže uchádzač alebo jeho zákonný zástupca podať žiadosť o preskúmanie rozhodnutia do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.
– Riaditeľ strednej školy umožní na základe žiadosti nazrieť do písomných alebo iných prác uchádzača uchádzačovi, jeho zákonnému zástupcovi alebo pedagogickému zamestnancovi, ktorý vzdelával uchádzača v predmete prijímacej skúšky na základnej škole.
14. Zápis na štúdium
– Prijatý uchádzač sa žiakom strednej školy stáva až po zápise na štúdium.
– Termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium oznámi škola spolu s doručením rozhodnutia o prijatí.
15. Zápisný lístok
– Aby mohol byť prijatý uchádzač zapísaný na strednú školu, musí mať so sebou zápisný lístok, ktorý mu vydá príslušná základná škola.
– Základná škola vydá uchádzačovi o štúdium iba jeden zápisný lístok, ktorý je prenosný.
– Zápisný lístok si ponechá stredná škola, na ktorú sa uchádzač zapíše.
– Ak je uchádzač úspešný aj na ďalšej strednej škole a uprednostní štúdium na tej strednej škole, zruší zápis, vyzdvihne si zápisný lístok a odovzdá ho tej strednej škole, na ktorú sa zapíše.
– Ak sa uchádzač nezapíše, rozhodnutie, ktorým bol uchádzač prijatý na štúdium v strednej škole, je neplatné.