ORAVSKÝ BIELY POTOK. Sbor dobrovoľných hasičou v Oravskom Bielom Potoku vznikol v roku 1924. Desaťročia patril k najaktívnejším na hornej Orave. Sedemdesiate výročie oslavoval vo veľkom štýle. Osemdesiatku si však už nemal kto pripomenúť. Zbor sa rozpadol. Vlani sa ho rozhodla obnoviť skupina miestnych nadšencov. „Toto je už tretí pokus, mám nádej, že títo vydržia, keďže sú spolu už takmer rok,“ hovorí starosta Ján Kaššák.
Aktívni aj čestní členovia
Písal sa rok 1994. Oravskobielopotočania žili oslavami 70. výročia založenia miestneho dobrovoľného hasičského zboru. Pozvali stovky ľudí, medzi ktorými bol aj prezident dobrovoľných hasičov. Súťažilo viac ako dvadsať hasičských družstiev.
To bol však zrejme posledný svetlý bod obecného hasičského zboru. Postupne začal upadať. Starí členovia už zásahy nezvládali, mladých hasičina nezaujala. Mnohí pracovali mimo dediny, študovali. Okolo roku 2000 zbor skončil úplne. Až vlani sa našli ľudia, ktorí sa ho rozhodli obnoviť.
„Pred nimi boli asi dva podobné pokusy, ale vydržali ani nie pol roka,“ hovorí Ján Kaššák. „S týmito sme už mali aj výročnú schôdzu, takže hádam svitá na lepšie časy.“
Obnovený zbor má 40 členov. Sú v ňom čestní členovia z radov niekdajších hasičov, ale aj mladí, vzniklo už aj družstvo Plamienok s najmladšími hasičmi. Pätnásť hasičov je aktívnych a schopných zásahu.
Staručká Avia
Po rokoch neexistencie dobrovoľného zboru je dnes najväčším problémom technika. Stará sa buď nezachovala, alebo je už nefunkčná. Obec postupne kupuje hadice, vlani kúpila chlapcom niekoľko nových montérkových súprav, čoskoro plánuje zaobstarať slávnostné uniformy.

Už dvakrát starosta žiadal peniaze alebo nové hasičské auto a protipovodňový vozík. Obracal sa na vedenie dobrovoľnej požiarnej ochrany aj rezort vnútra. Odpoveď dodnes nedostal.
„Naša Avia má rok výroby 1974,“ hovorí starosta. „Už s ňou nechodíme ani na kontroly, lebo by neprešla. Je síce funkčná, ale roky sa na nej veľmi podpísali. Vozík nemáme vôbec, pričom letných povodní je čoraz viac.“
Hasiči majú priestory v obecnej budove v centre dediny. V spodnej časti je hasičská zbrojnica, ktorá slúži na garážovanie hasičky. Na poschodí obec hasičom vyčlenila miestnosť na stretávanie. Urobila tam novú podlahu, omietky, zaviedla elektrinu. „Stačí, ak si priestory vymaľujú a majú klubovňu ako lusk.“
Väčší pocit istoty
Spočiatku hasiči žiadali výstavbu novej zbrojnice. Na to však obec nemá zvyšný pozemok ani peniaze. „Okrem toho, peniaze treba aj na projekt, a to už nehovorím o nákladoch, ktoré by sme mali s prevádzkou ďalšej obecnej budovy.“
Našťastie, požiarov v dedine veľa nebýva. Pri jednom spred dvoch rokov, kedy horelo rúbanisko kúsok nad dedinou, zasahovali profesionáli z Tvrdošína a dobrovoľníci zo susedných dedín. Pri inom, požiari garáže, pričom plamene ohrozovali aj susedný rodinný dom, to vyzeralo podobne.
„Keby však aj naši hasiči nechodili na výjazdy, bude lepšie, keď budeme mať v pohotovosti hasičskú techniku aj ľudí, ak by sa tu niečo dialo,“ dodal Ján Kaššák.
