KRUŠETNICA. „Čo sa zbláznili?“ reagovala starostka Krušetnica Terézia Pacoňová na informáciu, že počas rekonštrukcie mosta vedľa dediny pôjde obchádzková trasa stredom obce popri základnej škole. A to nielen pre osobné autá, ale aj kamióny. „To nedovolíme, ani keby mal padnúť celý projekt.“
Prekvapený ostal aj Igor Janckulík, ktorý je obecným aj župným poslancom. Cesta a most patria Žilinskému samosprávnemu kraju (ŽSK), ktorý platí z eurofondov ich opravu. „Ako mohli takto rozhodnúť bez nás?“ Zdôraznil, že na stretnutí zástupcov obce, župy, zhotoviteľa, projektanta a polície v polovici januára padlo niekoľko návrhov na riešenie. „Povedali, že o týždeň sa k nim vrátime a vyberieme najvhodnejší. Spoločne.“
Ohrozenie je veľké
Po ceste medzi Lokcou a Zákamenným prejde denne približne štyritisíc áut. Využívajú aj most vedľa Krušetnice. Odborníci ohodnotili jeho stav ako piaty stupeň poškodenia, pričom sedmička je najhorší. Rekonštrukcia má začať na jar. Ešte predtým museli nájsť obchádzkovú trasu, pretože most bude počas rekonštrukcie zatvorený.
Podľa projektu mali osobné autá a autobusy jazdiť cez Krušetnicu.
Príjazd a výjazd z dediny mal byť obojsmerný. V strede dediny by sa rozdelil na dve jednosmerné cesty. Jedna prechádza okolo obecného úradu, druhá okolo materskej školy. Cesty sa na jednej strane stretnú na križovatke rovno pred bránou základnej školy, na druhej pri autobusovej zastávke.
„To je veľmi zlé riešenie,“ povedala Alena Miklušáková, riaditeľka základnej školy, ktorú navštevuje 180 detí, z toho takmer 80 z Lomnej. Žiaci vystúpia z autobusu pri obecnom úrade. Do školy idú pešo spolu s domácimi rovesníkmi. „Dole máme jedáleň aj školský klub. Cesta je úzka, nemáme tu chodníky. Deti budú ohrozené.“
Rovnaký názor má starostka. „Od začiatku som upozorňovala na to, aby nerozhodli o obchádzke cez dedinu.“ Na jej slová zareagovali na stretnutí zástupcovia župy. Tvrdili, že rokovali s každou obcou. „Keď som sa ich spýtala, s kým rokovali v Krušetnici, povedali, že asi nás obišli. Nás, ktorí budeme najviac trpieť.“
Polovicu mosta mali nechať prejazdnú
„Chyba sa stala hneď na začiatku,“ tvrdí Igor Janckulík, ktorý je v župnom parlamente v komisii dopravy. „Prečo schválil opravu v celom a nie polovičnom profile? Mali nechať polovicu mosta prejazdnú a dopravu riadiť semaformi.“ Uvedomuje si, že niektorí vodiči by sa semafory snažili obísť cez dedinu, ale niekoľko desiatok áut naviac by sa dalo zvládnuť oveľa lepšie ako tisíce.

Starostka a obecní poslanci upozornili, že obecné cesty na obchádzkovej trase sú úzke. „Majú päť metrov, niekde sa neobídu dva autobusy. Na viacerých miestach sme urobili novú vozovku. Pri vyhýbaní sa zničia krajnice. Zvýšená premávka môže poškodiť celú vozovku aj budovy pri ceste.“
Vadí jej neochota správy ciest veci riešiť rýchlo. „Keď sa začala zosúvať cesta pri vstupe do dediny a upozornila som na to, namiesto opravy tam dali značku pozor nespevnená krajnica.“
Zástupcov Žilinského samosprávneho kraja starostka na stretnutí upozornila, že v decembri minulého roku dedine schválili takmer stotisícovú dotáciu z eurofondov na výstavbu chodníka od obecného úradu ku škole, rozšírenie parkoviska pri cintoríne o 30 miest a výstavbu oddychového parku pri materskej škole. „Ako tam budú pracovať, keď okolo nich bude po úzkej ceste jazdiť toľko áut?“
Igor Janckulík pripustil možnosť presmerovania osobnej dopravy cez dedinu. „Sme ochotní tolerovať osobné autá za určitých podmienok. Treba rozšíriť miestne komunikácie v nevyhovujúcich úsekoch tak, aby autá mohli prechádzať v oboch smeroch.“ Privítal návrh župy osadiť prenosné obrubníky na vymedzenie priestoru pre chodcov.
V hre je viac variantov
Most v Krušetnici bude opravovať MBM group. Má na to štyri mesiace. Venovať sa bude aj ďalším siedmim, vrátane toho v Lokci. „Urobíme všetko preto, aby bol dopad na občanov čo najmenší,“ povedala Alena Nováková. Dodala, že sú pripravení akceptovať návrhy na zlepšenie situácie v doprave.

Na rokovaní sa hovorilo o troch variantoch. Prvý je pôvodný. Druhým je zmena projektu tak, aby práce prebiehali len na polovici mosta, druhá ostane prejazdná. Župa prisľúbila, že s projektantom urobí doplnkovú diagnostiku na moste, aby zistila, či to je možné.
Treťou možnosťou je vybudovanie náhradnej obchádzky okolo ihriska mimo obývanej zóny v dĺžke približne 250 metrov. Súčasťou mal byť dočasný most. Stálo by to približne 150-tisíc eur.
„Sme schopní urobiť akékoľvek riešenie, ale niekto musí o tom rozhodnúť,“ povedala Alena Nováková. „Ale každá zmena stojí peniaze a tie musí niekto zaplatiť.“
Pobúrení ľudia
Krušetničania povedali svoje požiadavky jasne a čakali pozvánku na ďalšie stretnutie. Nedostali ju.
Minulotýždňového sa však zúčastnili už aj autodopravcovia, ktorých nákladné autá a kamióny by pôvodne nemohli prechádzať cez dedinu. Obchádzku pre ne zatiaľ neurčili, no určite by išlo o desiatky kilometrov. Dôvodom je aj stanovisko Michala Žáčika z dolnokubínskej polície. Upozornil na šírkové a smerové pomery miestnych komunikácií v dedine a zvýšený pohyb chodcov. Napriek tomu na stretnutí v Zákamennom vybrali štvrtý variant.
„So zástupcami župy sme sa dohodli, že povolia prejazd kamiónov cestou z Oravskej Lesnej na Kysuce,“ povedal autodopravca Anton Klimčík zo Zákamenného. Tvrdí, že tadiaľ pôjde približne 70 percent kamiónovej dopravy, ktorá doteraz jazdí popri Krušetnici.

Ďalším plusom je ponuka župy, ktorá prisľúbila opravu cesty medzi Lomnou a Zákamenným na odľahčenie Krušetnice od osobných áut. Ktovie, čo na veľký nápor tisícok áut povedia obyvatelia Lomnej, v ktorej hlavná cesta končí a jazdia tam len domáci. Podľa viacerých ľudí je spojnica dvoch dedín pôvodne poľná cesta posiata veľkými dierami.
Informácia, že ostatné kamióny a nákladné autá budú jazdiť cez Krušetnicu popri obecnom úrade, Krušetničanov pobúrila.
Na otázku, či sa tam zmestí aj nákladné auto plne naložené drevom, či kamióny vezúce stavebný materiál či vyvážajúce tovar z kovovýroby a ďalších firiem, odpovedal Klimčík jednoznačne. „Zmestia. Urobili sme skúšobnú jazdu. Ale musia ísť pomaly, dvadsaťkilometrovou rýchlosťou a dopravu musí riadiť semafor.“
Domáci obyvatelia s tým nesúhlasia. „Kde budú semafory?“ pýta sa Terézia Pacoňová. „Veď dva kamióny za sebou sú také dlhé, že pri státí na červenú úplne zablokujú cestu. Ako a kadiaľ budú jazdiť domáci obyvatelia? Kto ponesie zodpovednosť, keď sa stane nešťastie?“