
Okres Námestovo má z hľadiska trvácnosti manželského zväzku najnižší index rozvodovosti spomedzi všetkých 79 okresov Slovenska. V troch hodnotených rokoch – 1996, 2006 a 2016 ho predčila iba v 2006 Stará Ľubovňa.
Okresu Tvrdošín patrí v daných rokoch 3., 6. a 8. miesto. Dolný Kubín bol pred dvomi desaťročiami až na 29. mieste, ale o desať rokov poskočil na 20. a v roku 2016 už na desiate miesto v rámci Slovenska.
Recept na dlhoveké manželstvo
„Trpezlivosť je recept na dlhoveké manželstvo,“ hovorí Jarolím Šroba s manželkou Margitou. „Nikto nemá ísť do manželstva so zámerom partnera prevychovať. Musíte jednoducho rešpektovať názory druhého. A ak sa už-už schyľuje k hádke, treba radšej na chvíľu niekam odísť.“ Manželia z Nižnej sú spolu už viac ako 60 rokov. Diamantovú svadbu oslávili v roku 2016.
Ročne vstúpia na Slovensku do manželstva štyri až osem párov na tisíc obyvateľov.
V aktuálnych štatistikách majú najvyššiu sobášnosť tri bratislavské okresy, štvrtý je Okres Námestovo, 15. Tvrdošín a 38. Dolný Kubín. V roku 1996 bol Námestovský okres na 2. mieste v celoslovenskom rebríčku.
V roku 2016 bolo na Orave 853 svadieb.


Všetky okresy si naklikáte na mape nižšie.
Sobášia sa starší a viac. Rozvádzajú sa stále menej. Takíto sú Slováci a Slovenky
Na Slovensku stúpol počet zosobášených párov a klesol počet tých rozvedených. Čo je za tým? Na otázky odpovedala psychologička Jana Ashford.
V roku 2016 sme na Slovensku zaznamenali najviac sobášov za dlhé obdobie. Prečo?
Veľmi ťažká otázka. Môže to byť spôsobené tým, že ľudia sa vracajú k tradičným hodnotám, mohla tam nastať akási populačná explózia, silný ročník... Z psychologického hľadiska si však neviem vysvetliť, prečo to číslo tak narástlo.
Za posledných 20 rokov sa pomerne dramaticky zvýšil aj vek sobášiacich sa snúbencov. Je to problém?
Myslím si, že ani nie. Keď idú do toho vzťahu zrelší, tak si možno viac vyberajú podľa svojich predstáv, viac vedia, čo chcú od života. Jediným vážnym problémom môže byť snaha založiť si rodinu. To je oveľa komplikovanejšie a neraz aj nemožné. Vnímam to aj medzi svojimi klientmi.
Ak dlho čakali, potom už pre nich nie je ľahké otehotnieť, veľa detí prichádza na svet z umelého oplodnenia. Výber partnera v neskoršom veku neprekáža, ale založenie rodiny je náročnejšie.
Od roku 2006 zároveň klesá počet rozvodov, prečo?