Hory? Máme. Vodná plocha? Máme aj u nás. Termálne pramene? Máme tiež. Lyžiarske vleky? Máme. Rovnako máme zaujímavé kultúrne a historické predpoklady. Tak prečo je Liptov v cestovnom ruchu tak výrazne pred Oravou? Vo vašich odpovediach sa najčastejšie objavujú dôvody ako slabý marketing, zlá dostupnosť a málo služieb. Na druhej strane hovoríte, že na Orave je zas útulnejšie a bez tlačenice.
“V Žilinskom kraji je zhruba 900 ubytovacích zariadení s kapacitou 13-tisíc izieb a viac ako 35-tisíc lôžok.
„
Trend vývoja návštevnosti Žilinského kraja je dobrý. Potvrdili to aktuálne zverejnené údaje Štatistického úradu. Oproti 1. až 3. štvrťroku 2016 vyhľadalo ubytovanie o sedem percent viac ľudí. Počet Slovákov vzrástol o 7,9 a počet zahraničných návštevníkov o 5,3 percenta.

Spomedzi krajov v počte návštevníkov spolu bol na prvom mieste Bratislavský kraj s podielom 26,1 percenta na celkovej návštevnosti Slovenska. Druhý v poradí bol Žilinský kraj s podielom 19,7, tretí Prešovský kraj mal podiel 16,8 percenta.
Počet prenocovaní návštevníkov v Žilinskom kraji dosiahol 2 381 709 nocí. Žilinský kraj skončil s týmto číslom spomedzi ôsmich krajov Slovenska na druhom mieste (podiel 19,8 percenta) za Bratislavským (20,2) a Prešovským krajom (18,9).
Slováci sa najviac ubytovávali hoteloch, penziónoch či iných zariadeniach cestovného ruchu v Prešovskom kraji, skončil na prvom mieste s podielom 20,6 percenta. Na druhom mieste je Žilinský kraj (20,1). Ďalšími v poradí sú Banskobystrický kraj (15,1) a Bratislavský kraj (14,8).
V prenocovaniach zahraničných návštevníkov bol na prvom mieste Bratislavský kraj s podielom 29,4 percenta. Na druhom mieste je Žilinský kraj (19,3) a na treťom mieste Prešovský kraj (16,0).