ZÁKAMENNÉ. Mária Klimčíková chodila ešte na základnú školu, keď dostala prvú motorku. Nevedela ju síce riadiť, ale učila sa veľmi rýchlo. „Musel som jej vysvetliť základy, ako napríklad, čo je to spojka a prečo má prehodiť rýchlosť,“ zaspomínal otec Anton. Vtedy ani len netušil, že o pár rokov už nebude svojej dcére na motorke stíhať. „Už sa mi s ňou neoplatí chodiť. Nemám šancu ju predbehnúť.“
Najúspešnejšia sezóna
Za rodáčkou zo Zákamenného nestíhajú takisto aj viaceré súperky zo Slovenska. O nesporných kvalitách ich presvedčila hlavne v uplynulom roku 2017, ktorý patril medzi jej najúspešnejšie. Pod hlavičkou Slovenskej motocyklovej federácie (SMF) nevynechala ani jedny preteky a zbierku trofejí obohatila celkovo o 15 pohárov. „Každý rok úroveň slovenského motokrosu rastie a ženy nie sú výnimky,“ hovorí 17-ročná Mária. „Preto som na všetky ocenenia veľmi hrdá. Najviac si však vážim prvé miesto z medzinárodných majstrovstiev Slovenska v Spišských Vlachoch. Veľkú radosť mám tiež z celkového prvenstva v seriáli Pohár SMF.“
Vo vydarenej sezóne sa Oravčanke vyhýbali hlavne pády. Pár menších sa jej stalo, no nič vážne, aby nemohla pokračovať. „Jazdec nikdy nespadne bezdôvodne. Vždy je to po chybe alebo zlej kondičnej príprave. Každý pád ma hnevá, ale posunie zároveň ďalej.“
Vždy bola ako chlapec
Motokros je nebezpečný šport a práve táto vlastnosť fascinuje Máriu Klimčíkovú. „Vždy ma lákali adrenalínové športy. Spomedzi sestier som bola vždy taký chlapec. Aby nebol motokros pre jazdca tak nebezpečný, treba mať motorku pod kontrolou, najazdené motohodiny a vedieť predvídať situácie. Samozrejme, musí mať aj šťastie.“

Rodičia dcéru od začiatku podporujú. Cestujú s ňou po všetkých podujatiach a dopomáhajú jej tak dobrým zázemím ku úspechom. „Aspoň viem, že sa mi netúla po baroch a robí to, čo ju baví a napĺňa,“ povedal otec, ktorý kúpil dcére prvú motorku ako trinásťročnej. „Naučila som sa ju pomerne rýchlo riadiť,“ spomína Mária. „Po čase som zistila, že to nie je iba o sedení a radení rýchlosti. Mnohým sa nezdá, ale motokros je hlavne o státí, rovnováhe, kondícii a predvídateľnosti. To sú veci, v ktorých sa snažím zdokonaľovať.“
Na opravy motorky si však mladá Zákamenčanka ešte netrúfa. „Rada jazdím, ale robote okolo motorky sa radšej vyhýbam. Prenechávam ju ocinovi.“
Motocyklistická rodina
Jazdenie po lúkach sa zmenilo na súťažné pretekanie v roku 2016. Prvý štart absolvovala Mária Klimčíková v Oravskej Lesnej a mal víťaznú príchuť. „Boli sme iba tri dievčatá. Išlo síce o dedinské preteky, ale vtedy som pochopila, že sa chcem motokrosu naplno venovať,“ povedala študentka Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove, ktorá sa chystá jarné prázdniny vo februári využiť na tréning. „Pôjdeme s rodinou jazdiť do Talianska. Už sa veľmi teším. Momentálne motorka oddychuje a ja sa pripravujem do novej sezóny hlavne kondičným cvičením a posilňovaním. Určite je to nevýhoda oproti dievčatám z južného Slovenska.“
Čoraz viac trofejí v poličke láka na motorku aj mladšie sestry Aničku a Ninku. Staršej Klaudii zas učarovali cestné motocykle. Rodina Klimčíková je tak bezpochyby motocyklistická rodina.

Rely Dakar
Televízny program v prvej polovici januára patril u Klimčíkovcov hlavne najslávnejším pretekom Rely Dakar. Fandili Štefanovi Svitkovi, rodákovi zo Žaškova. „Dakar sledujeme poctivo celá rodina,“ hovorí Mária. „Držali sme mu palce. Bohužiaľ, nie vždy všetko vyjde podľa predstáv. Aj napriek tomu, že predčasne skončil, môžeme byť na neho všetci hrdí.“
Desiata etapa sa stala osudná aj prvej českej reprezentantke na Dakare medzi motocyklami, Gabriele Novotnej. Zlomila si kľúčnu kosť. „Je veľmi obdivujúce, ako sa aj ženy dokážu postaviť medzi chlapov na najťažšie preteky. Ale pravdupovediac, mňa rely neláka. Motokros je ten smer, ktorému sa chcem venovať aj naďalej.“
Príbeh českej reprezentantky udivuje ešte jednou vecou. Aby štartovala na prestížnych pretekoch v Južnej Amerike, vzala si hypotéku. „Motokros je veľmi finančne náročný a sponzorov veľmi málo. Obzvlášť, keď ste dievča. Len vďaka finančnej a morálnej podpore mojich rodičov sa môžem naďalej venovať tomuto netradičnému športu.“