HORNÁ ORAVA. Začiatkom mesiaca firma združujúca výrobcov a distribútorov pneumatík odviezla z trstenského zberného miesta dve tony pneumatík. Ľudia majú prázdnejšie dvory, mesto je čistejšie.
Hoci zákon obciam dáva možnosť, nie povinnosť brať pneumatiky, po ozrejmení pravidiel sa do toho zrejme pustia aj ďalšie. Pneuservisy, ktoré sú povinné brať opotrebované pneumatiky, si totiž povinnosť zväčša neplnia. Nie sú ochotné platiť vysoké náklady za ich odvoz.
Miesto na zber nestačí
Od mája minulého roka štát rozšíril okruh oprávnených osôb, ktorým môžeme odovzdať pneumatiky. Okrem distribútora sú to aj obce, ak chcú. Samé si môžu určiť, kde budú pneumatiky odoberať, či na zbernom dvore alebo inom mieste.

„Nestačí vyčleniť miesto, kam ich ľudia donesú, lebo nevieme, čo potom s nimi,“ povedal Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava. „Preto nie je dobré, aby sme to dali do všeobecne záväzného nariadenia. Nedávno ľudia prezúvali, samozrejme, staré sa objavili vo veľkoobjemových kontajneroch. Je to vari nekončiaci sa problém.“
Je to ich povinnosť
Zákon o odpadoch prešiel po spomínanej zmene aj ďalšou. Výrobca pneumatík je povinný uzatvoriť s obcou, ktorá o to požiada, zmluvu o odbere pneumatík. „Obce však narazili na neochotu zo strany výrobcov alebo organizácií zodpovednosti výrobcov zabezpečiť spätný zber pneumatík v obci,“ povedal Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia. „Svoju úlohu hrajú aj nezodpovední koneční používatelia pneumatík, ktorí ich neodovzdávali distribútorovi, ale radšej ich nechali voľne v prírode.“

Podľa envirorezortu by obce mali usmerňovať a motivovať svojich obyvateľov, aby vedeli, čo treba robiť s už nepotrebnými pneumatikami. Taktiež sa však samosprávy nemajú dať odradiť odmietavým stanoviskom výrobcov. Tí svoju povinnosť odmietnuť nemôžu. „Takýmto spôsobom je zabezpečené, že odpadové pneumatiky budú z obce odobraté zmluvným výrobcom,“ dodal Tomáš Ferenčák.
Dve tony zadarmo
Problém sa podarilo vyriešiť Trstenej. Už od roku 2015 tamojšie oddelenie služieb berie aj pneumatiky. Spočiatku odvoz riešilo jednorazovými dohodami s firmou, ktorá ich z mesta po dohode chodila odvážať na ďalšie spracovanie. „Odovzdali sme takto 8,71 tony, za službu sme zaplatili necelých 784 eur,“ povedal vedúci oddelenia služieb Ján Fuzák.

Po zmene zákona vlani zmenili systém aj Trstenčania. „Uzatvorili sme zmluvu s firmou, ktorá združuje výrobcov a distribútorov pneumatík, vytvorili sme zberné miesto, odkiaľ nám bezplatne, po elektronickom zadaní a potvrdení objednávky, prídu vyzbierané pneumatiky zobrať,“ hovorí Ján Fuzák.
Prvý odvoz prebehol začiatkom januára. Mesto odovzdalo dve tony pneumatík a verí, že týmto systémom bude pokračovať.