VITANOVÁ. Poberateľ hmotnej dávky musí odpracovať 32 hodín do mesiaca. Túto povinnosť nemá len zopár osôb, ktoré sú v zákone presne určené. Ak niekto odmietne pracovať, dávka sa mu znižuje.
Takýto ľudia však nemusia byť evidovaní na úrade práce ako nezamestnaní, no napriek tomu neplatia odvody do zdravotnej poisťovne, pretože sú poistencami štátu.
Individuálne prípady
Zákon hovorí len o tom, ktorí poberatelia dávky pracovať musia a ktorí nie. Vhodné zaradenie je povinný zabezpečiť úrad práce, ktorý dávku vypláca. Zväčša ide cez obce, ktoré takýchto ľudí zamestnávajú na bežné údržby v dedinách.

„U nás nebola zaradená veľmi malá skupina, v Tvrdošínskom okrese nikto, v Námestovskom traja,“ povedala Margita Podstavková z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Námestovo na zasadnutí Združenia miest a obcí Horná Orava. „Aj vtedy išlo o opodstatnené prípady. Mali sme vážne onkologicky chorého nezamestnaného, ktorému ešte nebol priznaný invalidný dôchodok. Sú prípady, ktoré posudzujeme individuálne.“
Starosta Oravského Bieleho Potoka Ján Kaššák sa informoval, či úrad vyplatí dávku aj v prípade, že obec nezamestnaného nemá kde zamestnať. V takomto prípade dávku dostane v plnej výške, bez zníženia.
Štát to zaplatí za nich
Legislatíva nie celkom rieši, čo v prípade, ak dotyčný robiť odmietne. Neraz totiž pri takýchto ľuďoch ide o takzvaných nezamestnateľných občanov, ktorí po rokoch bez práce stratili akékoľvek pracovné návyky a pracovať sa im jednoducho nechce. Takému poberateľovi sa dávka znižuje zhruba o 60 eur. Po celú dobu, kedy odmieta odpracovať 32 hodín. Ak by mal dostať len 60 eur, nedostane nič.

Problémom je však to, že takýto nezamestnaný poberajúci dávku od štátu nemusí byť súčasne aj uchádzačom o zamestnanie evidovaným na úrade práce. Odpadá mu tak minimálne povinnosť chodievať sa pravidelne hlásiť, ako aj povinnosť aktívne si hľadať zamestnanie. Na druhej strane, štát mu pomáha. „Nemusí si platiť zdravotné poistenie, hoci nie je v evidencii, platí za neho štát,“ povedala Margita Podstavková.
Chýbajú v štatistikách
Ján Banovčan, predseda združenia samospráv Tvrdošínskeho okresu, vidí v systéme veľké nedostatky. „Takýto nezamestnaný, ktorý odmietne odpracovať tých pár hodín, nemá žiadne povinnosti, nemusí nikam chodiť, od štátu dostane dávku a ešte za neho aj platí poistné,“ hovorí. „Toto sú však ďalší nezamestnaní, ktorí nie sú v evidencii, a teda ani v štatistikách, berú peniaze, akoby sa nič nedialo a nikto ich nenaháňa, aby si hľadali prácu. Takto umelo znižujeme nezamestnanosť, ktorá je však reálne vyššia.“
Hornooravskí starostovia sa zhodujú, že systém treba zmeniť. Samospráva totiž nie je zamestnávateľom. „Nech nám štát dá peniaze pre týchto ľudí a my sa o nich postaráme, lebo štát ani úrad práce to neurobí,“ dodal predseda.