TRSTENÁ. Mesto pripravilo prevádzkový poriadok mestských pohrebísk. Po piatich rokoch bude opäť zabezpečovať cintorínske služby. Podľa priania zákazníkov. Niektoré budú lacnejšie ako doteraz.
Oddelia sa
Pribúdali sťažnosti pozostalých. Čoraz viac sa ich obracalo na radnicu s tým, že sú nespokojní s niektorými službami súkromnej pohrebnej služby. Tá ostatných päť rokov zabezpečovala v meste všetko, čo súviselo s pohrebom.

„Pripomienok bolo čoraz viac, preto sme otvorili túto tému a začali ju riešiť,“ hovorí primátorka Magdaléna Zmarzláková.
Zo zákona je cintorínske služby povinná zabezpečovať obec. Na základe nájomnej zmluvy to však môže robiť aj iný subjekt. Takto to fungovalo aj v Trstenej. Pohrebná služba sa tak starala aj o kopanie hrobu, jeho zasýpanie, výzdobu či odvoz zosnulého na cintorín. Tieto služby, ale aj mnohé ďalšie, od 1. januára zabezpečuje opäť mesto.
Bezpečnostný systém
Správu domu smútku a cintorínov budú mať na starosti zamestnanci oddelenia služieb. Mesto zabezpečí výkop hrobov a jeho zasypanie, nosenie a vloženie rakvy, vykonávanie exhumácie, ukladanie ľudských ostatkov, nájom domu smútku, správu a údržbu komunikácií a zelene na cintorínoch, dodávku úžitkovej vody, vedenie evidencie, uzatváranie nájomných zmlúv, poskytovanie informácií o voľných hrobových miestach , zber, odvoz odpadu, upratovanie, čistenie domu smútku, cintorínov.

„Mnohé z toho sme robili, no výkop hrobov a nosenie rakvy mal na starosti súkromník,“ hovorí Magdaléna Zmarzláková. „A práve s tým bol veľký problém. Po novom, ak bude v meste pohreb, pozostalí si vyberú pohrebnú službu, tá príde k nám a dáme jej prístup do domu smútku. Odteraz je na budove bezpečnostné zariadenie, vďaka ktorému vieme o každom vstupe do neho.“
Nový cenník
Zmeny majú rozšíriť možnosti pre konkurenciu podnikajúcu v pohrebníctve. Po novom si Trstenčania môžu objednať služby aj u podnikateľov z iných miest či dedín.
Cenník radnica zostavovala podľa cien porovnateľných v ostatných oravských mestách. Nie všetky cintorínske služby budú lacnejšie ako doteraz. „Dôležité však je, že si ľudia budú môcť vybrať pohrebné služby, možno i podľa ceny,“ povedala Magdaléna Zmarzláková.
Poplatok za položenie pomníka bude päť eur, na detský hrob tri eurá, za zriadenie hrobky 20 eur. Prenájom chladiarenského zariadenia vyjde desať eur na deň, doteraz bola sadzba u súkromníka 18 eur. Pohreb bez obradov vyjde 20 eur, s obradom 30 eur. Za nosiča pozostalí zaplatia cez pracovný deň 15 eur, cez sviatok a víkend 20 eur. Výkop hrobu stojí 190 eur, príplatok za prehĺbenie je 50 eur. Výkop detského hrobu je za 120 eur, príplatok za výkop v nepriaznivom počasí 20 eur. Za bielu plachtu, ktorou sa ozdobuje hrob, zákazník zaplatí 15 eur, doteraz platil 33 eur.
Pripravované opravy
Pozostalí si budú môcť vybrať, ktoré z ponúkaných služieb chcú využiť. Najťažšie bolo zohnať ľudí ochotných kopať hroby. Podarilo sa. Nemalo by sa tak stať, že nebude mať kto vykopať hrob.

„Prevádzkový poriadok len začína platiť, je to opäť niečo nové, časom uvidíme, či treba niečo zmeniť, vylepšiť,“ dodala primátorka.
Dom smútku bude mať správcu. Radnica do neho plánuje kúpiť nový katafalk. Súrne treba vymeniť netesniace okná. Pôvodne chcela samospráva tento rok investovať najskôr do projektovej dokumentácie na kompletnú rekonštrukciu budovy. Tú však zruší a zhruba 5000 eur, ktoré by dala za dokument, investuje priamo do prác. Potom príde na rad okolie, opraviť treba aj oplotenie.